X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Przedłużono areszt dla podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 15:59
22-letni Jakub A., podejrzany o zabójstwo w czerwcu tego roku 10-latki z Mrowin (Dolnośląskie), spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące - zdecydował Sąd Rejonowy w Świdnicy. Mężczyźnie grozi dożywocie.
Zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki
Zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynkiFoto: YouTube

Rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska poinformowała w środę, że sąd uwzględnił wniosek prokuratury i przedłużył na kolejne trzy miesiące - do 13 grudnia 2019 roku - areszt tymczasowy dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej
1200.jpg
Dolnośląskie: pogrzeb zamordowanej 10-latki. Apel rodziny

Mężczyźnie grozi dożywocie. Według prokuratury podejrzany przyznał się przed sądem w trakcie posiedzenia aresztowego do stawianych mu zarzutów i podtrzymał wyjaśnienia złożone w śledztwie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Morderstwo 10-letniej Kristiny. Jakub A. uznany za niebezpiecznego dla współwięźniów

22-letni Jakub A. został zatrzymany w niedzielę, 16 czerwca, po południu. Wieczorem doprowadzono go do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie.

Brutalna zbrodnia

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała. Od domu dzielił ją kilometr. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10-latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi.

- Nasze dotychczasowe ustalenia wskazują, że było to zabójstwo zaplanowane i przygotowywane już od jakiegoś czasu - powiedział po zatrzymaniu podejrzanego prok. Mariusz Pindera.

Poinformował, że 22-latek na miejscu zbrodni "podejmował czynności, które miały wskazywać, że zabójcą jest ktoś o skłonnościach pedofilskich". Prokurator nie chciał mówić o szczegółach dotyczących znieważenia zwłok.

Ofiara znała podejrzanego

Prok. Pindera powiedział też, że zarzut dotyczący podżegania obejmuje okres od maja tego roku. - Nie ma innych osób objętych zarzutami w tej sprawie - mówił śledczy.

Czytaj więcej
wiezienie-free-1200.jpg
Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dlaczego w Polsce niemożliwe jest wprowadzenie kary śmierci?

Nie chciał mówić o motywach zbrodni ze względu na dobro rodziny, również rodziny podejrzanego. - Mogę jedynie powiedzieć, że dziewczynka znała podejrzanego - wyjawił. Lokalne media sugerowały, że 22-latek był zakochany w matce zamordowanej dziewczynki i że z rodziną dziecka łączyły go silne więzy . Podejrzany to mieszkaniec Wrocławia i student psychologii na jednej z tamtejszych uczelni.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wobec podejrzanego o zabójstwo 10-latki

22-letni Jakub A. został poddany obserwacji psychiatrycznej. Ma status więźnia niebezpiecznego i - jak podały służby więzienne - jest izolowany od innych osadzonych.

Kontrowersyjne zatrzymanie

Po zatrzymaniu Jakuba A. opublikowano komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Okoliczności zatrzymania Jakuba A. - w niekompletnym ubraniu, boso, w kajdankach zespolonych - uznano za nieproporcjonalne i naruszające godność zatrzymanego i prawa człowieka. KMPT zwrócił też uwagę, że podejrzanemu nie udzielono pomocy prawnej - nie miał obrońcy z wyboru lub z urzędu podczas przesłuchań i innych czynności procesowych ani w trakcie posiedzenia sądu w sprawie aresztu. Wyrażono również zaniepokojenie zamieszczeniem zdjęcia podejrzanego na jednym z portali społecznościowych, z podaniem jego danych osobowych i nawoływaniem do linczu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zabójstwo 10-latki. Jakub A. ma status więźnia niebezpiecznego

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków odrzucił w lipcu zażalenie na zatrzymanie Jakuba A., które złożyła obrona podejrzanego. Sąd orzekł, że zatrzymanie było "zasadne, legalne i prawidłowe".

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media: podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny wypożyczył samochód do jej uprowadzenia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 15:35
Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info, podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin Jakub A. użył do porwania dziewczynki samochodu z wypożyczalni. Oddając auto miał być zdenerwowany, próbował też zatrzeć ślady obecności dziewczynki w pojeździe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa RPO. Tomasz Truskawa: postawa policji była słuszna

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:19
– To, że podejrzany w momencie zatrzymania zachowywał się spokojnie, nie dawało żadnej gwarancji, że w pewnym momencie nie wyskoczy przez okno lub nie zaatakuje funkcjonariuszy. Wydaje się, że policja z tzw. ostrożności procesowej zachowała się tak jak się zachowała – powiedział Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości ws. Mrowin: nie widzę nic nadzwyczajnego w tym zatrzymaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 10:01
- Zostały spełnione procedury przy każdym elemencie działania policji i prokuratury - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ws. zatrzymania podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny.
rozwiń zwiń