X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Gdańsk: zarzuty za blokadę węglowca w porcie wobec członków Greenpeace

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:28
Dwojgu cudzoziemcom z Greenpeace, zatrzymanym w Gdańsku we wtorek przez Morski Oddział Straży Granicznej, grozi do pięciu lat więzienia. To możliwa kara w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.
Aktywiści Greenpeace próbowali uniemożliwić rozładunek węgla płynącego do Polski z Mozambiku
Aktywiści Greenpeace próbowali uniemożliwić rozładunek węgla płynącego do Polski z MozambikuFoto: Flikr/Greenpeace Polska/Max Zieliński
  • Zatrzymani działacze to obywatele Hiszpanii i Austrii
  • Dwojgu działaczom Greenpeace grozi do pięciu lat więzienia
  • Prokuratura postawi im zarzuty w związku z art. 178b Kodeksu Karnego mówiącym o niezatrzymaniu się do kontroli mimo wezwań uprawnionych osób
  • Zatrzymane osoby mają związek z akcją blokowania dostępu do portu statkowi z węglem z Mozambiku
  • Obcokrajowcy usłyszą zarzuty, potem zostaną zwolnieni
statek greenpeace 1200 pap.jpg
Kolejny antywęglowy protest Greenpeace. Policja: naruszenie miru domowego

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała, że obcokrajowcy usłyszą zarzut art. 178b. Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o tym, że "kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Zatrzymano kapitana żaglowca Greenpeace

Zatrzymane przez funkcjonariuszy MOSG osoby to obywatel Hiszpanii, kapitan żaglowca "Rainbow Warrior", należącego do Greenpeace, oraz aktywistka tej organizacji z Austrii, która pływała na pontonie w porcie.

Grażyna Wawryniuk wyjaśniła, że prokuratura sprawdzała, czy obcokrajowcy mogą też odpowiadać za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (zagrożone karą do 8 lat więzienia - przyp. red.), ale zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie dał podstaw, aby postawić taki zarzut.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Antywęglowe protesty. Wiceminister energii: to fałszowanie rzeczywistości

Dodała, że obywatele Hiszpanii i Austrii nie będą doprowadzani do prokuratury na przesłuchanie.

Dochodzenie Morskiego Oddziału SG

Dochodzenie ws. cudzoziemców z Greenpeace jest prowadzone przez Morski Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdańsku.

P.o. rzecznika prasowego komendanta MOSG Tadeusz Gruchalla poinformował, że obcokrajowcy usłyszą zarzuty po przesłuchaniu z udziałem biegłych tłumaczy, a następnie zostaną zwolnieni. Obecnie przebywają w izbie zatrzymań MOSG.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Chodzi im o propagandę, a nie środowisko". J. Liziniewicz o Greenpeace

W poniedziałek przed północą w porcie w Gdańsku funkcjonariusze MOSG podjęli siłową interwencję na żaglowcu "Rainbow Warrior", który blokował statek z transportem węgla z Mozambiku.

Za "profesjonalną i skuteczną" interwencję w gdańskim porcie, funkcjonariuszom podziękował szef MSWiA Mariusz Kamiński - poinformowało ministerstwo.

"Zamaskowani funkcjonariusze z bronią maszynową"

Według komunikatu prasowego Greenpeace, "zamaskowani funkcjonariusze straży granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior", "grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek".

Komentarz 10-09-2019.jpg
Komentarz Dnia: Kidawa-Błońska przeciwko reparacjom, Greenpeace, Komisja Europejska

Gruchalla wyjaśniał, że przed akcją funkcjonariuszy MOSG na "Rainbow Warrior" członkowie Greenpeace, używając trzech pontonów, podpłynęli pod burtę statku z węglem z Mozambiku, zmierzającego do portu w Gdańsku. - Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statku do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy straży granicznej do poddania się kontroli - mówił.

Przedstawiciele Greenpeace poinformowali media, że podczas poniedziałkowej akcji protestacyjnej na burcie statku płynącego z Afryki namalowali napis "Węgiel stop".

Greenpeace: akcja była pokojowa

Według Greenpeace, protest miał charakter "pokojowy" i miał zwrócić uwagę polskiego rządu na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

Do kolejnej akcji protestacyjnej w porcie w Gdańsku doszło rano - działacze Greenpeace wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym i zatrzymali ich pracę.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka ze smogiem w Krakowie. Od niedzieli całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 11:10
Od niedzieli w Krakowie zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Zakaz dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów. Władze miasta zapewniają, że jest ono przygotowane na wejście w życie uchwały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół przyznania grantów na festiwal przez gdański ratusz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:30
Jak podaje Radio Gdańsk na festiwal Octopus w Gdańsku, miasto przyznało w ramach grantów 235 tys. zł. Wnioski złożone w konkursach weryfikował urzędnik gdańskiego ratusza Krystian Kujda, który jest jednocześnie dyrektorem artystycznym wspomnianego wydarzenia. Ratusz twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorski WIS: normy bakterii w wodzie przekroczone. Winna "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 23:35
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa. Wykryto bowiem przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku - poinformowała zastępca PPWIS Anna Obuchowska.
rozwiń zwiń