X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. "Mamy wspaniałych twórców"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 06:41
Podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych w  kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Trzy niezależne kapituły najpierw nominowały piętnaścioro twórców, dziś ogłoszą laureatów.
Audio
  • K. Czabański: mecenat nad kulturą jest bardzo potrzebny (IAR)
  • J. Wnuk-Nazarowa o nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: mamy wspaniałych twórców (IAR)
Prezes TVP Jacek Kurski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski
Prezes TVP Jacek Kurski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej RogoyskiFoto: PAP/Leszek Szymański

nagroda mediów publicznych LOGO_KOLOR.jpg
Nagrody Mediów Publicznych - serwis
  • Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa
  • Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych
  • Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych
  • Gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Mediów Publicznych, będzie transmitowana w radiowej Jedynce od godz. 18.30

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców Słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: nestor polskiego jazzu, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski, skrzypek, instrumentalista, kompozytor i badacz folkloru Janusz Prusinowski, śpiewaczka, kompozytorka muzyki współczesnej i śpiewaczka Agata Zubel, dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś i basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek.

Szereg nominowanych

W kategorii "Słowo" szansę na nagrodę mają: poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.

W kategorii "Obraz" nominowani są: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski, producent telewizyjny Bolesław Pawica, dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel i reżyser Krzysztof Talczewski.

skrzek jozef_001784.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Sylwetki nominowanych osób

Skład kapituły w kategorii "Muzyka"

W skład kapituły w kategorii Muzyka weszli: była minister kultury i wieloletnia dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent, laureat najważniejszych Nagród Polskiego Radia, "Diamentowego Mikrofonu" i "Diamentowej Batuty", prezes Związku Kompozytów Polskich Mieczysław Kominek, piosenkarka Krystyna Prońko oraz kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista Mateusz Pospieszalski.

Jurorzy, nominując Jana Ptaszyna Wróblewskiego, uzasadnili, że to "za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmanów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu".

"Aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki"

media publiczne 1200
Dotychczasowi laureaci Nagród Mediów Publicznych

Janusz Prusinowski nominowany został za świadome i konsekwentne przywracanie świadomości społecznej znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, za aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu "Wszystkie mazurki świata".

Agata Zubel doceniona została przez kapitułę za wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej, za wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych (Klangforum Wien, Ensemble Musikfabrik, London Sinfonietta), za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego, za umiejętność łączenia muzycznych światów, czego najlepszymi przykładami są projekty: "Konieczny- koniecznie!" i "El Derwid".

"Niezrównane interpretacje muzyki współczesnej"

Marek Moś nominowany został za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, w tym: Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna, za odwagę łączenia gatunków muzycznych - jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych, za popularyzację muzyki klasycznej poza salami koncertowymi (m.in. Suwalszczyzna).

W uzasadnieniu nominacji dla Józefa Skrzeka kapituła napisała: "za artystyczną bezkompromisowość i piątą dekadę obecności na muzycznej scenie światowego rocka progresywnego i futurystycznej elektroniki. Za pokazywanie piękna muzyki sakralnej. Za wspaniałą, ponadczasową umiejętność łączenia gatunków muzycznych. Za ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji. Za umiejętność łączenia duchowości i prostoty".

Kapituła w kategoriach "Obraz" i "Słowo"

W kapitule w kategorii "Obraz" znaleźli się: Przemysław Babiarz - dziennikarz i komentator sportowy TVP, Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, Adam Bujak - polski artysta fotografik, Halina Łabonarska - aktorka i Krzysztof Ziemiec - dziennikarz, związany zarówno z telewizją, jak i z radiem.

Skład kapituły w kategorii "Słowo" tworzą: Joanna Siedlecka - reporterka i pisarka, Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta, Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy oraz Piotr Zaremba - historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Mediów Publicznych, będzie transmitowana w radiowej Jedynce od godz. 18.30.

pb

Czytaj także

Szef KRRiT: Wiążę nadzieje z radiem cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 08:33
- KRRiT przyznaje kolejne częstotliwości, ale dzisiaj zasób częstotliwości się wyczerpał. Nadzieja na pełne pokrycie krajowe jest w radiu cyfrowym – powiedział w audycji 24 Pytania Witold Kołodziejski, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Gość odniósł się także m.in. do wyzwań stojących przed mediami publicznymi w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: dla przedstawicieli opozycji media publiczne nie mają przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 17:55
– Opozycja nie potrzebuje mediów publicznych, gdyż swoje oparcie lokuje w mediach komercyjnych. (…) Media komercyjne popierają środowiska opozycji, a te odwdzięczają się osłabianiem mediów publicznych – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KAPITUŁA - Nagrody Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:00
Nagrody Mediów Publicznych 2019 zostaną rozdane 16 września, w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Tego dnia poznamy laureatów w trzech kategoriach: Muzyka, Obraz i Słowo. Kto wchodzi w skład kapituły Nagrody Mediów Publicznych 2019?
rozwiń zwiń