X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 13 premier, 4 debiuty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:50
"Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego i "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy rozpoczęły pokazy w ramach 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Audio
  • Pierwsze pokazy 44. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni (IAR)
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu Kurier
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu "Kurier"Foto: Bartosz Morozowski/materiały pras.

Sebastian Fabijański Mowa Ptaków Xawery Żuławski  1200.jpg
Festiwal Filmowy w Gdyni. "Czarne konie" tegorocznego rozdania

Pierwsze pokazy 44. gdyńskiego festiwalu, mimo wczesnej pory przyciągnęły wielbicieli polskiego kina. Widzowie po pierwszych projekcjach podkreślali, że festiwal Polskich Filmów to niezwykle ważne wydarzenie, w którym biorą udział od lat.

W tym roku w Konkursie Głównym o Złote Lwy walczy dziewiętnaście filmów fabularnych, w tym trzynaście premier i cztery debiuty reżyserskie. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych o nagrody walczyć będzie 27 tytułów.


PAP Kurier premiera 1 1200.jpg
Premiera "Kuriera". Prezydent: Cieszę się, że takie filmy są realizowane

"Kurier" to film inspirowany misją słynnego kuriera Armii Krajowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Warszawskie godziną "W".

Kurier ma przekazać z Londynu do Warszawy wiadomość związaną z planowanym Powstaniem, które wybuchło ostatecznie 1 sierpnia 1944 roku. Po spotkaniu z angielskimi politykami wraca do Polski bez dobrych wieści dla powstańców. Nie mogą oni oczekiwać pomocy ze strony aliantów.

"Piłsudski" jest opowieścią o losach Józefa Piłsudskiego, "Ziuka", który po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego i z determinacją dąży do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Reżyser dzieła, Michał Rosa, powiedział, że kiedy zagłębił się w biografię Józefa Piłsudskiego, zrozumiał, że jest to wyjątkowy bohater, którego zmienność losów jest "solą filmu". Michał Rosa podkreślił, że choć jest to przede wszystkim film o niezwykłym człowieku, to jest to również opowieść o trudzie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.


oscar oscary 1200 free
"Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara

Polskie Radio patronem festiwalu

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oficjalnie rozpocznie się o 19 galą w Teatrze Muzycznym. Uroczystość uświetni pokaz najnowszego filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones" o młodym dziennikarzu próbującym pokazać światu jedną z największych zbrodni Stalina - wielki głód na Ukrainie.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Pełny program Festiwalu, którego jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio, można znaleźć na stronie www.festiwalgdynia.pl

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Stramowski o swoich rolach i "Sługach wojny"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 17:00
– Ostatnio dostałem kolejną propozycję zagrania policjanta i z marszu odmówiłem. Bardzo tego żałuje, bo przeczytałem scenariusz i odkryłem, że to świetna rola – mówił Piotr Stramowski, którego od 21 sierpnia możemy oglądać w roli Komisarza Samborskiego w thrillerze sensacyjnym Mariusza Gawrysia "Sługi wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta premiera filmu "Piłsudski". Borys Szyc: ten człowiek miał odwagę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:43
W poniedziałek odbędzie się w Warszawie premiera filmu "Piłsudski". W rolę jednego z architektów polskiej niepodległości wcielił się Borys Szyc. Reżyser Michał Rosa wskazał, że interesowała go zawiłość losów Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:40
Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy - ogłosiła w piątek w Warszawie Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Decyzja zapadła jednogłośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:59
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowej i Wschodniej, ściągające najnowsze i najważniejsze premiery filmowe pokazujące, wokół jakich tematów obecnie toczy się życie żydowskie. - Chcemy pokazywać współczesne życie żydowskie, które przecież się rozwija oczywiście w Izraelu, ale także w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w krajach Beneluxu i w krajach skandynawskich - powiedział dyrektor festiwalu Mirosław Chojecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska wrażliwość Françoisa Ozona. "Dzięki Bogu" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 17:10
Od 11 września w polskich kinach możemy oglądać najnowszy film Françoisa Ozona "Dzięki Bogu". Z tej okazji reżyser odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z Ryszardem Jaźwińskim, zarówno o tej produkcji, jak i o artystycznych planach na przyszłość.
rozwiń zwiń