Strategia rozwoju polskiej nauki. Jarosław Gowin: nadal będziemy kładli nacisk na jej popularyzację

2019-09-16, 15:35

Strategia rozwoju polskiej nauki. Jarosław Gowin: nadal będziemy kładli nacisk na jej popularyzację
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (z prawej) oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży - zapowiedział w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  • Jarosław Gowin podczas kongresu w Krakowie przypomniał, że MNiSW przez ostatnie cztery lata na popularyzację nauki przeznaczyło ok. 250 mln zł
  • Wicepremier zapowiedział, że w następnych latach nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży
  • Polityk przypomniał, że nakłady na innowacje w stosunku do PKB w 2017 r. wyniosły 1,03 proc. i były najwyższe w historii Polski
  • Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki potrwa do wtorku włącznie - tego dnia będzie miał charakter konferencyjny

Wicepremier spotkał się z dziennikarzami podczas Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak podkreślił, cztery lata temu wraz ze swoimi współpracownikami ogłosił strategię rozwoju polskiej nauki i polskich uczelni. Jednym z filarów strategii była "społeczna odpowiedzialność nauki" - rozszerzenie działań zmierzających do popularyzacji nauki zwłaszcza wśród najmłodszych.

Powiązany Artykuł

Jarosław Gowin PAP 1200.jpg
J. Gowin: będziemy stawiać na polską przedsiębiorczość

W cztery lata na popularyzację nauki MNiSW przeznaczyło ok. 250 mln zł i wraz z Centrum Nauki Kopernik uruchomiło nauko- i planetobusy, czyli mobilne laboratoria naukowe i astronomiczne. Busy te odwiedziły ok. 600 polskich miast, a w zajęciach w nich wzięło udział ok. 200 tys. dzieci.

- W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży - zapowiedział Jarosław Gowin.

Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe

Jak przyznał, pod względem nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe Polska odstaje od zamożniejszych krajów, choć odstaje również pod względem średniej OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Nasz kraj znajduje się w tym zakresie na poziomie połowy średniej OECD. Jeśli zaś chodzi o nakłady na oświatę, czyli na szkoły podstawowe i średnie, to jesteśmy powyżej tej średniej. - Widać tu ogromną dysproporcję i skalę zaniedbań z ostatnich 30 lat - podkreślił minister.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Gowin: kończy się czas na przeciętność w polskiej nauce

Jarosław Gowin zaznaczył, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe zaczęły znacząco rosnąć wraz z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki, zaczęły również obowiązywać przepisy gwarantujące coroczny systematyczny wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe na naukę w stosunku do PKB.

Powiązany Artykuł

2019-09-04_GOWIN_forum_krynica_dadura.jpg
Jarosław Gowin: w następnej kadencji będziemy kładli nacisk na sprawy gospodarcze

- Ten wzrost nie jest imponujący, ale stały. Daje to uczelniom i instytutom naukowym klarowną perspektywę działań - powiedział minister. Dodał, że w budżecie znajdą się środki na podwyżki pracowników akademickich i administracyjnych z uczelni i instytutów naukowych.

Kongres do wtorku

Jak zauważył wicepremier, nakłady na innowacje w stosunku do PKB w 2017 r. były najwyższe w historii Polski i wyniosły 1,03 proc. - To pokazuje, że mamy jeszcze długą drogę do osiągnięcia celu, jakim jest przeznaczanie 2 proc. - stwierdził i ocenił, że dane za 2018 r. będą na pewno bardziej optymistyczne. - Myślę, że za około miesiąc GUS powinien podać miarodajne wyniki. Jestem optymistą, bo mamy już dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze B+R (prac badawczo-rozwojowych - red.) i w 2018 r. to zatrudnienie wzrosło o 30 proc. - powiedział wicepremier.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Polacy zbudują jeden z najszybszych na świecie superkomputerów

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki rozpoczął się w Krakowie w poniedziałek i potrwa do wtorku. Wydarzenia pierwszego dnia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych - na wydarzenia przyszły głównie dzieci i młodzież. Drugi dzień będzie miał charakter konferencyjny. Miejscem wydarzeń jest Auditorium Maximum UJ.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej