X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Strategia rozwoju polskiej nauki. Jarosław Gowin: nadal będziemy kładli nacisk na jej popularyzację

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:35
- W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży - zapowiedział w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (z prawej) oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (z prawej) oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁukasiewiczFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Jarosław Gowin podczas kongresu w Krakowie przypomniał, że MNiSW przez ostatnie cztery lata na popularyzację nauki przeznaczyło ok. 250 mln zł
  • Wicepremier zapowiedział, że w następnych latach nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży
  • Polityk przypomniał, że nakłady na innowacje w stosunku do PKB w 2017 r. wyniosły 1,03 proc. i były najwyższe w historii Polski
  • Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki potrwa do wtorku włącznie - tego dnia będzie miał charakter konferencyjny

Wicepremier spotkał się z dziennikarzami podczas Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak podkreślił, cztery lata temu wraz ze swoimi współpracownikami ogłosił strategię rozwoju polskiej nauki i polskich uczelni. Jednym z filarów strategii była "społeczna odpowiedzialność nauki" - rozszerzenie działań zmierzających do popularyzacji nauki zwłaszcza wśród najmłodszych.

Jarosław Gowin PAP 1200.jpg
J. Gowin: będziemy stawiać na polską przedsiębiorczość

W cztery lata na popularyzację nauki MNiSW przeznaczyło ok. 250 mln zł i wraz z Centrum Nauki Kopernik uruchomiło nauko- i planetobusy, czyli mobilne laboratoria naukowe i astronomiczne. Busy te odwiedziły ok. 600 polskich miast, a w zajęciach w nich wzięło udział ok. 200 tys. dzieci.

- W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży - zapowiedział Jarosław Gowin.

Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe

Jak przyznał, pod względem nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe Polska odstaje od zamożniejszych krajów, choć odstaje również pod względem średniej OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Nasz kraj znajduje się w tym zakresie na poziomie połowy średniej OECD. Jeśli zaś chodzi o nakłady na oświatę, czyli na szkoły podstawowe i średnie, to jesteśmy powyżej tej średniej. - Widać tu ogromną dysproporcję i skalę zaniedbań z ostatnich 30 lat - podkreślił minister.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Gowin: kończy się czas na przeciętność w polskiej nauce

Jarosław Gowin zaznaczył, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe zaczęły znacząco rosnąć wraz z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki, zaczęły również obowiązywać przepisy gwarantujące coroczny systematyczny wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe na naukę w stosunku do PKB.

2019-09-04_GOWIN_forum_krynica_dadura.jpg
Jarosław Gowin: w następnej kadencji będziemy kładli nacisk na sprawy gospodarcze

- Ten wzrost nie jest imponujący, ale stały. Daje to uczelniom i instytutom naukowym klarowną perspektywę działań - powiedział minister. Dodał, że w budżecie znajdą się środki na podwyżki pracowników akademickich i administracyjnych z uczelni i instytutów naukowych.

Kongres do wtorku

Jak zauważył wicepremier, nakłady na innowacje w stosunku do PKB w 2017 r. były najwyższe w historii Polski i wyniosły 1,03 proc. - To pokazuje, że mamy jeszcze długą drogę do osiągnięcia celu, jakim jest przeznaczanie 2 proc. - stwierdził i ocenił, że dane za 2018 r. będą na pewno bardziej optymistyczne. - Myślę, że za około miesiąc GUS powinien podać miarodajne wyniki. Jestem optymistą, bo mamy już dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze B+R (prac badawczo-rozwojowych - red.) i w 2018 r. to zatrudnienie wzrosło o 30 proc. - powiedział wicepremier.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Polacy zbudują jeden z najszybszych na świecie superkomputerów

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki rozpoczął się w Krakowie w poniedziałek i potrwa do wtorku. Wydarzenia pierwszego dnia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych - na wydarzenia przyszły głównie dzieci i młodzież. Drugi dzień będzie miał charakter konferencyjny. Miejscem wydarzeń jest Auditorium Maximum UJ.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Wykreślone zapisy o kontroli

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 12:11
W przyszłym tygodniu rząd ma zająć się projektem tzw. małej ustawy o PAN. Jak poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, resort wycofał z niego część przepisów, które zwiększają nadzorcze uprawnienia prezesa Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" Eksperci o tym, jak powstrzymać drenaż mózgów i ściągnąć utalentowanych naukowców do Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 11:14
W czasie weekendowej konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że konieczne jest inwestowanie w młodych, utalentowanych ludzi, ale sugerował też, że Polska powinna ściągać uzdolnionych naukowców i specjalistów z zagranicy. O tych sugestiach i o tym, jak przeciwdziałać drenażowi mózgów, dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń