X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: wzrost polskiego eksportu to historyczny sukces gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:45
- Polska gospodarka staje się coraz bardziej konkurencyjna. Zwrotnice modernizacji zostały przestawione, wajha innowacyjności zadziałała - podkreślił szef rządu na spotkaniu z przedsiębiorcami w Działoszynie w Łódzkiem. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzięki aktywności przedsiębiorców Polska ma bardzo dynamiczny wzrost eksportu.
Audio
  • Premier: tak duży wzrost polskiego eksportu to osiągnięcie historyczne (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: ograniczyliśmy niepotrzebne przepisy (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki w Działoszynie
Premier Mateusz Morawiecki w DziałoszynieFoto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Szef rządu chwalił ich za aktywność, prowadzącą do wzrostu polskiego eksportu
  • W jego ocenie, eksport rośnie dwa razy szybciej od całego świata
  • - To wielkie, historyczne osiągnięcie - mówił Mateusz Morawiecki
  • Premier zapewniał też, że "Konstytucja dla biznesu" pomaga przedsiębiorcom
  • - Chciałbym wprowadzić nowe relacje między państwem, a przedsiębiorcami - podkreślał Mateusz Morawiecki
Premier pap 1200.jpg
Premier: rozgrywamy mecz o silną Polskę w silnej Europie. I coraz lepiej nam się to udaje

Premier podkreślał, że wzrost polskiego eksportu to "wielkie, historyczne osiągnięcie gospodarcze". - Eksport rośnie dwa razy szybciej niż eksport całego świata. A to oznacza, że z przyrastającą płacą minimalną, konstytucją dla biznesu, stajecie się coraz bardziej konkurencyjni - mówił premier.

- Ja chciałbym wprowadzić nowe relacje między państwem, a przedsiębiorcami. Do tego dążymy od kilku lat. To nie jest proste - mówił premier.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mateusz Morawiecki: ekipa PiS gwarantuje skuteczność. Pokazaliśmy to

W jego ocenie, "w głowach i sercach urzędników jest dużo więcej niż tylko przepisy". - My przepisy ograniczyliśmy zgodnie z waszymi postulatami - zapewnił i przytoczył przykład tego, że w latach 2015, 2016 i 2017, było około 30 tysięcy stron ustaw gospodarczych. - W roku 2018 było 15 tys. stron ustaw. Pierwszy raz od 25 lat nastąpił gwałtowny spadek ilości stron ustaw - mówił Mateusz Morawiecki.

Zmniejszenie obciążeń formalnych i administracyjnych

Premier podkreślał, że jego rządowi udało się zmniejszyć znacząco obciążenia formalne i administracyjne w biznesie, co przekłada się na konkurencyjność. Wymieniał m.in. ograniczenie obowiązków dot. szkoleń, w tym przepisów BHP. 

- Sześć milionów pracowników nie musi odbywać szkoleń o tym, że zszywacz może skaleczyć w palec. To nie jest najważniejsze, najważniejsze są poważne przepisy o BHP. Oczywiście, one są bardzo potrzebne, ale ograniczyliśmy to tylko do tych branż, gdzie rzeczywiście jest to bardzo potrzebne - mówił Mateusz Morawiecki. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier zapewnia: płaca minimalna nie pogorszy sytuacji przedsiębiorstw

Premier mówił też o konstytucji dla biznesu. W jego ocenie, zakłada ona, że "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone". - To obowiązuje dzisiaj w prawie przedsiębiorców, podstawie "konstytucji dla biznesu", największej zmianie od 25 lat - mówił szef rządu.

construction-1510561_960_720 (1).jpg
"Kapitał i Praca". Eksperci o płacy minimalnej

Premier przypomniał też, że w "Konstytucji dla biznesu" zapisana jest zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy.

Sukces gospodarczy dzięki szczelnym podatkom

Szef rządu podkreślił, że nie byłoby sukcesu gospodarczego, gdyby nie uszczelnienie systemu podatkowego, dzięki czemu można było przeznaczyć 80 mld zł na politykę społeczną. Tłumaczył, że przedsiębiorcy także są beneficjentami tej polityki, bo konsumenci mają pieniądze, żeby kupować ich produkty.

Jak dodał, przedsiębiorców należy szanować za zdolność do podejmowania ryzyka, ale należy też szanować państwo polskie za "pogonienie przestępców", którzy zakłócali konkurencję.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] PiS opublikował program wyborczy. Nosi tytuł "Polski model państwa dobrobytu"

Mateusz Morawiecki oświadczył również, że "wszyscy, którzy są dziś na podatku liniowym i płacą ryczałtowy ZUS, 1,2-1,3 tys. zł, zostają na tej wysokości". - Jeżeli dochód będzie niższy niż pewna kwota, to podobnie jak w przypadku przychodu, także wobec dochodu zastosujemy ulgowy ZUS - wyliczał premier. 

"Kapitał ma narodowość"

Szef rządu zauważył też, że kapitał ma narodowość. - Obserwując, jak zachowują się średnie i duże firmy, kapitał międzynarodowy, mogę potwierdzić na wielu przykładach, że kapitał ma narodowość - podkreślił premier, przytaczając przykład gospodarki niemieckiej i tamtejszych firm, biorących kredyty w niemieckich bankach, gwarantowane przez niemiecki rząd. 

- Niemiecka gospodarka i Niemcy świetnie sobie radzą, bo tam kapitał miał narodowość. Wsparcie ze strony państwa jest elementem modelu gospodarczego - mówił premier.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 14:44
- Najważniejszy cel jest taki, żeby Polska była najlepszym do życia miejscem w Europie i w tym kierunku idziemy - powiedział na konwencji programowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, od wyborów Polaków będzie zależało, czy będziemy w stanie skutecznie zwalczyć system późnego postkomunizmu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Ociepa: zrekompensujemy przedsiębiorcom wzrost płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 08:41
- Podnosząc płacę minimalną, zwracamy też uwagę na polskich przedsiębiorców. To będzie dla nich wyzwaniem, ale jesteśmy im w stanie to zrekompensować - powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski o wzroście płacy minimalnej: proponujemy prorozwojowe zmiany

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:26
- Proponowane przez PiS rozwiązania, w tym wzrost płacy minimalnej, mają charakter prorozwojowy i pozytywnie wpłyną na gospodarkę - ocenił w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego głosy, że propozycje PiS zaszkodzą przedsiębiorcom, to "straszenie Polaków".
rozwiń zwiń