X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Kryj (PiS): prawda o 17 września 1939 jest dla nas prawdą tragiczną

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:09
– 17 września 1939 roku doszło do agresji i złamania układów międzynarodowych. Była to agresja totalitarnego państwa sowieckiego, które dogadało się z równie groźnym i zbrodniczym reżimem hitlerowskim – powiedział Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 17.09.19 Andrzej Kryj: prawda o 17 września 1939 roku jest dla nas prawdą tragiczną.
Andrzej Kryj
Andrzej Kryj Foto: PR24/AK

Rankiem 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyły na wschodnie tereny Polski. Było to wypełnienie zobowiązań wobec III Rzeszy, podjętych przez Sowietów w tajnym porozumieniu paktu Ribbentropp-Mołotow.

Bundesarchiv_Bild_101I-121-0008-25_Polen_Treffen_deutscher_und_sowjetischer_Soldaten.jpg
17 września 1939 r. w Polskim Radiu. Posłuchaj unikatowego nagrania

– Związek Sowiecki złamał wszelkie zasady. Uczynił to przy obojętności mocarstw zachodnich, które później zaakceptowały to, co stało się następstwem wkroczenia wojsk sowieckich do Polski. (…) W 1939 roku mieliśmy sojuszników, np. Anglię czy Francję. Podpisaliśmy z nimi układy, które mówiły, że wesprą nas w razie agresji ze wschodu. A co się stało? Za naszymi plecami paktowali ze Stalinem w Jałcie i Teheranie, a potem sprzedali nas ostatecznie w Poczdamie. Za żelazną kurtyną zostaliśmy sami – wskazał Andrzej Kryj.

Złamane porozumienie

Rozmówca Polskiego Radia 24 zaznaczył, że 17 września 1939 roku doszło do "agresji i złamania układów międzynarodowych". – Przecież mieliśmy podpisane ze Związkiem Sowieckim porozumienie, które miało wykluczyć tego typu wydarzenie. Jednak doszło do niego i to we współpracy totalitarnego państwa sowieckiego z równie groźnym i zbrodniczym reżimem hitlerowskim – zaznaczył.

Umiejętność upominania się o prawdę historyczną

Mateusz-Morawiecki-pomnik-1939-pap-1200.jpg
Premier: nigdy nie zapomnimy o ofiarach komunistycznego totalitaryzmu

"Narracja rosyjska dąży do tego, by wypierać pakt Ribbentropp-Mołotow" – ocenił Andrzej Kryj. Podkreślił, że obecnie Rosjanie czynią tak również ze sprawą katyńską, chcąc jednocześnie pokazywać swoją wizję historii.

– Musimy starać się prowadzić własną narrację historyczną. Jeżeli my nie napiszemy swojej historii, to inni zrobią to za nas. (…) Chociażby poprzez działalność Polskiej Fundacji Narodowej chcemy przekonywać społeczeństwa zachodnie o tym, jaka jest prawda historyczna. Również obecny rząd potrafi upominać się o polskie prawa i głośno mówić co jest prawdą, a co nie – dodał.

Z Andrzejem Kryjem rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 15:33

Czytaj także

Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:12
- Mimo propagandy radzieckiej, która mówiła, że przychodzi Polsce z bratnią pomocą, wiemy, jak było naprawdę, i że był to sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i inne kraje. Trzeba o tym odważnie i wprost mówić - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W. Roszkowski: Związek Sowiecki pogwałcił umowy, które podpisywał

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:23
- Związek Sowiecki pogwałcił trzy czwarte umów, które podpisał, w ciągu pierwszego roku ich obowiązywania. Istotą tego państwa było gwałcenie umów i używanie siły, gdy było to na rękę. Wszelkie inne tłumaczenia 17 września 1939 roku, których dziś używa Rosja, to zakłamywanie historii  - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.   
rozwiń zwiń