X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przewodniczący KRS: z satysfakcją przyjmujemy opinię rzecznika TSUE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 13:09
- Z zadowoleniem i satysfakcją przyjmujemy stanowisko rzecznika generalnego TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych sądów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur.
Audio
  • Rzecznik generalny Trybunału UE określił pytaniach polskich sądów jako niedopuszczalne - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Krajowa Rada Sądownictwa
Krajowa Rada SądownictwaFoto: flickr.com
  • Pytania o model postępowania dyscyplinarnego zadali sędziowie z Warszawy i Łodzi, polski rząd chciał odrzucenia pytań
  • Przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich apelowali o ich rozpatrzenie
  • Rzecznik TSUE podzielił argumentację polskiego rządu
  • Przewodniczący KRS stwierdził, że taka opinia jest "generalnie zbieżna z naszą oceną"
  • Orzeczenia TSUE należy spodziewać się do końca roku

Przewodniczący KRS dodał przy tym, że "pytania prejudycjalne oczywiście można zadawać, ale nie można tej instytucji nadużywać lub wykorzystywać do celów innych niż została do tego przeznaczona". W ten sposób sędzia Leszek Mazur odniósł się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Wynika z niej, że pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne.

tsue-free-shutt-1200.jpg
Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

- Ta opinia generalnie jest zbieżna z naszą oceną, którą już kilkukrotnie wyrażaliśmy. Stanowisko rzecznika TSUE przyjmujemy z dużym zadowoleniem i satysfakcją, i mamy nadzieję, że zostanie ono podzielone przez Trybunał - powiedział przewodniczący KRS.

"Pytania prejudycjalne dotyczą niekiedy tematów niezwiązanych bezpośrednio z procesami sądowymi"

Sędzia Leszek Mazur zwrócił też uwagę, że pytanie prejudycjalne posiada określone przesłanki. - Jeśli te przesłanki są spełnione, to wszystko jest w porządku. Zauważyliśmy jednak, że pytania prejudycjalne dotyczą niekiedy tematów niezwiązanych bezpośrednio z procesami sądowymi, w których się je formułuje. Było to wyraźnym dowodem nadużywania instytucji i zawieszania postępowań sądowych ze szkodą dla stron - zaznaczył.

shutter-tsue-1200.jpg
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Opinia rzecznika generalnego TSUE dotyczy m.in. pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Przewodniczący KRS: sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy

W ocenie rzecznika "wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne". - Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne - dodał rzecznik TSUE.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrzy pytania SN ws. wieku emerytalnego sędziów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 18:18
Rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości dotyczącą pytań, które do Luksemburga skierował Sąd Najwyższy, ma odbyć się 12 lutego. Na początku sierpnia wysłał on pytania dotyczące przechodzena sędziów w stan spoczynku po ukończeniu przez nich 65 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TSUE: polski rząd chce odrzucenia pytań sądów z Łodzi i Warszawy, RPO wnosi o rozpatrzenie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 12:40
Pełnomocnik polskiego rządu i przedstawiciel Prokuratury Krajowej domagali się odrzucenia przez unijny Trybunał Sprawiedliwości pytań, które do Luksemburga skierowały sądy z Łodzi i Warszawy. Przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich apelowali o ich rozpatrzenie. 
rozwiń zwiń