Przewodniczący KRS: z satysfakcją przyjmujemy opinię rzecznika TSUE
- Z zadowoleniem i satysfakcją przyjmujemy stanowisko rzecznika generalnego TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych sądów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur.
2019-09-24, 13:09
Posłuchaj
- Pytania o model postępowania dyscyplinarnego zadali sędziowie z Warszawy i Łodzi, polski rząd chciał odrzucenia pytań
- Przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich apelowali o ich rozpatrzenie
- Rzecznik TSUE podzielił argumentację polskiego rządu
- Przewodniczący KRS stwierdził, że taka opinia jest "generalnie zbieżna z naszą oceną"
- Orzeczenia TSUE należy spodziewać się do końca roku
Przewodniczący KRS dodał przy tym, że "pytania prejudycjalne oczywiście można zadawać, ale nie można tej instytucji nadużywać lub wykorzystywać do celów innych niż została do tego przeznaczona". W ten sposób sędzia Leszek Mazur odniósł się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Wynika z niej, że pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne.
Powiązany Artykuł
Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne
- Ta opinia generalnie jest zbieżna z naszą oceną, którą już kilkukrotnie wyrażaliśmy. Stanowisko rzecznika TSUE przyjmujemy z dużym zadowoleniem i satysfakcją, i mamy nadzieję, że zostanie ono podzielone przez Trybunał - powiedział przewodniczący KRS.
"Pytania prejudycjalne dotyczą niekiedy tematów niezwiązanych bezpośrednio z procesami sądowymi"
Sędzia Leszek Mazur zwrócił też uwagę, że pytanie prejudycjalne posiada określone przesłanki. - Jeśli te przesłanki są spełnione, to wszystko jest w porządku. Zauważyliśmy jednak, że pytania prejudycjalne dotyczą niekiedy tematów niezwiązanych bezpośrednio z procesami sądowymi, w których się je formułuje. Było to wyraźnym dowodem nadużywania instytucji i zawieszania postępowań sądowych ze szkodą dla stron - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Opinia rzecznika generalnego TSUE dotyczy m.in. pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.
Przewodniczący KRS: sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy
W ocenie rzecznika "wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne". - Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne - dodał rzecznik TSUE.
pb
REKLAMA
REKLAMA