X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polak skazany za terroryzm w Syrii. Wyrok 4 lat więzienia, prokurator żądał ponad 7

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:15
Na cztery lata więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Łodzi 27-letniego Dawida Ł. oskarżonego o udział w związku o charakterze zbrojnym. Jego celem miało być popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Razem z Dawidem Ł. na ławie oskarżenia zasiadał jego znajomy Marcin C., który - według śledczych - wiedział o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym, ale nie zawiadomił o tym organów ścigania. Sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Uzasadniając wyrok, sędzia Tomasz Krawczyk powiedział, że sąd nie ma wątpliwości, iż oskarżeni dopuścili się zarzucanych im czynów. Jednocześnie podkreślił, że Dawid Ł. nie był oskarżony o udział w Państwie Islamskim. Sędzia zwrócił uwagę, że sprawa była bardzo trudna, ponieważ sąd opierał się na pewnych szczątkowych dowodach, które udało się uzyskać m.in. z internetu, z ABW, analizy danych z zabezpieczonych telefonów, komputerów i opinii biegłego, a także na podstawie zeznań niektórych świadków. Sąd nie miał jednak możliwości dotrzeć do świadków, którzy byli na miejscu - w Syrii - ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. Dlatego ustalenia mają charakter szczątkowy, pozwalają na przypisanie winy oskarżonemu, natomiast wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. W ocenie sądu nie ma też dowodu, że Dawid Ł. walczył, natomiast w pewnym momencie dobrowolnie zrezygnował z udziału w związku.

Terrorystyczny Muzułmański Ruch Świt Syrii

dżihad isis terrorysta islam 1200.jpg
Przywódca Al-Kaidy zapowiada nowe zamachy i wzywa muzułmanów do ataków

Mówiąc o wysokości kary, sędzia przypomniał, że prokurator żądał dla Dawida Ł. 7 lat i sześciu miesięcy więzienia (maksymalna kara w tym przypadku to 8 lat - red.). W ocenie sądu kara, o jaką wnosił prokurator, była za wysoka. Było bowiem w tej sprawie wiele okoliczności łagodzących, m.in. oskarżony nie był wcześniej karany, jego rola była bardzo ograniczona, był jedynie szeregowym członkiem związku. Sąd wziął też pod uwagę dobrowolną rezygnację Dawida Ł. z udziału w zorganizowanym związku o charakterze zbrojnym.

Zdaniem sądu kara jest adekwatna do sprawy, podobnie jak wysokość kary wymierzonej Marcinowi C. Śledztwo w tej sprawie prowadził Wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. Według prokuratury oskarżony brał udział w związku o charakterze zbrojnym pod nazwą Muzułmański Ruch Świt Syrii, który - jak twierdzą śledczy - ma na celu "popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym".

Chodziło m.in. o zastraszanie ludności poprzez grożenie pozbawieniem życia i groźby wywołania poważnych zakłóceń ustroju poprzez obalenie organów władzy państwowej Syryjskiej Republiki Arabskiej, a następnie wprowadzenie na zajętych obszarach władzy opartej na zasadzie szariatu.

Zatrzymany przez ABW

Zdaniem śledczych Dawid Ł., który na stałe mieszkał w Norwegii, wiosną 2014 roku przedostał się przez Turcję do Syrii. Tam przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie w Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu. Oskarżony w kwietniu 2015 roku wrócił do Norwegii. Tam został zatrzymany, a następnie - jesienią 2015 roku - deportowany do Polski. Trafił do aresztu, ale jesienią 2017 toku został z niego zwolniony. Kilka miesięcy później został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW w Radomiu.

Dawid Ł. miał gromadzić informacje i pozyskiwać fundusze, by przeprowadzić w Polsce zamach. Trafił do aresztu. Drugi oskarżony - Marcin C. - miał, co najmniej od listopada 2014 roku do września 2015 roku, posiadać wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym. Mimo to nie przekazał ich organom ścigania. Marcin C. odpowiadał z wolnej stopy.

pg

Czytaj także

Pentagon ostrzega przed ISIS. Terroryści rosną w siłę na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 06:59
Pentagon ostrzega, że tak zwane Państwo Islamskie odzyskuje siły. Amerykanie informują, że ISIS zbudowało w Syrii i Iraku struktury konspiracyjne, ich liczebność może sięgać 18 tysięcy bojowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18-letni Polak skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 23:43
18-letni Jacek T., Polak mieszkający w High Wycombe pod Londynem, został skazany na cztery lata więzienia za posiadanie materiałów mogących służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces dżihadystek oskarżonych o próbę zamachu w pobliżu katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:30
Pięć kobiet, które inspirowały się działalnością tzw Państwa Islamskiego, stanęło przed sądem w Paryżu za próbę zorganizowania w 2016 roku zamachu w pobliżu katedry Notre Dame. Czterem z nich grozi dożywocie - poinformowało AFP.
rozwiń zwiń