more_horiz
Wiadomości

Błażej Spychalski: prosiłbym prezydenta Macrona, by skupił się na problemach własnego kraju

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:13
– Czasy, gdy Polska była pouczana przez inne kraje, są już dawno za naszym państwem. Prowadzimy ambitną, dobrą i racjonalną politykę międzynarodową – powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP. – Emmanuel Macron powinien zająć się sprawami własnej polityki wewnętrznej, a mniej interesować się tym, co dzieje się w Polsce – dodał w odniesieniu do słów francuskiego przywódcy.
Audio
  • 25.09.19 Błażej Spychalski: nie potrzebujemy pouczania prezydenta Francji.

Francuski prezydent stwierdził, że ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w Europie mogłoby postępować szybciej i "będzie do tego przekonywał inne kraje". - Prawda jest taka, że jest jeden (gracz – przyp. red.), który wszystko blokuje. To Polska. Moim celem jest przekonanie innych krajów do postępu - stwierdził prezydent.

szynkowski-fb-1200.jpg
"To już męczące". Wiceszef MSZ komentuje słowa Emmanuela Macrona

Francja ma własne problemy

"Jeżeli chcecie protestować na rzecz zmian w podejściu do ochrony klimatu, jedźcie do Polski i przekonajcie tych, których ja przekonać do reform nie umiem" – zaapelował do młodych ludzi prezydent Francji Emmanuel Macron przed obradami Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 – Prosiłbym pana prezydenta Macrona, by skupił się bardziej na problemach swojej polityki wewnętrznej, w tym odbywającymi się od wielu miesięcy strajkami i tym, jak są traktowani francuscy obywatele, a mniej interesował się tym, co dzieje się w Polsce. Radzimy sobie bardzo dobrze, mamy sukcesy w walce ze zmianami klimatu. Wiemy co robić, nie potrzebujemy pouczania ze strony francuskiego prezydenta – zaznaczył Błażej Spychalski.

Ambitna i racjonalna polityka międzynarodowa Polski

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy podkreślił, że czasy, gdy Polska była pouczana przez inne kraje, są już dawno za naszym państwem. – Prowadzimy ambitną, dobrą i racjonalną politykę międzynarodową. Prezydent Macron niech skupi się na problemach, które dotyczą Francji – wskazał gość Polskiego Radia 24.

duda trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Ostatnia prosta w zniesieniu wiz

Prezydent Andrzej Duda gości w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Przy tej okazji spotkał się również z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Była to dziewiąta rozmowa "w cztery oczy" obu przywódców w bieżącej kadencji.

– Pokazuje to tylko jak intensywne, dobre oraz niespotykane w historii Polski i Stanów Zjednoczonych są relacje między tymi państwami. Stosunki te przynoszą konkretne rozwiązania i propozycje. Mówimy tu o kwestiach bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego. Jesteśmy też na ostatniej prostej przy zniesieniu wiz dla Polaków chcących wybrać się do USA – wskazał Błażej Spychalski.

Realny sukces polskiej polityki zagranicznej

"Przez ostatnie 30 lat niemal wszyscy mówili o tym, że walczą o zniesienie wiz dla Polaków, ale nikt nie podjął w tym zakresie współpracy z USA" – powiedział rzecznik prezydenta RP.

donald_trump-1200.jpg
"Amerykanie kochają Polaków". Donald Trump zapowiada, że niebawem odwiedzi Polskę

– To przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zostały podjęte realne działania w kwestii zniesienia wiz dla Polaków. To również realny sukces naszej polityki zagranicznej w ostatnich latach. Żeby znieść wizy, trzeba mieć podpisanych szereg umów z USA. Chodzi tu m.in. o współpracę w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi lub w kwestii cyberbezpieczeństwa. Tego typu dokumenty zostały podpisane przez przedstawicieli obecnego rządu. Bez nich nie moglibyśmy mówić o zniesieniu wiz – dodał.  

Z Błażejem Spychalskim rozmawiała Eliza Olczyk

PAP/Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 7:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem