X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Mieczysław Ryba: u pani Jachiry przeraża nie tylko forma, ale także treść

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:44
- Kandydaci, tacy jak pani Klaudia Jachira, chcąc wygrać, będą eksponować swój radykalizm. W ostatnim wystąpieniu kandydatki Koalicji Obywatelskiej mieliśmy do czynienia z pogardą dla haseł, na których stoi polskie państwo, nasza tradycja niepodległościowa - powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Audio
  • 25.09.19 Prof. Mieczysław Ryba: Klaudia Jachira obraża tradycję niepodległościową.
Klaudia Jachira
Klaudia JachiraFoto: Klaudia Jachira/Twitter

Blogerka Klaudia Jachira, startująca z warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, zamieściła na Twitterze zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Wśród nich jest zdjęcie wykonane przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Na fotografii znajdują się kandydatka KO oraz dwie młode osoby, które trzymają transparent z napisem: "Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege" a w tle widać fragment pomnika z napisem "Bóg Honor Ojczyzna".

Jachira YT 1200.jpg
Katarzyna Lubnauer: Klaudia Jachira powinna odejść

-  W bieżącej kampanii wyborczej, poprzez tego typu akcje, ujawnia się miałkość i słabość nie tylko wizerunkowa, ale również intelektualna obozu totalnej opozycji. To, że postać pani Jachiry weszła w tok kampanii wyborczej, jest gigantycznym błędem Platformy Obywatelskiej i Grzegorza Schetyny. Kandydaci tacy, jak pani Jachira, chcąc wygrać, będą eksponować swój radykalizm - stwierdził prof. Mieczysław Ryba.

- U pani Jachiry nie tylko forma, ale treść przeraża - ocenił prof. Mieczysław Ryba.

- W jej parodii mamy do czynienia z pogardą dla haseł, na których stoi polskie państwo, nasza tradycja niepodległościowa - dodał.

Polska państwem znaczącym nie tylko w Europie

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba odniósł się również do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, którzy rozmawiali przy okazji nowojorskich obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Efektem było podpisanie deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej oraz zapowiedź zniesienia wiz dla Polaków chcących odwiedzić Stany Zjednoczone.

- Posiadanie relacji z dużą potęgą, a także wzmacnianie swojego bezpieczeństwa, daje nam możliwości bycia państwem znaczącym nie tylko w Europie. Wiemy jakie relacje mamy z Rosją, wiemy, jak ideologiczni gracze z Unii Europejskiej grali przeciwko nam. Dlatego trzeba szukać partnerów, którym będzie się opłacało zapewnić stabilizację w naszym kraju. Opłaca się to najwidoczniej Donaldowi Trumpowi - zauważył prof. Mieczysław Ryba.

błażej_spychalski1200.jpg
Błażej Spychalski: prosiłbym prezydenta Macrona, by skupił się na problemach własnego kraju

Frustracja francuskiego prezydenta

Oprócz tematów militarnych Polska i Stany Zjednoczone mają podobny punkt widzenia także w kwestii polityki klimatycznej. Odmiennie na tę sprawę zapatruje się prezydent Francji Emmanuel Macron, który zaproponował, by młodzi ludzie przyjeżdżali do Polski manifestować, bo jego zdaniem nasz kraj blokuje założenia, jakie chciałby wprowadzić w Europie.

- Słowa prezydenta Macrona są efektem jego frustracji i bezradności związanej z sytuacją wewnętrzną w jego kraju. Ataki wprost są często odreagowaniem takiej postawy. Poza tym wizja Europy, idąca ze strony m.in. Francji zakłada, że Europa Środkowa, w tym Polska, ma mieć charakter podrzędny, wasalny, a nie podmiotowy. My o tę podmiotowość walczymy, szukając odpowiednich partnerów - wskazał historyk.

Z prof. Mieczysławem Rybą rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 9:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Krzysztof Karnkowski: akcja "Nie świruj, idź na wybory" wielkim świństwem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 11:31
– W akcji ukazano chorobę psychiczną jako coś wstydliwego oraz coś, co zależy od wyboru człowieka, to z kolei uderza w chorych. Stała się rzecz bardzo zła – ocenił socjolog dr Krzysztof Karnkowski. W "Debacie PR24" głos w dyskusji zabrali również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz Maciej Mazurek, poeta i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Prószyński o spotkaniu Duda-Trump: ewidentne konkrety

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 10:38
- Zwiększenie obecności wojskowej żołnierzy Stanów Zjednoczonych w Polsce to zwiększenie bezpieczeństwa militarnego naszego kraju – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Prószyński (Prawo i Sprawiedliwość). W debacie udział wzięła również Paulina Piechna-Więckiewicz (Wiosna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dziedziczak: poprzednie rządy nie umiały załatwić zniesienia wiz do USA. Naszemu się udało

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:18
- Po 30 latach zniesienie wiz dla Polaków stało się realne za naszych rządów. Poprzednie rządy nie umiały tak poprowadzić tej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Dziedziczak.
rozwiń zwiń