Premier Mateusz Morawiecki w Zabrzu: służba zdrowia jest polską racją stanu

2019-09-26, 11:13

Premier Mateusz Morawiecki w Zabrzu: służba zdrowia jest polską racją stanu
Premier Mateusz Morawiecki w Zabrzu. Foto: PAP/Hanna Bardo

- Chciałbym w obszarze służby zdrowia bardzo krótko zarysować trzy podstawowe horyzonty: pierwszy to horyzont finansowy, drugi horyzont – to wykształcenie i trzeci – techniczno-technologiczno-modernizacyjny - powiedział w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "służba zdrowia jest polską racją stanu".

Posłuchaj

Premier: przyjęliśmy ustawę o 6 procentach PKB na służbę zdrowia, prócz tego, jest około 2 procent PKB wydawane ze środków prywatnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Premier Mateusz Morawiecki wizytował w Zabrzu Śląskie Centrum Chorób Serca
  • Spotkał się z ekspertami medycznymi i z kadrą zarządzającą placówką
  • Mówił również o "trzech podstawowych horyzontach w obszarze służby zdrowia": finansowym, edukacyjnym i technologicznym

Szef rządu w zabrzańskim Centrum Chorób Serca mówił o horyzontach w obszarze służby zdrowia: finansowym, wykształcenia oraz techniczno-technologiczno-modernizacyjnym. Podkreślił, że "te trzy służą najważniejszemu horyzontowi, czyli dobru polskiego pacjenta".

Powiązany Artykuł

szumowski 1200 pap.jpg
Łukasz Szumowski: realizujemy ogromny wzrost nakładów na zdrowie

Środki na służbę zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd PiS w horyzoncie finansowym zwiększa nakłady na służbę zdrowia.

- Przyjęliśmy ustawę o 6 procentach PKB na służbę zdrowia, prócz tego, jest około 2 procent PKB wydawane ze środków prywatnych. Wtedy będziemy gonić tych, którzy są dzisiaj dla nas wzorem, a nawet niektórych przegonimy - powiedział.

Szef rządu wskazał, że te działania, "to jest wielki wysiłek polegający jednocześnie też na odpowiednich mechanizmach uszczelniających, po to, żeby eliminować patologie, żeby zwiększać środki przeznaczane tam, gdzie one w efektywny sposób mogą być zagospodarowane". Zapowiedział też systematyczne zwiększanie nakładów na służbę zdrowia.

Specjaliści i wykształcenie

Mateusz Morawiecki powiedział, że w horyzoncie wykształcenia ważny jest czynnik dostępu do specjalistów. Przypomniał, że przez ostatnie 20 lat wyjechało z Polski 25 do 30 tysięcy lekarzy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: rozbudowa Centrum Onkologii to kamień milowy do poprawy zdrowia

Powiązany Artykuł

morawiecki_sanitarnie1200.jpg
Premier: 500 zł podwyżki dla Służb Sanitarnych od nowego roku

Wyjaśnił, że na początku swoich rządów Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o skokowym wzroście wykształcenia lekarzy. - O ile kształconych było na studiach dziennych na pierwszych latach około 3 tysiące lekarzy, to wzrost nastąpił o 70 procent. Teraz jest to prawie 5 tysięcy lekarzy kształconych - wyjaśnił.

Premier dodał, że kształcenie potrzebuje czasu i że wykształcenie lekarza to nie tylko studia, ale też specjalizacje. - Ten proces się zaczął. Idziemy w kierunku takim, żeby dostęp do specjalistów był coraz lepszy - dodał.

"Chcemy brać przykład z najlepszych"

Szef rządu wyjaśnił, że trzeci horyzont, dotyczący czynników techniczno-technologiczno-modernizacyjnych, jest realizowany m.in. poprzez fundusz modernizacji szpitali i wzmacnianie tych elementów leczenia, które są nasycone technologiami, technikami medycznymi i naukowymi.

- My chcemy korzystać z tych znakomitych osiągnięć, które rozsławiły Zabrze na cały świat, które rozsławiły śląską medycynę na cały świat. Chcemy brać przykład z najlepszych, z prekursorów, pana profesora Zembali, ale również z tego, co dzisiaj państwo budujecie tutaj na Śląsku - mówił.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Konstanty Radziwiłł: fizjoterapeutom nie chodzi tylko o pieniądze

Mateusz Morawiecki podkreślił, że działalność Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest dowodem na to, że "pomimo braków finansowych naszego kraju, ale dzięki znakomitym i utalentowanym lekarzom i naukowcom w swej dziedzinie, możemy nie tylko nie wstydzić się, ale osiągać coś, czego zazdroszczą nam kraje Europy zachodniej".

Dofinansowanie z ministerstwa

Kancelaria Premiera poinformowała na Twitterze, że Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu otrzymało w tym roku dofinansowanie z ministerstwa zdrowia w wysokości 242,6 mln złotych. Centrum realizuje m.in. projekt unowocześnienia wyposażenia medycznego oraz wymieniania zużytej aparatury i sprzętu. Koszt projektu to 15 milionów złotych.

W tym roku, w porównaniu z poprzednim, trzykrotnie zwiększono liczbę placówek, które w województwie śląskim wykonują rezonans magnetyczny, a liczba placówek, w których wykonywana jest tomografia komputerowa, wzrosła z 59 do 68. Zwiększono także środki finansowe na te cele, odpowiednio, z 45,5 mln do 51 mln zł oraz z 70 mln do 90,5 mln złotych.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej