X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był wielkim patriotą". Politycy wspominają Kornela Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:24
W wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej". Przedstawiciele świata polityki i mediów żegnają polityka i składają wyrazy współczucia jego synowi Mateuszowi Morawieckiemu, premierowi Polski.
Audio
  • Piotr Gliński: to, że żyjemy w wolnym kraju, zawdzięczamy takim ludziom, jak Kornel Morawiecki (IAR)
  • Jan Maria Jackowski: Kornel Morawiecki był postacią charyzmatyczną, legendą opozycji demokratycznej (IAR)
  • Małgorzata Zwiercan: to wielka tragedia, Kornel Morawiecki zawsze myślał o innych (IAR)
Kornel Morawiecki (fotografia z 1990 roku)
Kornel Morawiecki (fotografia z 1990 roku)Foto: PAP/Stefan Kraszewski

Swoje kondolencje złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a także Małgorzata Zwiercan, posłanka koła Wolni i Solidarni, przyjaciółka Kornela Morawieckiego, która zaznaczyła, że marszałek senior myślał o drugim człowieku. 

- Zawsze mówił o wolnej, niepodległej Polsce - powiedziała Polskiemu Radiu.

ZOBACZ TAKŻE
pap kornel morawiecki wrocław 1200.jpg
"Odszedł niezłomny wojownik". Prezydent żegna Kornela Morawieckiego

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Kaczyński: Kornel Morawiecki był człowiekiem niezłomnym

- Kornel Morawiecki był wielkim polskim patriotą. Takim ludziom, jak on zawdzięczamy wszystko, co dobre dzieje się w Polsce: wolność, rozwój, optymizm, suwerenność - powiedział w Rogowie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Jak dodał, odszedł jeden z ostatnich autorytetów.

"Ojczyzna straciła dzisiaj jedną z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci. Panie Marszałku Seniorze, nie zapomnimy o Panu, o Pana bohaterstwie i bezinteresownej miłości do Polski i Polaków!" - czytamy w poście na Twitterze marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

ZOBACZ TAKŻE
Morawiecki_2.jpg
Po długiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki

Marszałek Senatu złożył też premierowi Morawieckiemu wyrazy najgłębszego współczucia. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller poprosił o "modlitwę w tej trudnej chwili". Nazwał Kornela Morawieckiego "człowiekiem, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Posłuchaj ostatniej rozmowy z legendą Solidarności Walczącej

"Odszedł wielki wojownik, spadkobierca rycerskich tradycji Rzeczpospolitej, wolny Polak. Będzie Go bardzo brakować." - napisała na Twitterze Joanna Lichocka.  "Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny wielki Polak" - czytamy we wpisie szefa KPRM Michała Dworczyka. Polityka pożegnał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

ZOBACZ TAKŻE
19930174 kopia 1200 bw.jpg
Tadeusz Płużański: historia nie zapomni mu tego, co zrobił dla ojczyzny

"Pamięć o Nim pozostanie"

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher złożyła wyrazy współczucia Mateuszowi Morawieckiemu. "Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Marszałka Seniora Sejmu Kornela Morawieckiego" - napisała na Twitterze. Kondolencje złożyły także rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska i posłanka Katarzyna Lubnauer, która podkreśliła, że "rodzice są zwykle dla nas najważniejszymi autorytetami i darzymy ich szczególną miłością i szacunkiem, a taka strata jest bardzo bolesna".

Minister cyfryzacji Marek Zagórski napisał na Twitterze, że odszedł od nas bohater, "twórca Solidarności Walczącej za życia był legendą i tą legendą pozostanie na zawsze. Cześć Jego Pamięci!" - napisał minister. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk napisał, że odszedł "legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, twórca Solidarności Walczącej". Nazwał go jednym z "filarów dzisiejszej wolnej Polski".

"Wyrazy współczucia" premierowi w związku ze śmiercią ojca złożył na Twitterze poseł PO Borys Budka. Kondolencje złożyła też Partia Zieloni na swoim profilu. "Zmarł Kornel Morawiecki - wybitny działacz opozycji demokratycznej w PRL, założyciel Solidarności Walczącej, Marszałek Senior Sejmu mijającej kadencji" - napisali na Twitterze przedstawiciele Zielonych.

Śmierć ojca premiera odnotował na Facebooku Paweł Kukiz, z którego ugrupowania Kornel Morawiecki dostał się do Sejmu. "Zmarł Kornel Morawiecki ...R.I.P. +++" - napisał, dodając zdjęcie marszałka seniora z obrad Sejmu.

"Z żalem odebrałem wiadomość, że odszedł Kornel Morawiecki. W ostatnich latach pewnie wiele nas różniło, ale to nie zmienia faktu, że za jego życiowe dokonania należy mu się wielki szacunek" - podkreślił lider Wiosny, Robert Biedroń.

"To na pewno bardzo ciężka chwila dla całej rodziny"

"Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej. W latach 80. uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę. Cześć i chwała Jego pamięci" - napisał lider PO Grzegorz Schetyna.

- Chciałbym wyrazić słowa współczucia dla pana premiera Morawieckiego i jego rodziny w związku ze śmiercią ojca. To jest rzecz, która każdego uderza - utrata osoby bliskiej, zwłaszcza gdy był tak bardzo związany ze swoim tatą, nie tylko w wymiarze rodzinnym, ale i w związku z działalnością publiczną, w której jego ojciec był na pewno przewodnikiem i punktem odniesienia - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak dodał, śmierć ojca jest na pewno dla premiera ciosem, "zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy przychodzi mu kierować państwem i kampanią wyborczą". - To na pewno bardzo ciężka chwila dla całej rodziny, zwłaszcza dla premiera, i trzeba to uszanować - zaznaczył.

"Człowiek, którego dokonania na trwałe zapisały się w dziejach niepodległej Polski"

"Z wielkim smutkiem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Kornela Morawieckiego. Odszedł wielki Polski Patriota, niezłomny, skromny, ciepły, serdeczny i przyjacielski człowiek. Przekazuję wyrazy głębokiego współczucia Panu Premierowi i Najbliższym" - napisała na twitterowym profilu Trybunału Konstytucyjnego prezes TK Julia Przyłębska.

"Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Ojca, Kornela Morawieckiego. Człowieka »Solidarności«, osoby niezwykle nam bliskiej, wielkiego Bohatera polskiej drogi do wolności" - napisał szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. "Nigdy nie zapomnimy, jak wiele Mu zawdzięczamy" - dodał.

"To wyjątkowo zasmucająca wiadomość. Sercem jestem z rodziną i przyjaciółmi Zmarłego. To człowiek, którego dokonania na trwałe zapisały się w dziejach niepodległej Polski" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

msze, PAP, IAR, Twitter

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kołodziej: Kornel Morawiecki, jak mało kto, zasłużył na Order Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 15:45
- Kornel Morawiecki i cała "Solidarność Walcząca" jest sumieniem tamtej opozycji, a wyrzutem sumienia dla uczestników Okrągłego Stołu. Bo to my, jako jedyni w tamtym okresie, odrzuciliśmy definitywnie to porozumienie i nie zaakceptowaliśmy nigdy - tak jak to określali uczestnicy - tego mniejszego zła - mówił Andrzej Kołodziej w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń