X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr M. Kawecki: bezpieczne wybory to również walka z fake newsami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:30
- W pewnych przypadkach robimy krok w tył, aby było bezpiecznej - powiedział dr Maciej Kawecki. - Jestem technokratą, ale przyznaję, że w pewnych przypadkach zbytnia elektronizacja czy cyfryzacja rodzi niebezpieczeństwo - dodał.
Audio
  • Dr M. Kawecki: bezpiecznie wybory to również walka z fake newsami ("Temat dnia/Gość PR24")
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Piotr Naimski IMG_5501.jpg
Sekretarz stanu w KPRM: ataki cyberprzestępców są coraz częstsze

Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów funkcjonowania gospodarki i funkcjonowania państwa. Jak podkreślał rano w PR24 sekretarz stanu w KPRM Piotr Naimski, cyberprzestępstwa to nie tylko ataki hakerów, ale często "pewnego rodzaju wojny hybrydowe". - Dwa lata temu Polska została zaatakowana przez cyberprzestępców - powiedział.

Dr Maciej Kawecki wskazywał w Polskim Radiu 24, że "nie jesteśmy wolni od cyberniebezpieczeństw", szczególnie w czasie trwającej kampanii parlamentarnej. - Okres wyborczy to czas największej podatności systemów państwowych na ataki - mówił.

- W USA doszło do włamania się na pocztę jednego z kandydatów partii Demokratów podczas ostatnich wyborów prezydenckich. To pokazuje, że bezpieczeństwo wyborów to nie tylko bezpieczeństwo systemów, ale również bezpieczeństwo samych kandydatów - tłumaczył.

[POSŁUCHAJ W PR24] M. Zagórski: cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów

- Bezpieczne wybory to również walka z fake newsami - dodał dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i były koordynator reformy ochrony danych w Ministerstwie Cyfryzacji.

East News Piotr Müller 1200.jpg
Rzecznik rządu o serwisie "SokzBuraka": niebywały skandal

"Wracamy do korzeni"

Dr Maciej Kawecki przyznał, że "w pewnych przypadkach robimy krok w tył, aby było bezpiecznej". - Jestem technokratą, ale przyznaję, że w pewnych przypadkach zbytnia elektronizacja czy cyfryzacja rodzi niebezpieczeństwo - wyjaśniał.

Gość PR 24 podkreślał, że "wszystkie rejestry, mające wpływ na wybory, są uznane za krytyczne z punktu widzenia wagi państwa i ryzyka związanego z ilością ataków". - Dlatego część państw rezygnuje z elektronizacji wyborów. Np. Holandia. Wracamy do korzeni - powiedział.

[POSŁUCHAJ W PR24] Polskie cyberwojska. Jak wygląda ich formowanie?

- Przed atakami nigdy w 100 proc. się nie uchronimy. Skuteczny atak hakerski może kosztować miliony albo dziesiątki milionów dolarów. To działania wymierzone, czasami posiadające źródła w rządach państw lub kontrwywiadach - przestrzegał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie)

Data emisji: 01.10.2019

Godzina emisji: 11:35

Czytaj także

M. Zagórski: cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 21:38
- Dziś mamy do czynienia ze specjalnymi armiami, które atakują cały czas. Nieformalnymi, bo nikt nie chce się do tego przyznać - wyjaśniał z Forum Ekonomicznego w Krynicy Marek Zagórski. - To wiele państw i wiele nowoczesnych technologii - dodał minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kożuszek ws. "SokuzBuraka": ma hejterski ton

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:38
- Opozycja musi mieć wiarygodność, żeby krytykować rząd. Na takie działania nie może sobie pozwalać partia, która chce uchodzić za liberalną, za partię elit, jakościowo czy estetycznie lepszą - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński (Rzeczpospolita). W debacie wzięli udział również dr Sebastian Gajewski (Instytut Daszyńskiego) oraz Maciej Kożuszek (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz stanu w KPRM: ataki cyberprzestępców są coraz częstsze

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:20
- Często, ci niby hakerzy, pochodzą z Rosji - alarmował w PR24 Piotr Naimski. Sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformował w PR24, że dwa lata temu Polska została zaatakowana przez cyberprzestępców.
rozwiń zwiń