more_horiz
Wiadomości

Dr M. Kawecki: bezpieczne wybory to również walka z fake newsami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:30
- W pewnych przypadkach robimy krok w tył, aby było bezpiecznej - powiedział dr Maciej Kawecki. - Jestem technokratą, ale przyznaję, że w pewnych przypadkach zbytnia elektronizacja czy cyfryzacja rodzi niebezpieczeństwo - dodał.
Audio
  • Dr M. Kawecki: bezpiecznie wybory to również walka z fake newsami ("Temat dnia/Gość PR24")
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Piotr Naimski IMG_5501.jpg
Sekretarz stanu w KPRM: ataki cyberprzestępców są coraz częstsze

Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów funkcjonowania gospodarki i funkcjonowania państwa. Jak podkreślał rano w PR24 sekretarz stanu w KPRM Piotr Naimski, cyberprzestępstwa to nie tylko ataki hakerów, ale często "pewnego rodzaju wojny hybrydowe". - Dwa lata temu Polska została zaatakowana przez cyberprzestępców - powiedział.

Dr Maciej Kawecki wskazywał w Polskim Radiu 24, że "nie jesteśmy wolni od cyberniebezpieczeństw", szczególnie w czasie trwającej kampanii parlamentarnej. - Okres wyborczy to czas największej podatności systemów państwowych na ataki - mówił.

- W USA doszło do włamania się na pocztę jednego z kandydatów partii Demokratów podczas ostatnich wyborów prezydenckich. To pokazuje, że bezpieczeństwo wyborów to nie tylko bezpieczeństwo systemów, ale również bezpieczeństwo samych kandydatów - tłumaczył.

[POSŁUCHAJ W PR24] M. Zagórski: cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów

- Bezpieczne wybory to również walka z fake newsami - dodał dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i były koordynator reformy ochrony danych w Ministerstwie Cyfryzacji.

East News Piotr Müller 1200.jpg
Rzecznik rządu o serwisie "SokzBuraka": niebywały skandal

"Wracamy do korzeni"

Dr Maciej Kawecki przyznał, że "w pewnych przypadkach robimy krok w tył, aby było bezpiecznej". - Jestem technokratą, ale przyznaję, że w pewnych przypadkach zbytnia elektronizacja czy cyfryzacja rodzi niebezpieczeństwo - wyjaśniał.

Gość PR 24 podkreślał, że "wszystkie rejestry, mające wpływ na wybory, są uznane za krytyczne z punktu widzenia wagi państwa i ryzyka związanego z ilością ataków". - Dlatego część państw rezygnuje z elektronizacji wyborów. Np. Holandia. Wracamy do korzeni - powiedział.

[POSŁUCHAJ W PR24] Polskie cyberwojska. Jak wygląda ich formowanie?

- Przed atakami nigdy w 100 proc. się nie uchronimy. Skuteczny atak hakerski może kosztować miliony albo dziesiątki milionów dolarów. To działania wymierzone, czasami posiadające źródła w rządach państw lub kontrwywiadach - przestrzegał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie)

Data emisji: 01.10.2019

Godzina emisji: 11:35

Zobacz także

Zobacz także