X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:01
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Wikimedia Commons, Piotr Brichacek (Briho)

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W wyroku Trybunał stwierdził, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego". TSUE orzekł ponadto, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prof. Elżbieta Mączyńska: po wyroku TSUE polskie sądy staną przed wielkim wyzwaniem

Mec. Kacper Jankowski w Polskim Radiu 24 podkreślił, że na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Jego zdaniem, rozstrzygnięcie TSUE sprawiło, że "kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami".

tsue-free-shutt-1200.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

- Obok dzisiejszego wyroku unijnego Trybunału frankowicze mają również inne argumenty. Mogą to być na przykład wyroki Sądu Najwyższego, które także są w pełni korzystne dla kredytobiorców frankowych - podkreślił gość PR24.

Jak zaznaczył, "wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie dotyczył kredytów walutowych, tylko złotowych". - Bank pożyczył klientowi złotówki, klient spłacał kredyt w złotówkach. Odniesienie kwoty kredytu do waluty obcej miało na celu tylko wzrost wynagrodzenia banku. Sam wzrost kursu franka szwajcarskiego nie jest niezgodny z prawem, ale dowolne ustalanie tych kursów przez banki - powiedział Kacper Jankowski.

O wyroku TSUE w PR24 mówiła także mec. Katarzyna Sawicka, ekspert prawa bankowego. - Wyrok rzuca nam nowe światło na kwestię klauzul indeksacyjnych w kredytach frankowych. Jednak kwestia dotycząca zastępowania postanowień umownych przepisami krajowymi nie jest jedyną, o której rozstrzygał Trybunał - podkreśliła ekspertka. 

Jej zdaniem warto zaznaczyć, że TSUE "nie wypowiedział się co do tego czy klauzule indeksacyjne są niedozwolone, czyli nieobowiązujące". - To każdorazowo będzie rozstrzygał sąd krajowy. TSUE powiedział natomiast, że w przypadku, kiedy sąd krajowy stwierdzi, że taka klauzula jest niedozwolona, to może on stwierdzić, że wyeliminowanie klauzuli o indeksowaniu ma znaczący wpływ na charakter głównego przedmiotu umowy - powiedziała Katarzyna Sawicka.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

--------------------------

Data emisji: 03.10.2019

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:24
- Mam nadzieję, że banki otrzymały sygnał ostrzegawczy. W rozstrzygnięciach sądowych dochodzą jeszcze koszty postępowania, być może banki będą bardziej skłonne do negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
rozwiń zwiń