Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
2019-10-03, 15:01
Posłuchaj
Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W wyroku Trybunał stwierdził, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego". TSUE orzekł ponadto, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prof. Elżbieta Mączyńska: po wyroku TSUE polskie sądy staną przed wielkim wyzwaniem
Mec. Kacper Jankowski w Polskim Radiu 24 podkreślił, że na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Jego zdaniem, rozstrzygnięcie TSUE sprawiło, że "kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami".
- Obok dzisiejszego wyroku unijnego Trybunału frankowicze mają również inne argumenty. Mogą to być na przykład wyroki Sądu Najwyższego, które także są w pełni korzystne dla kredytobiorców frankowych - podkreślił gość PR24.
Jak zaznaczył, "wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie dotyczył kredytów walutowych, tylko złotowych". - Bank pożyczył klientowi złotówki, klient spłacał kredyt w złotówkach. Odniesienie kwoty kredytu do waluty obcej miało na celu tylko wzrost wynagrodzenia banku. Sam wzrost kursu franka szwajcarskiego nie jest niezgodny z prawem, ale dowolne ustalanie tych kursów przez banki - powiedział Kacper Jankowski.
O wyroku TSUE w PR24 mówiła także mec. Katarzyna Sawicka, ekspert prawa bankowego. - Wyrok rzuca nam nowe światło na kwestię klauzul indeksacyjnych w kredytach frankowych. Jednak kwestia dotycząca zastępowania postanowień umownych przepisami krajowymi nie jest jedyną, o której rozstrzygał Trybunał - podkreśliła ekspertka.
REKLAMA
Jej zdaniem warto zaznaczyć, że TSUE "nie wypowiedział się co do tego czy klauzule indeksacyjne są niedozwolone, czyli nieobowiązujące". - To każdorazowo będzie rozstrzygał sąd krajowy. TSUE powiedział natomiast, że w przypadku, kiedy sąd krajowy stwierdzi, że taka klauzula jest niedozwolona, to może on stwierdzić, że wyeliminowanie klauzuli o indeksowaniu ma znaczący wpływ na charakter głównego przedmiotu umowy - powiedziała Katarzyna Sawicka.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos
--------------------------
Data emisji: 03.10.2019
Godzina emisji: 12.45
REKLAMA