"Świeć Przykładem". Rusza ogólnopolska akcja promująca noszenie odblasków
Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej zainaugurowali w czwartek trzecią odsłonę zachęcającej do noszenia elementów odblaskowych akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą "Świeć Przykładem".
2019-10-03, 13:49
Posłuchaj
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka mówi, że celem kampanii jest przypominanie pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak przekazali organizatorzy, głównym celem akcji jest przypomnienie pieszym poruszającym się po drogach po zmierzchu nie tylko o obowiązku - wynikającym nie tylko z przepisów, ale z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych - używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla wszystkich uczestników ruchu.
Powiązany Artykuł

Telebimy w całej Polsce. Policja pokaże filmy ostrzegające przed niebezpiecznymi zachowaniami na drogach
- Kościół katolicki w Polsce angażuje się w tę akcję, ponieważ jest to wyraz miłości bliźniego, jeśli dbamy o bezpieczeństwo kogoś i bezpieczeństwo swoje. I ta akcja jest również pomocą dla kierowców. To jest troska o nas samych i o kierowców - wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andranik. Jak mówił, kiedyś usłyszał od kierowcy, że "lepiej zajechać 20 minut później, niż odejść z tego świata 20 lat wcześniej".
O obowiązku noszenia po zmroku elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym przypomniał rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. - Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami - zaznaczył. Przypomniał, że za brak odblasku poza terenem niezabudowanym grozi grzywna lub mandat.
W akcję "Świeć Przykładem" włączyło się także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. - Chcemy świecić przykładem i tym dobrym, dlatego z wielką radością włączamy się w tą akcję. Bardzo wielu członków naszego stowarzyszenia wraca wieczorami z zajęć dodatkowych, ze szkół czy naszych spotkań, dlatego prosty gest, jakim jest założenie opaski, jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa - tłumaczył przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Patryk Czech.
- My, jako młodzi, możemy z tą akcją dotrzeć do naszych dziadków, którzy potem mogą dotrzeć do swoich przyjaciół, żeby osoby starsze, wracające na przykład z kościoła, założyły takie odblaski, dzięki którym będą lepiej widoczne na drodze - dodała wiceprezes KSM diecezji warszawsko-praskiej Karolina Błażejczyk.
Mały element może uratować życie
Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomniał, że noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok i jest zła widoczność. - Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie - przypomniał.
Wskazał, że światła mijania zgodnie z przepisami świecą na odległość około 40 metrów i najpierw oświetlają nogi pieszego. - Jeśli jest tam element odblaskowy, to ten pieszy będzie rozpoznany, że jest na drodze, z odległości około 100-150 metrów - stwierdził Kobryś. Zaznaczył, że przy prędkości 50 km/h samochód przejeżdża w sekundę 14 metrów.
Według policyjnych statystyk od początku 2019 roku na drogach w 4,5 tys. wypadków zginęło ponad pół tysiąca pieszych, a ponad 4 tys. zostało rannych.
- Niestety najgorsze miesiące dla pieszych są dopiero przed nami, dlatego warto o tym mówić, że te elementy odblaskowe naprawdę ratują życie - powiedział Kobryś.
mr