Głosowanie przez pełnomocnika. W piątek ostatnia szansa na złożenie wniosku

Jeszcze tylko do piątku 4 października można zgłaszać zamiar głosowania przez pełnomocnika w najbliższych wyborach parlamentarnych. - Wniosek jest dostępny w urzędach gmin. Można go też pobrać ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy PKW Wojciech Dąbrówka. 

2019-10-03, 20:25

Głosowanie przez pełnomocnika. W piątek ostatnia szansa na złożenie wniosku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Prawo do głosowanie przez pełnomocnika przysługuje wyborcom, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75. lat oraz wyborcom z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Aby ustanowić pełnomocnika należy złożyć wniosek w tej sprawie do urzędu gminy, w której jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. Jest on dostępny w urzędach gmin, można go też pobrać ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

- Oprócz wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, należy załączyć pisemną zgodę osoby, która ma być pełnomocnikiem. Wzór tej zgody również znajduje się na stronie internetowej PKW - mówi rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Dąbrówka. Do wniosku należy dołączyć także kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania czy kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem. Ten ostatni dokument jest wymagany w przypadku osoby, która nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Kto może być pełnomocnikiem, a kto nie?

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadający zaświadczenie do głosowania. Od tej zasady są pewne wyjątki, wyjaśnia rzecznik PKW. - Nie może być pełnomocnikiem osoba wchodząca w skład obwodowy komisji wyborczych, mąż zaufania, obserwator społeczny czy osoba kandydująca w danych wyborach - tłumaczy portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Dąbrówka.

Jeden wyborca może być pełnomocnikiem maksymalnie dwóch osób, ale tylko w sytuacji, gdy dla jednej z nich jest wstępnym, zstępnym, małżonkiem, bratem, siostrą lub osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Jeżeli wyborca, który chce ustanowić pełnomocnika nie może lub nie umie złożyć podpisu, wniosek podpisuje osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania. Wolę udzielenia pełnomocnictwa przez wyborcę niemogącego lub nieumiejącego złożyć podpisu, stwierdza przez złożenie własnego podpisu upoważniony pracownik urzędu gminy, o ile wola wyborcy została potwierdzona w sposób niebudzący wątpliwości.

REKLAMA

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa jest weryfikowany pod względem formalny. Gdy okaże się, że jest niekompletny, np. z braku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to organ wzywa wyborcę do usunięcia wad w ciągu trzech dni. Nie wywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkować odmową sporządzenia aktu pełnomocnictwa. 

Jeśli wniosek spełnia wszystkie wymagania formalne, to upoważniony pracownik urzędu gminy niezwłocznie uzgadnia z wyborcą lub osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa. W razie braku uzgodnienia terminu, jest on wyznaczany przez wójta lub innego upoważnionego pracownik urzędu gminy. W sytuacji, gdy w uzgodnionym lub wyznaczonym terminie sporządzenie aktu pełnomocnictwa nie jest możliwe z powodu nieobecności wyborcy, wniosek pozostawia się bez rozpoznania w aktach sprawy.

Akt pełnomocnictwa przeznaczony dla osoby, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, doręcza się tej osobie w miejscu jego sporządzenia albo, w zależności od wskazania w zgodzie na przyjęcie pełnomocnictwa, pozostawia do odbioru w urzędzie gminy lub doręcza pod wskazany adres. W razie niewskazania miejsca doręczenia pełnomocnictwa lub nieobecności osoby, która wyraziła zgodę na jego przyjęcie, przy sporządzaniu aktu pełnomocnictwa, akt ten pozostawia się do odbioru w urzędzie gminy.

Gdzie i jak mogą głosować osoby, którym udzielono pełnomocnictwa?

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w obwodach głosowania w zakładzie opieki zdrowotnej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, oddziale zewnętrznym zakładu i aresztu, domu studenckim czy zespołach domów studenckich prowadzonych przez uczelnie lub inne podmioty na podstawie umów zawartych z uczelniami. Głosowanie przez pełnomocnika jest także wyłączone w obwodach utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich. Głosować przez pełnomocnika można jedynie w przypadku, gdy nie wyraziło się zamiaru głosowania korespondencyjnego.

REKLAMA

- W sytuacji, gdy wyborca niepełnosprawny z orzeczonym, znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zawnioskował o głosowanie korespondencyjne, nie będzie mógł zagłosować przez pełnomocnika. I odwrotnie. Ten, kto ustanowił pełnomocnika nie będzie mógł zagłosować korespondencyjnie - wyjaśnia Wojciech Dąbrówka. Udzielenie pełnomocnictwa do głosowania w wyborach jest nieodpłatne. 

Warunkiem oddania głosu przez pełnomocnika jest okazanie aktu pełnomocnictwa w lokalu wyborczym. Dodatkowo osoby, które nie są ujęte w rejestrze wyborców w tej samej gminie co osoba udzielająca pełnomocnictwa, muszą zabrać ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. 

MF, PolskieRadio24.pl 

REKLAMA




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej