Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców. Jak złożyć wniosek?

Jeszcze tylko we wtorek można dopisywać się do spisu wyborców. To informacja ważna dla tych, którzy w dniu wyborów będą czasowo przebywać w innej gminie. A co powinni zrobić wyborcy, którzy nie wiedzą, gdzie będą przebywać w dniu głosowania?

2019-10-08, 08:48

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców. Jak złożyć wniosek?

Z prawa do dopisania się do spisu wyborców mogą skorzystać osoby pełnoletnie, posiadające prawo wyborcze, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania i zechcą zagłosować w miejscowości, w której będą czasowo przebywać w dniu wyborów. - Bo na przykład w dniu głosowania będą przebywać u rodziny w górach, u znajomych nad morzem lub w jeszcze innym miejscu - mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Powiązany Artykuł

sejm free 1200.jpg
Prof. Mieczysław Ryba: w wyborach będzie wysoka frekwencja, a to działa na korzyść PiS-u

- W praktyce wygląda to tak, że zgłaszamy się do urzędu gminy na terenie, której będziemy przebywać w dniu wyborów i składamy wniosek - dodaje rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Wspomniany wniosek można także złożyć przez Internet za pośrednictwem platformy ePUAP. Do tego potrzebne jest jednak posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu. Instrumenty te pozwalają bowiem stwierdzić tożsamość danej osoby. Należy pamiętać o tym, że urzędnik nie dopisze nas do spisu wyborców automatycznie. Decyzja zostanie nam dostarczona mailem w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. 

Dopisanie lub zaświadczenie 

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć w gminie, w której chcemy zagłosować. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które w najbliższą niedzielę chcą oddać głos, ale nie wiedzą, gdzie będą przebywać w dniu wyborów. One powinny​ złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. - Wniosek zazwyczaj otrzymujemy od ręki. Jeżeli jest ich więcej, to do odbioru takiego zaświadczenia możemy pisemnie upoważnić inną osobą - tłumaczy rzecznik prasowy PKW. 

Zaświadczenie o prawie do głosowanie pozwala nam na większą mobilność w dniu wyborów. - Uprawnia do głosowania w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie do głosowania zarówno w Polsce, jak i zagranicą, a nawet na polskim statku morskim - wyjaśnia Wojciech Dąbrówka. Wniosek o wydanie zaświadczenia powinniśmy złożyć w urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani na pobyt stały lub urzędzie gminy, w którym dopisaliśmy się do rejestru wyborców.

REKLAMA

Kolejnego nie dostaniemy

Powiązany Artykuł

wybory sejm polska urna wyborcza 1200.jpg
Wzmożone działania policji 13 października. "Bezpieczeństwo i porządek publiczny"

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć do piątku 11 października. Aby móc zagłosować należy zabrać go ze sobą do lokalu wyborczego i okazać komisji wraz z dokumentem tożsamości. Rzecznik PKW apeluje o to, aby chronić otrzymane zaświadczenie. - W momencie, gdy zostanie nam skradzione, zniszczymy je lub zgubimy, to nie dostaniemy kolejnego zaświadczenia. W tej sytuacji nie będziemy mogli zagłosować nawet tam, gdzie mieszkamy na stałe - wyjaśnia Dąbrówka. 

Należy zaznaczyć, że w rejestrze wyborców jesteśmy ujęci z urzędu na podstawie zameldowania na pobyt stały. W sytuacji, gdy miejsce naszego zameldowania nie pokrywa się z miejscem stałego zamieszkania, możemy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. - Gdy ten wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostajemy ujęci w rejestrze wyborców w tej gminie, w której zamieszkujemy na stałe z zamiarem stałego pobytu i zostajemy już do czasu aż zameldujemy się gdzieś indziej, albo zmienimy miejsce zamieszkania na inne miejsce stałego zamieszkania i złożymy kolejny wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców - tłumaczy rzecznik PKW. 

Pięć dni na rozpatrzenie

Wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców powinny złożyć także osoby, które nie mają meldunku, ponieważ nie znajdują się one w żadnym rejestrze wyborców. Wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców składamy w urzędzie gminy na terenie której mieszkamy. Taki wniosek można także złożyć przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP.

REKLAMA

W przypadku dopisania do rejestru wyborców należy jednak pamiętać o tym, że urzędnik ma pięć dni na rozpatrzenie naszego wniosku. Oznacza to, że może on nie zostać rozpatrzony przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o dopisanie się do spisu wyborców w danej gminie. 

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej