Marek Grabowski: małżeństwo nie jest przeżytkiem, warto podjąć tę drogę

2019-10-17, 12:10

Marek Grabowski: małżeństwo nie jest przeżytkiem, warto podjąć tę drogę
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/Yuganov Konstantin

Rodziny oparte o trwałe relacje dają dzieciom lepszy start w życie - powiedział socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski. Fundacja rozpoczęła kampanię informacyjną "Małżeństwo - dzieło naszego życia".

Częścią kampanii jest zorganizowana w czwartek konferencja popularno-naukowa "Małżeństwo jako optymalna forma profilaktyki problemów społecznych".
Jak podkreślił Grabowski podczas spotkania dla dziennikarzy poprzedzającego konferencję, "trwała i stabilna rodzina przyczynia się do większej stabilności społecznej, lepszego przekazywania wartości i norm, a także do ograniczenia zachowań ryzykownych i przestępczych. Jak patrzymy na duże liczby, duże statystyki, to pewne trendy są zauważalne. Te rodziny oparte o trwałe relacje, relacje małżeńskie dają lepszy start w życie młodym" - powiedział.

Sędzia rodzinny Aneta Matosek-Kozdój z departamentu spraw rodzinnych i nieletnich ministerstwa sprawiedliwości zauważyła, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się kilka znaczących trendów w przestępczości nieletnich. Powołując się na dane statystyczne gromadzone przez MS, zwróciła uwagę, że nastąpił spadek spraw nieletnich, wynika to jednak z demografii. W latach 90-tych osoby do 17 roku życia stanowiły 30 proc. populacji, natomiast w 2018 - ok. 18 proc.

Powiązany Artykuł

rodzina dzieci 1200.jpg
Sondaż: Polacy chcą lepszej ochrony dzieci przed zagrożeniami

Jednocześnie widać obniżanie się dolnej granicy wieku osób wchodzących w konflikt z prawem. - Bardzo niepokojące jest zjawisko udziału 9-12 latków. Kolejną tendencją jest wzrost udziału dziewcząt w przestępczości nieletnich. W 2003 roku było to 16,6 proc, a w 2018 - już 29 proc. - poinformowała Matosek-Kozdój.

Obserwowany jest też spadek popełniania przez nieletnich czynów karalnych, przy jednoczesnym wzroście zachowań z zakresu demoralizacji. - Na zachowania nieletnich ma wpływ sytuacja rodzinna, szkolna, wpływ rówieśników, a także środki masowego przekazu, które w ostatnim czasie mają coraz większe znaczenie w kształtowaniu zachowań młodych ludzi - podkreśliła.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: "Małżeństwo. Droga naszego życia". Nowa kampania Fundacji Mamy i Taty

Wspomniała, że w ministerstwie sprawiedliwości został przygotowany projekt ustawy o nieletnich, który "ma dostosować przepisy do aktualnych norm społecznych, ponieważ obowiązująca ustawa ma ponad 30 lat", poinformowała Matosek-Kozdój.

Marek Grabowski dodał, że od ponad dwóch dekad Polska zmaga się z erozją rodziny. - Możemy się mamić, że sytuacja Polski jest lepsza niż krajów zachodnich. Na poziomie średnich danych GUS ona może się wydawać lepsza, ale jak porównamy sobie np. miasta do miast, polskie miasta do miast zachodnioeuropejskich, to te statystyki bywają bardzo zbliżone. I są takie kraje, jak Włochy, gdzie sytuacja rodzin i stabilności rodzinnej jest lepsza - stwierdził.

Powiązany Artykuł

małżeństwo obrączki związek 1200 shutt.jpg
Nowa kampania informacyjna Fundacji Mamy i Taty. Małżeństwo przeciwdziała przestępczości

Celem kampanii "Małżeństwo - dzieło naszego życia" jest rozpoczęcie dyskusji o instytucji małżeństwa i jego wartości. - Chcemy pokazać, że małżeństwo nie jest przeżytkiem, warto podjąć tę drogę, nieraz trudną i pełną wyzwań, ale jednocześnie drogę, która często finalnie wiąże się z dużym poczuciem satysfakcji - oświadczył prezes Fundacji Mamy i Taty.

Mniej rozwodów, jeśli jest pomoc

Zaznaczył, że nie chodzi o to, by "100 proc. małżeństw tkwiło w swoim związku, nieudanych relacjach, ale jak patrzymy na badania zrealizowane przez prof. Dominikę Maison, widać, że 30 proc. osób żałuje decyzji o rozwodzie". - Gdyby wyciągnąć do nich pomoc instytucjonalną, to ich związek nie rozpadłby się - powiedział.

Ogólnopolska kampania potrwa do 16 grudnia. Jej koszt to 1,5 mln zł. Jest współfinansowana z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej