"Korytarz życia" i finansowanie terroryzmu. Senatorzy wznowili obrady

Przepisy dotyczącymi tzw. "korytarza życia", których celem jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych, a także nowela ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - to niektóre punkty porządku obrad Senatu, który wznowił w czwartek posiedzenie.

2019-10-17, 14:38

"Korytarz życia" i finansowanie terroryzmu. Senatorzy wznowili obrady
zdjęcie ilustracyjne. Foto: DorotaM/ Shutterstock

Jedną z istotniejszych kwestii, o której - zgodnie z planem - mają debatować senatorowie, jest nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, wprowadzająca do przepisów tzw. "korytarz życia".  Celem nowych rozwiązań jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy "na suwak", co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.

Powiązany Artykuł

karetka ambulans 1200 free
Zmiany w przepisach drogowych ws. "korytarza życia" i jazdy "na suwak"

Finansowanie terroryzmu

Według harmonogramu obrad Senat na ostatnim posiedzeniu zajmie się także nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Senatorowie rozpatrzą też nowelizację Kodeksu karnego, która przewiduje karę do pięciu lat więzienia za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. W porządku obrad są też zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zgodnie z którymi termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nowe przepisy ruchu drogowego coraz bliżej. Będzie bezpieczniej

Ponadto senatorowie zajmą się m.in.: nowelizacją ustawy o sporcie, która ma ułatwić organizacjom uzyskanie statusu polskiego związku sportowego; rozpatrzą też nowelę ustawy o Polskiej Akademii Nauk, która przewiduje określenie minimalnego wynagrodzenia pracowników naukowych w instytutach PAN oraz możliwość stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia; ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych; a także - nowelizacją Prawa oświatowego, która ma na celu wprowadzenie przepisów określających zasady ustalania kosztów przejazdu dziecka i rodzica, które są zwracane rodzicom (lub innym uprawnionym osobom) dowożącym dzieci, młodzież i uczniów niepełnosprawnych do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

REKLAMA

Będą obradować do piątku

Na początku posiedzenia senatorowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego prof. Stefana Pastuszkę - senatora w latach 1993-1997, wiceministra edukacji w latach 1995-1997 i b. polityka związanego z ruchem ludowym.

Szef senackiego klubu PO Bogdan Klich zgłosił na początku obrad wniosek formalny o zamknięcie posiedzenia. Jak podkreślił, konstytucja stanowi, że poprawki Senatu mogą być przyjęte lub odrzucone przez Sejm. Tymczasem - zauważył - marszałek Sejmu poinformowała, że nie jest planowane kolejne posiedzenie izby, zatem nie będzie możliwości pracy nad ewentualnymi poprawkami Senatu. Skoro tak - mówił - założono, że nie będzie żadnych senackich poprawek. - Zatem swoboda działalności Senatu będzie sprowadzona do zera - oświadczył Bogdan Klich.

Ostatnie posiedzenie w IX kadencji, które w czwartek wznowił Senat, zostało przerwane przed wyborami parlamentarnymi. Obrady potrwają do piątku. Senatorowie mają zająć się ustawami uchwalonymi w środę przez Sejm.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej