X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Szczerski: chcę, aby Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło się na artystów współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:25
- W Polsce po transformacji nie powstał żaden system wsparcia dla sztuki - powiedział w Polskim Radiu 24, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Andrzej Szczerski. Dodał, że zmieni się to dzięki ustawie o statusie artysty zawodowego.
Audio
  • 1.10.19 Temat Dnia. Andrzej Szczerski o wyzwaniach stojących przed polską kulturą
POWOŁANIE DYREKTORÓW WAWELU I MNK
POWOŁANIE DYREKTORÓW WAWELU I MNKFoto: PAP/Piotr Nowak

Tytuł ten miałaby przyznawać rada Narodowego Funduszu Artystów. Status artysty zawodowego ma przysługiwać absolwentom studiów II stopnia uczelni artystycznych (lub ogólnokształcących szkół baletowych) oraz osobom fizycznym, które mają udokumentowany dorobek artystyczny, potwierdzony przez stowarzyszenie reprezentatywne.

Wsparcie dla artystów

Osoby, którym zostanie przyznany status artysty zawodowego, będą mogły legitymować się "Kartą artysty zawodowego" i przysługiwać im będzie prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

Unia Lubelska Jan Matejko Free.jpg
Słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska" wyruszył w podróż z Lublina do Wilna

Artyści, których dochód byłby niższy od przeciętego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, mogliby liczyć na dopłatę, przyznaną przez powołany w tym celu Fundusz Wsparcia Artystów Narodowych.

"Jeden z kierunków wyznacza wystawa Dziedzictwo"

Nowy Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, przypomniał, że funkcję obejmie 3.01.2020 roku. - Na początek, Muzeum będzie kontynuować to co zaplanowała poprzednia dyrekcja. Potem rozpocznie się już refleksja nad ostatnimi 30 latami w polskiej kulturze - dodał. - Wystawa "Dziedzictwo" pokazała jeden z kierunków - podkreślił gość PR24.

Jan_Matejko_wiki_663.jpg
Jan Matejko – malarz dziejów narodu polskiego

Zaznaczył, że wystawa jest głosem w toczącej się debacie na temat polskiego dziedzictwa, skłania do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem.

Matejko i Witkacy

- Jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie chcę koncentrować się wokół trzech kwestii - kanonu kultury polskiej czyli postaci dla naszej sztuki kluczowych, w tym Jana Matejki, a jednocześnie na dużej wystawie monograficznej Witkacego. Potem wystawy problemowe, architektura XX wieku i wzornictwa designu kultury materialnej.

Dr Andrzej Szczerski mówił też o pomysłach na Hotel Cracovia, kupiony w 2016 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Będzie nowym oddziałem poświęconym architekturze i designowi, będzie tam też część otwarta dla publiczności i część komercyjna gdzie będzie można kupić dobry design - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Magdalena Piejko

Polskie Radio 24/jj

----------------------

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 17.35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury: Ministerstwo Kultury dba o swoich artystów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 08:30
- Rolą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest docenianie wszystkich twórców kultury, z różnych obszarów, pokazywanie, że są różne estetyki, formy - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury odznaczył Mariusza Pilawskiego Medalem Gloria Artis

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 22:13
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odznaczył aktora i reżysera Mariusza Pilawskiego, związanego z Teatrem Małym, działającym od 2009 roku w łódzkiej Manufakturze, Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: następuje tabloidacja kultury współczesnej, za którą stoi relatywizm

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:27
- Sztuka może prowokować, ale w sensie twórczym, kreatywnym - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w środę uczestniczył w debacie na Kongresie Kultury Polskiej w Łodzi, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Muza Dei.
rozwiń zwiń