more_horiz
Wiadomości

Do 25 lat więzienia za "zabójstwo drogowe". Propozycja zmian w kodeksie karnym

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 17:43
Karę nawet 25 lat pozbawienia wolności dla najbardziej niebezpiecznych kierowców proponuje Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych "Alter Ego". Jego szef Janusz Popiel postuluje wprowadzenie do kodeksu karnego nowej kategorii - przestępstwa zabójstwa drogowego.
Audio
  • Po niedzielnym wypadku śmiertelnym na warszawskich Bielanach na nowo rozpoczęła się debata nad zwiększeniem bezpieczeństwa szczególnie niechronionych użytkowników dróg (IAR)
  • Janusz Popiel podkreśla, że wprowadzenie wysokich kar bez zawieszenia ich wykonywania mogłoby stanowić skuteczne przeciwdziałanie największym przestępstwom drogowym (IAR)
Służby policji na miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego potrącenia mężczyzny przechodzącego przez przejście dla pieszych, 20 bm. na ul. Sokratesa w Warszawie
Służby policji na miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego potrącenia mężczyzny przechodzącego przez przejście dla pieszych, 20 bm. na ul. Sokratesa w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Janusz Popiel uważa, że wprowadzenie wysokich kar bez zawieszenia ich wykonywania mogłoby stanowić skuteczne przeciwdziałanie największym przestępstwom drogowym. Przypomina, że podobne rozwiązania są na przykład w systemie prawnym Włoch, a Wielka Brytania pracuje nad takimi przepisami. Chodziłoby o określenie zabójstwem drogowym niektórych śmiertelnych wypadków, w których wina sprawcy jest szczególnie obciążająca.

Czytaj więcej
Białołęka free 663.jpg
Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sąd podjął decyzję ws. kierowcy BMW

Janusz Popiel podkreśla, że często niskie kary zasądzane dla sprawców śmiertelnych wypadków drogowych są dodatkową traumą dla rodziny ofiar. Jako przykład podaje wyroki roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Według niego jest to dodatkowa wiktymizacja najbliższych ofiar wypadków. Janusz Popiel uważa, że zaostrzenie przepisów i wyższe wyroki pozwoliłyby w łatwiejszy sposób przejść powypadkową traumę.

Tragiczny wypadek na Bielanach

Szef Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych "Alter Ego" podkreśla, że szczegóły proponowanych zmian powinny powstać już po rozpoczęciu prac przez nowy parlament. Janusz Popiel mówi, że projekt ustawy w tej sprawie mógłby zostać zgłoszony jako inicjatywa obywatelska, ale nie wyklucza też, że chciałaby go zgłosić grupa posłów, wrażliwych na tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Po niedzielnym wypadku śmiertelnym na warszawskich Bielanach na nowo rozpoczęła się debata nad zwiększeniem bezpieczeństwa szczególnie niechronionych użytkowników dróg. W niedzielę na ulicy Sokratesa w Warszawie kierowca BMW śmiertelnie potrącił mężczyznę, który przechodził z rodziną przez przejście dla pieszych. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA samochody drogi

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem