X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej o decyzjach sądu: nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:20
Trzynaście decyzji komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie uchylił stołeczny Wojewódzki Sąd Administracyjny. W ciągu ostatnich kilku dni ważność straciło pięć decyzji. - Sąd najczęściej argumentuje, że komisja nie jest władna do rozstrzygania spraw, które zakończyły się przed jej utworzeniem - mówi Bartłomiej Opaliński, wiceprzewodniczący komisji.
Posiedzenie komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Od lewej: Wiktor Klimiuk, Sebastian Kaleta (przewodniczący) i Bartłomiej Opaliński
Posiedzenie komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Od lewej: Wiktor Klimiuk, Sebastian Kaleta (przewodniczący) i Bartłomiej OpalińskiFoto: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Wtorkowy wyrok WSA w Warszawie o uchyleniu decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9 wywołał szczególne poruszenie. W kamienicy pod tym adresem mieszkała bowiem działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, która w 2011 r. zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

jolanta brzeska nabielaka 9 free eastnews 1200.jpg
Jacek Sasin: decyzja sądu ws. nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 skandaliczna

Pojawiło się mnóstwo komentarzy ze strony polityków i miejskich działaczy. Wicepremier Jacek Sasin postanowienie WSA uznał za absolutnie skandaliczne, wcześniej przewodniczący komisji Sebastian Kaleta stwierdził, że wyrok i jego ustne uzasadnienie godzą w elementarne zasady państwa prawa i cel ustawy o komisji, zaś lider stowarzyszenia Wolne Miasto Jan Śpiewak uchylenie ocenił jako bunt sędziów przeciwko konstytucji i elementarnym zasadom współżycia społecznego.

Cztery sprawy wygrane, trzynaście nie

W tym natłoku zupełnie zaginął fakt związany z kolejnymi nieruchomościami, co do których decyzje komisji zostały przez sąd uchylone. We wtorek NSA unieważnił także dwa inne postanowienia - odnośnie adresów Mokotowska 40 i Skaryszewska 11. Październik zresztą okazuje się bardzo niepomyślny dla komisji, bo w piątek ten sam los spotkał jej decyzję ws. ulic Czerniakowskiej i Szarej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] P. Jaki o uchyleniu decyzji ws. Nabielaka 9: sąd i ratusz PO stają za przestępcami

Ale nieruchomości, co do których decyzję komisji weryfikacyjnej uchylił w tym roku WSA, jest łącznie 13. Osiem pozostałych mieści się (lub w przypadku trzech mieściło) pod adresami:

 • Łomżyńska 44 (decyzja uchylona w kwietniu)
 • Otwocka 10 (kwiecień)
 • Smolna 32 (maj)
 • Złota 19 (czerwiec)
 • Zielna 7/Złota 17 (czerwiec)
 • Chmielna 50 (czerwiec)
 • Jagiellońska 27 (sierpień)
 • Lutosławskiego 9 (sierpień)

Na małe wyjaśnienie zasługują tu adresy Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50. Są to adresy dawne, sprzed wojny, więc nieważność odnoszących się do nich trzech decyzji komisji weryfikacyjnej dotyczyła działek na pl. Defilad.

shutterstock_ratusz-1200.jpg
Ratusz: sprawa przy Nabielaka 9 została zwrócona komisji weryfikacyjnej

Komisja nie przygrywa jednak wszystkich spraw. W całym rozrachunku zwycięsko wyszła w czterech. Dotyczą nieruchomości:

 • Łochowska 38 (WSA oddalił skargę na decyzję komisji weryfikacyjnej w lutym)
 • Kazimierzowska 34 (luty)
 • Morszyńska 27 (wrzesień)
 • Królewska 39 (wrzesień)

Argumentacja sądu

Jak mówił portalowi PolskieRadio24.pl w piątek Sebastian Kaleta, WSA uchylił decyzję komisji ws. nieruchomości przy ulicach Czerniakowskiej i Szarej podważając w obu przypadkach przesłankę, którą komisja wybrała do wydania rozstrzygnięcia. Potwierdza to Bartłomiej Opaliński. Reprezentujący PSL wiceprzewodniczący komisji podkreśla, że w wielu przypadkach uchyleń pojawiał się ten argument. Ale nie tylko.

- Bardzo często spotykamy się z argumentacją, że komisja weryfikacyjna nie jest władna do rozstrzygania spraw, które zostały zakończone przed jej utworzeniem. To budzi logiczne wątpliwości - mówi Bartłomiej Opaliński.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Afera reprywatyzacyjna. RPO alarmował Donalda Tuska już w 2012 r.

I podaje przykład. - W Sądzie Najwyższym zostaje teraz powołana izba kontroli nadzwyczajnej, do której kompetencji należy również możliwość wznawiania postępowań, które zostały kilka czy kilkanaście lat temu zakończone. Też moglibyśmy powiedzieć, że jest nowa, a skoro dopiero co ją utworzono, to dlaczego ma badać sprawy wstecz? To jest ta sama logika, jaką wykazuje się sąd. Wydaje mi się, że jest ona nie do zaakceptowania - uważa wiceprzewodniczący komisji.

Bartłomiej Opaliński nie potrafi powiedzieć, dlaczego WSA w ten sposób argumentuje. - Być może sąd widzi coś, czego ja nie dostrzegam w tej sprawie - mówi.

Skargi kasacyjne

Jak dodaje, w ciągu najbliższych dni na każde z ostatnich pięciu niepomyślnych dla komisji orzeczeń WSA zostanie złożona skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przypomina, że tak się stało również w przypadku poprzednich ośmiu.

Komisja Weryfikacyjna F 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd uchylił decyzję komisji ws. ul. Szarej i Czerniakowskiej

- Wyroki WSA będą weryfikowane przez wyższą instancję i dobrze, że tak się stanie. Dlatego, że uważam, że we wszystkich tych przypadkach jako prawnik zastosowałbym tzw. celowościową wykładnię ustawy. Chodzi tu o cel powstania komisji. Utworzono ją, bo organ ustawodawczy stwierdził, że tylko dzięki niej uda się zbadać kwestie związane z reprywatyzacją. A skoro tak, to ja bym przyjął, że działanie komisji pod kątem rozpatrywania spraw powinno być szerokie, czyli powinno obejmować te decyzje odnośnie reprywatyzacji, które zostały wydane przed utworzeniem komisji - tłumaczy.

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji przesłanki, którymi w poszczególnych sprawach kierowała się komisja uchylając decyzje o reprywatyzacji, były słuszne. - W każdym przypadku występowały dysproporcje w postaci sprzedawania nieruchomości za bardzo niskie pieniądze w stosunku do ich realnych wartości. I tym się właśnie kierowaliśmy - zaznacza Bartłomiej Opaliński.

Liczy, że orzeczenia NSA będą korzystne dla komisji. Ale dodaje, że szybko nie zostaną podjęte. - Czas oczekiwania na wyroki NSA jest dosyć długi. Myślę, że skargi kasacyjne mogą być najwcześniej rozpatrzone nawet pod koniec 2020 r. - kończy wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierć Jolanty Brzeskiej. "Co za łobuz jej to zrobił?" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:52
Komisja weryfikacyjna przesłuchuje świadków reprywatyzacji kamienicy, która znajduje się przy ul. Nabielaka 9. To w tym budynku mieszkała tragicznie zmarła w 2011 roku Jolanta Brzeska, współzałożycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Nasz reporter spotkał się z osobami, które ją znały. - Co za łobuz jej to zrobił, za jej dobre serce - pyta ze łzami w oczach pani Halina, sąsiadka zza ściany Jolanty Brzeskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji. Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy winni zaniedbań

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:00
W latach 2007-2016 prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy dopuścili do licznych zaniedbań w obszarze reprywatyzacji - to główna teza raportu komisji weryfikacyjnej przedstawiona przez szefa komisji Sebastiana Kaletę. Według niego raport będzie głosowany w przyszłym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła sześć decyzji ratusza

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:15
Komisja weryfikacyjna badająca reprywatyzację w Warszawie uchyliła sześć decyzji stołecznego ratusza z 2011 roku. Równocześnie przekazała sprawy do ponownego rozpatrzenia władzom miasta. Na posiedzeniu niejawnym członkowie komisji analizowali sprawę wypłaty odszkodowań za prawa do działek przy ulicy Borzymowskiej na stołecznym Targówku.
rozwiń zwiń