X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ratusz: sprawa przy Nabielaka 9 została zwrócona komisji weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:27
- Sprawa nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została zwrócona do ponownego rozpatrzenia przez komisję weryfikacyjną. Nie została zwrócona nieuczciwym nabywcom - podkreślił rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. - Respektujemy decyzję WSA - dodał.
zdj. ilust.
zdj. ilust.Foto: Shutterstock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała tragicznie zmarła działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział złożenie w tej sprawie skargi kasacyjnej do NSA.

polskie radio jolanta brzeska screen 1200.jpg
Sprawa Nabielaka 9. Córka Jolanty Brzeskiej oburzona decyzją sądu

Rzecznik stołecznego ratusza wskazał, że decyzją WSA sprawa kamienicy przy ul. Nabielaka 9 została zwrócona do ponownego rozpatrzenia przez komisję weryfikacyjną. - Kamienica na Nabielaka nie została zwrócona nieuczciwym nabywcom, jak sugerowali to niektórzy w mediach społecznościowych - zaznaczył. - Respektujemy decyzję WSA - dodał.

Decyzja reprywatyzacyjna

Również pełnomocniczka miasta mec. Zofia Gajewska wskazywała, że wyrok to dopiero jeden z elementów postępowania. - Jeśli on się uprawomocni, to sprawa wraca do komisji. Wtedy komisja, biorąc pod uwagę wytyczne sądu, będzie mogła jeszcze raz w tej sprawie rozstrzygnąć – powiedziała.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Adam Andruszkiewicz: sędzia powinien przeprosić córkę Jolanty Brzeskiej

Decyzję reprywatyzacyjną w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.

Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł. Komisja argumentowała, że po reprywatyzacji sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła: podwyższono czynsze, co doprowadziło do powstania zaległości finansowych, a to z kolei skutkowało postępowaniami o zapłatę i eksmisjami. W konsekwencji niemal wszyscy lokatorzy opuścili swoje mieszkania.

Formalne braki decyzji komisji

Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M.

We wtorek warszawski sąd zdecydował o jej uchyleniu, odrzucając wcześniej wniosek ratusza o odroczenie postępowania. Uzasadniając decyzję sądu, sędzia Dariusz Pirogowicz wskazywał m.in. na formalne braki decyzji komisji.

Sąd zaznaczył też, że nie kwestionuje tego, iż po reprywatyzacji ze strony Marka M. miały miejsce "nieprawidłowe zachowania", wskazał jednak, że decyzja, o której mowa, decydowała tylko o gruntach, a nie o budynku. - Budynek cały czas był własnością dawnych właścicieli, więc (decyzja ratusza) nie mogła wywołać tych skutków, o których mowa w decyzji komisji – ocenił.

W rozprawie wzięli udział mieszkańcy, a także przedstawiciele organizacji społecznych, m.in. Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, które zostało dopuszczone do postępowania jako strona. W czasie odczytywania uzasadnienia wyroku część osób, w tym córka Jolanty Brzeskiej, opuściła salę sądową na znak protestu.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Potapowicz: należy wyciągnąć konsekwencje za reprywatyzację

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:00
- Proces reprywatyzacji wymaga wnikliwego zbadania i wyciągnięcia konsekwencji. Tych, którzy dokonywali przestępstw na szkodę mieszkańców Warszawy należy postawić przed sądem i osądzić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Potapowicz, warszawski radny z ramienia Nowoczesnej, członek komisji weryfikacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne decyzje reprywatyzacyjne wydane z naruszeniem prawa. Komisja nałożyła karę pieniężną

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 13:49
Decyzje reprywatyzacyjne ws. nieruchomości przy Jana Kazimierza 1/29 i Nowy Świat 28 zostały wydane z naruszeniem prawa - przekazał przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Ponadto komisja nałożyła karę w kwocie 85 tys. zł na zarządcę nieruchomości przy ul. Dahlberga 5.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddalona skarga na decyzje ws. reprywatyzacji. "Zwycięstwo komisji"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:03
- Rozstrzygniecie sądu ws. nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 i wycofanie przez m.st. Warszawa skargi ws. Królewskiej 39 to dwie wygrane komisji weryfikacyjnej - stwierdził jej szef Sebastian Kaleta. Paweł Lisiecki (PiS) zaapelował do ratusza, by wycofał pozostałe skargi na decyzje komisji.
rozwiń zwiń