X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

J. Sasin o wyborze marszałka seniora: mocno kontrowersyjni kandydaci

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:09
- Nie ma dla mnie idealnego kandydata na stanowisko marszałka seniora, bo Janusz Korwin-Mikke i Iwona Śledzińska-Katarasińska to osoby bardzo mocno kontrowersyjne - uważa wicepremier Jacek Sasin. Jego zdaniem, śp. Kornel Morawiecki w tej roli zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę.
Iwona Śledzińska-Katarasińska i Janusz Korwin-Mikke
Iwona Śledzińska-Katarasińska i Janusz Korwin-MikkeFoto: TWITTER.COM/IWONA ŚLEDZIŃSKA KATARASIŃSKA, BARTŁOMIEJ PEJO

Wicepremier Jacek Sasin został zapytany w czwartek w Radiu Zet, kogo wskazałby na funkcję marszałka seniora. - To pan prezydent będzie decydował - odparł Sasin przypominając, że zasada mówi, iż wskazania na tę funkcję dokonuje się spośród najstarszych posłów.

Czytaj więcej
pap_korwin-mikke1200.jpg
Janusz Korwin-Mikke marszałkiem seniorem? Decyzja należy do prezydenta

"To nie jest wybór idealny"

Wśród posłów nowej kadencji Sejmu najstarsi są Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) i o rok od niego starsza Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Sasin dopytywany o jego wybór pomiędzy Korwinem-Mikke a Śledzińską-Katarasińską, odparł że "to nie jest wybór idealny". - Nie ma tutaj dla mnie idealnego kandydata, bo obie te osoby są bardzo mocno kontrowersyjne - ocenił wicepremier.

- Co do Janusza Korwina-Mikke, to chyba nie muszę przekonywać, że jest osobą kontrowersyjną - powiedział. - A pani poseł Śledzińska-Katarasińska - niestety mam w pamięci jej dokonania w mrocznych czasach PRL-u, wypowiedzi, które ją bardzo mocno obciążają i szczerze mówiąc, zgrzytałoby mi bardzo, że dzisiaj w wolnej Polsce osoby, które mają jednak nieprzyjemne karty z przeszłości, mają taką zaszczytną rolę odgrywać - stwierdził Sasin.

Po Kornelu Morawieckim "poprzeczka bardzo wysoko zawieszona"

Podkreślił, że rola marszałka seniora jest bardzo zaszczytna. - Pamiętam cztery lata temu śp. Kornela Morawieckiego w tej roli. To jest standard, który został bardzo wysoko określony, poprzeczka bardzo wysoko zawieszona i dzisiaj szukałbym osób, które są w stanie do tamtego standardu nawiązać - dodał. - Spośród tych dwojga kandydatów, szczerze mówiąc, nie widzę takiego kandydata - ocenił. Dodał, że być może prezydent wskaże na stanowisko marszałka seniora kogoś spoza tej dwójki kandydatów.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast, jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, "obstawia", że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Marszałek senior przeprowadza wybór marszałka Sejmu

Prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada. Posłowie i senatorowie złożą na nim ślubowania, wybrani zostaną też marszałkowie obu izb.
W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Sasin: grożono śmiercią mojemu synowi. Apeluję o obniżenie temperatury sporu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:40
- Środowisko prawdopodobnie byłych SB-ków groziło mojej rodzinie. Grożono porwaniem i zamordowaniem mojego syna - powiedział wicepremier Jacek Sasin. Zaapelował do polityków, aby odcięli się od mowy nienawiści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, jakimi ustawami nowy Sejm zajmie się w pierwszej kolejności

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 21:55
- Jedną z pierwszych ustaw, nad którą będzie pracował Sejm nowej kadencji będzie trzynasta emerytura - powiedział w TVP Info Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. Według wicepremiera, PiS w najbliższym czasie będzie chciało też zrealizować pozostałe propozycje tzw. "piątki Kaczyńskiego".
rozwiń zwiń