Dr Krzysztof Zając o zmianie czasu: kwestia przyzwyczajenia

– Kiedyś wykorzystywano zmianę czasu do oszczędzania świec, współcześnie przeszliśmy na światło elektryczne i całkowicie bezmyślnie przejęliśmy starą logikę działania – powiedział dr Krzysztof Zając, analityk Stowarzyszenia "Koliber" i współautor raportu na temat konsekwencji zmiany czasu.

2019-10-27, 11:09

Dr Krzysztof Zając o zmianie czasu: kwestia przyzwyczajenia
80 proc. Polaków jest za zniesieniem praktyki dotyczącej zmiany czasu. Foto: shutterstock.com/Ilya.K

Posłuchaj

Dr Krzysztof Zając: zmiana czasu to stara logika, która została bezmyślnie przejęta w czasach współczesnych (PR, 27.10.2019)
+
Dodaj do playlisty

Z soboty na niedzielę Polacy przestawili swoje zegarki o godzinę do tyłu przechodząc tym samym z czasu letniego na czas zimowy. Jednak 80 proc. naszych rodaków opowiada się za odejściem od tej praktyki. Wątpliwości nie mają również ekonomiści. W ich opinii zmiana czasu nie ma już znaczenia dla gospodarki.

Powiązany Artykuł

shutterstock_789676438 zegarek 1200.jpg
Zmiany czasu - czy są nam jeszcze potrzebne?

– Pod koniec XVIII wieku Benjamin Franklin, będąc w Paryżu, zauważył, że jeden z szewców pracuje przy świecy. Wtedy pomyślał, że gdyby przesunąć wskazówkę zegara, to mógłby wykonywać buty przy świetle dziennym. Opisał to w artykule naukowym i zrobił z tego ciekawostkę. Zostało to podchwycone przez ludzi, którzy stwierdzili, że można w ten sposób zaoszczędzić na świecach. Współcześnie przeszliśmy na światło elektryczne i całkowicie bezmyślnie przejęliśmy starą logikę działania – wskazał dr Krzysztof Zając.

Niechęć do zmian

Rozmówca Polskiego Radia 24 ocenił, że trwanie przy zmianie czasu podyktowane jest kwestią przyzwyczajenia i niechęcią człowieka do zmiany czegoś, co praktykowane jest od wielu dziesięcioleci.

Parlament Europejski zdecydował o zakończeniu od 2021 roku przesuwania wskazówek zegarów. Państwa mają same decydować o tym, w jakich strefach czasowych chcą pozostawać.

REKLAMA

Temat zmiany czasu komentował w Polskim Radiu 24 również psycholog i psychoterapeuta Igor Rotberg.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 8.06, 14.42

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej