X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Wymieniono 80 metrów uszkodzonego rurociągu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:01
W połowie listopada ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" mają popłynąć naprawionymi kolektorami pod dnem Wisły. Trwa remont uszkodzonego fragmentu rurociągu. To stumetrowy odcinek, na którym wykonawca montuje stalowe rury. Zamontowano ponad 80 metrów każdej z dwóch nitek.
Audio
  • Agata Antonowicz: tymczasowy rurociąg może funkcjonować do połowy listopada (IAR)
Awaryjny rurociąg, który od niemal 50 dni przesyła ścieki do oczyszczalni Czajka
Awaryjny rurociąg, który od niemal 50 dni przesyła ścieki do oczyszczalni "Czajka"Foto: Piotr Molecki/East News

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma zdążyć z zakończeniem tych prac i uruchomieniem docelowego przesyłu nieczystości naprawionymi rurami do 15 listopada. Tym terminem miejska spółka jest zobligowana decyzją wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

East News Czajka ścieki Wisła 1200.jpg
Awaria w oczyszczalni "Czajka". Przetarg na rozbiórkę tymczasowych rurociągów już niebawem

- Ta decyzja była oparta na danych zebranych z kilku źródeł - mówi Agata Antonowicz, rzecznik RDOŚ. - Wystąpiliśmy do Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie i do wojska z pytaniem, jak długo może funkcjonować most pontonowy. Uzyskaliśmy informację, że około dwóch miesięcy. Dostaliśmy też informację w postaci protokołu z posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego, gdzie omawiano działania zapobiegawcze. Tam ustalono, że działania te powinny być zakończone do 15 listopada - wyjaśnia.

Zastępczy rurociąg

Ten termin wskazywało także MPWiK w harmonogramie prac. Spółka informuje, że roboty są wykonywane zgodnie z planem i zamierza 15 listopada uruchomić przesył ścieków naprawionymi rurociągami.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Po awarii spalarni osadów w Czajce. Co trafia do środowiska?

Teraz nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka są przepompowywane zastępczym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym. To rozwiązanie rządowe, zaproponowane tuż po awarii, do której doszło pod koniec sierpnia - żeby jak najszybciej zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Wojsko w kilka dni zbudowało most pontonowy, na nim przedsiębiorstwo Wody Polskie zainstalowało zastępcze kolektory. Inwestycja w pełni zaczęła działać w połowie września. Do tego czasu, od wystąpienia awarii, do Wisły zrzucono ponad 3,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków, które zawierają ścieki bytowe z gospodarstw domowych oraz ścieki przemysłowe.

shutterstock_ratusz-1200.jpg
Awaria w "Czajce". Funkcjonariusze CBA w warszawskim ratuszu

CBA w warszawskim ratuszu

Miasto planuje też zbudować zapasowy rurociąg pod dnem rzeki. Miałby on stanowić rezerwę w stosunku do obecnego układu przesyłowego, na wypadek podobnych awarii. Prace nad nim, jak informuje MPWiK, są na etapie przygotowań.

W związku z awarią kolektorów oraz spalarni w oczyszczalni Czajka prokuratura prowadzi śledztwo. W ubiegłym tygodniu do warszawskiego ratusza i MPWiK weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GIOŚ: powrót do równowagi ekologicznej Wisły może potrwać wiele miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 16:03
- Może minąć wiele miesięcy, zanim Wisła wróci do ekologicznej równowagi po awarii warszawskiego rurociągu - powiedziała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radni PiS: uzyskaliśmy szokujące informacje ws. awarii "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:41
Od Wód Polskich uzyskaliśmy szokujące informacje w sprawie awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" – poinformował warszawski radny PiS Patryk Górski i zapowiedział, że przedstawi je podczas sesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria "Czajki". Andrzej Czerwiński z PO: jeżeli ktoś zrobił jakąś fuszerkę, trzeba to sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 11:39
– Jestem przekonany, że przy budowie oczyszczalni "Czajka" samorząd warszawski nie omijał procedur i na wszystko musiał mieć zgody – powiedział Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. – Pamiętajmy, że do 2012 roku wszystkie ścieki ze stolicy kierowane były do Wisły – dodał.
rozwiń zwiń