X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:40
- W Wigilię Wszystkich Świętych, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Wydarzenia te stanowią alternatywę dla amerykańskiego Halloween. Ich uczestnicy zwykle przebierają się za ulubionego świętego - mówi ksiądz Franciszek Urmański, duszpasterz z Kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Audio
  • Korowody i Bale Wszystkich Świętych w Wigilię Wszystkich Świętych (IAR)
  • Chrześcijańska odpowiedź na Halloween (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sussi Hj

1200_Halloween_pixabay.jpg
Okultyzm, ezoteryzm, zabobon. Rodzicu, nie musisz się godzić na Halloween

- Od kilku lat coraz popularniejsze, również w parafiach warszawskich, są organizowane konkursy, marsze, bale Wszystkich Świętych w dniu 31 października, na których dzieci poznają historię świętych, przebierają się za świętych, inspirują się ich życiem. Chcą spędzić czas w miłej atmosferze, posłuchać dobrej muzyki, potańczyć i pomodlić się wraz z rodzicami - mówił duszpasterz.

Ksiądz Franciszek Urmański zaznaczył, że bale Wszystkich Świętych w Wigilię Wszystkich Świętych zrodziły się z potrzeby pozytywnego pokazania świętości i godnego przeżywania święta przypadającego pierwszego listopada.

"Zawsze Kościół i polskie tradycje mają coś piękniejszego"

- Tego radosnego przeżywania święta Wszystkich Świętych, również w kontekście takim, że do Polski zaczęła wchodzić zachodnia moda przebierania się 31 października za stwory, upiory, śmierć oraz brzydotę. Myślę, że to pokazuje, że zawsze Kościół i polskie tradycje mają coś piękniejszego i lepszego do zaoferowania. To chcemy przekazywać młodemu pokoleniu, tego chcemy ich uczyć i chcemy, żeby byli tacy jak nasi święci: dobrzy, pokorni i odważni - dodał ksiądz Franciszek Urmański.

Wraz z rosnącą popularnością Halloween, wiele parafii i instytucji w całym kraju organizuje wydarzenia będące chrześcijańską odpowiedzią na obchody tego dnia. Organizowane uroczystości, mają przybliżać najmłodszym postaci świętych, ich życie, wyznaczoną im przez Boga misję, które mogą stać się wzorcem dla następnych pokoleń na własnej drodze do świętości.

pb

Czytaj także

Psycholog: jedno spotkanie z Halloween może powodować u dzieci traumę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:11
- Jeśli tematu strachu, lęku i śmierci nie poruszamy w sposób dojrzały, to później robi się z tego karykaturę, tak jak w Halloween - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anna Czyżewska, psychoterapeuta i psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik KEP: Halloween ma alternatywę, która promuje świętość, radość i dobroć

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:04
Rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że Halloween to zwyczaj, który jest obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zachęcił do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli "Święty zwycięża".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturoznawca: Halloween to wydmuszka w atrakcyjnym opakowaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:54
- Halloween to czas wzmożonej konsumpcji, o tym nie możemy zapominać. To antyteza tego, czego byśmy oczekiwali i do czego przywykliśmy na początku listopada - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Jakubowski, kulturoznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń