X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Znamy kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Partia podała nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 12:30
Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Audio
  • Ryszard Terlecki o kandydatach PiS na sędziów TK (IAR)
  • R. Terlecki o kandydaturze S. Piotrowicza do TK (IAR)
  • R. Terlecki o kandydaturze K. Pawłowicz do TK (IAR)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com
Posiedzenie rządu KPRM-663.jpg
Nowy resort w rządzie. Wicepremier o kolejnych szczegółach
  • Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni przez PiS jako kandydaci na sędziów TK
  • 3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara
  • Ryszard Terlecki przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość nie chce upolitycznić Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. To na ich miejsca Prawo i Sprawiedliwość wystawia kandydatów.

Kandydaci PiS na sędziów TK

- W piątek klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- To są osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił o kandydatach Ryszard Terlecki podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, klub PiS "z pewnym zdziwieniem" widzi, że opozycja nie zgłosiła swoich kandydatów do TK. - No ale rozumiem, że nie ma odpowiednich osób na te stanowiska - ocenił polityk PiS.

Pytany przez dziennikarzy dlaczego PiS zgłosił kandydatów jeszcze w kończącej się kadencji Sejmu, Terlecki odpowiedział, że nowych sędziów Trybunału będzie wybierał Sejm IX kadencji. - To jest tylko zgłoszenie, będzie wybierał nowy [Sejm] - czy zgłosiliśmy to dzisiaj, czy za tydzień, to przecież nie ma specjalnego znaczenia - mówił szef klubu PiS pytany, dlaczego zgłoszenie zostało wysłane do marszałka mijającej, VIII kadencji Sejmu.

Kompetencje i doświadczenie

Dopytywany, czy taki wybór nie jest upolitycznieniem TK, odpowiedział, że PiS kieruje tam osoby, które mają "odpowiednie kompetencje i doświadczenie".

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odpowiadając na to samo pytanie stwierdziła, że w poprzednich latach "bywało wielokrotnie, że sędziami TK były osoby, które już wcześniej prowadziły bardzo aktywne życie polityczne".

Ryszard Terlecki podkreślił, że dla wskazanych kandydatów "nie jest to nagroda", a sama decyzja została podjęta "w uznaniu kompetencji i zasług". - Pani [Krystyna] Pawłowicz jest wybitnym profesorem, konstytucjonalistą - tu nie można tych kompetencji w żaden sposób podważać - mówił szef klubu PiS.

Pytany o "kontrowersyjne wypowiedzi poseł Pawłowicz" Ryszard Terlecki przypomniał, że zadeklarowała ona zawieszenie swojej działalności w mediach społecznościowych.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

W Trybunale Konstytucyjnym zasiada łącznie 15 sędziów. Na dziewięcioletnią kadencję Sejm wybiera sędziego bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Radosław Fogiel: kampania prezydencka nie będzie łatwa

Po wyborze trojga nowych sędziów w Trybunale Konstytucyjnym pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 roku) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 roku).

Sylwetki kandydatów

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Stanisław Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał ponownie mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Krystyna Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Senator elekt PiS: świat samorządu jest narażony na korupcję

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 roku pełniła z rekomendacji PSL funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

jmo/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Dera: protesty wyborcze to nie żaden zamach stanu tylko prawo

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 17:54
- Totalna opozycja ma dziś zasadę, że jak rządzi to jest demokracja, a kiedy nie rządzi, demokracji nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 minister w kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Donald Tusk jest dosyć toksycznym politykiem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 08:30
– Donald Tusk od czasu swojej klęski prezydenckiej w 2005 roku w konfrontacji z Lechem Kaczyńskim zainfekował polską politykę złymi emocjami – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń