Lepsze pensje naukowców PAN i więcej specjalistów ochrony zdrowia. Ustawy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw o PAN, uzyskaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia oraz innych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ta pierwsza wprowadza dla naukowców korzystniejsze przepisy dotyczące wynagrodzenia, druga ułatwia zostanie specjalistą w ochronie zdrowia.

2019-11-06, 11:09

Lepsze pensje naukowców PAN i więcej specjalistów ochrony zdrowia. Ustawy z podpisem prezydenta

Nowelizacja ustawy o PAN oraz niektórych innych ustaw przedłożona została przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). W ramach noweli ustawy przewidziano wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN na poziomie równym stawkom minimalnym dla pracowników państwowych uczelni wyższych.

Powiązany Artykuł

1200_Gowin_PAP.jpg
Jarosław Gowin: dalsza reforma systemu nauki jest konieczna

Zmiana w sposobie wynagradzania pracowników PAN

Ustawa o Polskiej Akademii Nauk nie odnosiła się dotąd do minimalnych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w jej instytutach. Z kolei ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla Nauki), obowiązująca od 1 października 2018 roku, zawiera przepisy dotyczące minimalnych wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich pracujących w uczelniach publicznych. Analogiczne rozwiązania zostały zaproponowane w noweli ustawy o PAN.

Nowela ustawy nie wskazuje konkretnych stawek, są one wyznaczone w rozporządzeniu MNiSW. Wskazuje jednak, jak powinny kształtować się minimalne zasadnicze wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach w stosunku do pensji profesora.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Gowin o funduszu na edukację: łącznie dopłaciliśmy ponad 7 mld zł

REKLAMA

Obecnie wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6410 zł. Teraz, dzięki nowelizacji, tyle samo wyniesie minimalne miesięczne wynagrodzenie dla profesora tytularnego w instytutach PAN. Profesor instytutu miałby zarabiać nie mniej niż 83 proc. wynagrodzenia profesora (a więc 5320 zł), a adiunkt nie mniej niż 73 proc. (4679 zł). Minimalne wynagrodzenie zasadnicze w jednostce naukowej dla pozostałych pracowników naukowych powinno wynosić nie mniej niż 50 proc. wynagrodzenia profesora.

Regulacje zgodne z oczekiwaniami

Według resortu nauki takie uregulowanie płac jest zgodne z postulatami środowiska naukowego. Przewiduje się, że w praktyce minimalne wynagrodzenia pracowników naukowych PAN powinny wzrosnąć.

Powiązany Artykuł

Twitter Mateusz Morawiecki rektorzy śląskich uczleni 1200.jpg
Spotkanie premiera z rektorami śląskich uczelni. "Omówiliśmy wizje rozwoju regionu"

Nowelizacja wprowadza również jednoznaczne sformułowanie, że wykonywanie obowiązków zatrudnionego w nich pracownika naukowego lub pracującego w pionie badawczym stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze (o której mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Zapis ten dotyczy w noweli ustawy nie tylko pracowników PAN, ale również Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, instytutów badawczych i instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Dzięki temu możliwe będzie stosowanie przez tych pracowników 50 proc. kosztów uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia.

>>> [ANALIZA] Niższe podatki to wyższy zysk dla pracujących

REKLAMA

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowela ustawy zmienia również, oprócz Ustawy o PAN, Ustawę o Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Ustawę o instytutach badawczych i Ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Nie tylko PAN, także służba zdrowia

W myśl nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia, także podpisanej przez prezydenta, osoby wykonujące zawody medyczne, m.in. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni będą mogli przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego.

Ustawa ma na celu wyłączenie spod uregulowań ustawy z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.

Powiązany Artykuł

Mimister Zdrowia Szumowski fot z mini zdrowia 1200.jpg
Łukasz Szumowski: ostatnie cztery lata to czas inwestycji w nowych lekarzy

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Fizjoterapeuci chcą podwyżek. Kolejne rozmowy z ministerstwem za dwa tygodnie

REKLAMA

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wyjaśniali na etapie prac legislacyjnych, że zmiany są podyktowane koniecznością zwiększenia liczby specjalistów w systemie.

Specjalizacja mimo braku wskazanej dziedziny

Zmiana ta umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne, np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, fizjoterapeutom czy diagnostom laboratoryjnym, uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, co ma znaczenie w sytuacji, gdy w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie będą mieli wskazanej tej dziedziny lub nie ma jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego.

Resort zdrowia podnosił, że ma to znaczenie w sytuacji, gdy w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie będą oni mieli wskazanej tej dziedziny lub nie ma jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Józefa Szczurek-Żelazko: lekarze i pielęgniarki chcą pracować w Polsce

REKLAMA

Zatem np. lekarz, mimo regulacji prawnych dotyczących uzyskiwania specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, będzie mógł przystąpić do specjalizacji lub mieć uznany dorobek naukowy lub zawodowy i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży, gdyż w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji.

Dorobek równoważny ze szkoleniem

Minister zdrowia – na wniosek osoby z dorobkiem naukowym lub zawodowym – będzie mógł uznać taki dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. W rezultacie osoba, która zda państwowy egzamin specjalizacyjny w danej dziedzinie ochrony zdrowia, otrzyma dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej