X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pracownice oskarżają dyrektora Teatru Bagatela. Chodzi o molestowanie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:46
Dziewięć pracownic oskarża o molestowanie i mobbing dyrektora Teatru Bagatela. Ten odpiera zarzuty aktorek i pracownic działu administracyjnego. Kobiety w liście do władz Krakowa skarżą się, że przez wiele lat były molestowane i zastraszane, apelują o odwołanie dyrektora, którego zachowanie nazywają szokującym i niegodnym. Sprawa trafiła do prokuratury.
Audio
  • Henryk J. Schoen: stanowczo podkreślam: żaden z tych zarzutów nie jest prawdziwy (IAR)
  • Prokuratura zbada doniesienie o molestowaniu i mobbingu w Teatrze Bagatela (IAR)
Teatr Bagatela
Teatr BagatelaFoto: Jan Graczynski/East News

- Nigdy nie molestowałam seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z teatrem, a także nie dopuszczałem się mobbingu - powiedział dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen, który zgodził się na podanie swoich personaliów. To odpowiedź szefa miejskiego teatru na zarzuty, jakie postawiło mu osiem podwładnych i jedna była pracownica placówki. Sprawa trafiła do prokuratury.

nauka jazdy shutterstock 1200x660.jpg
Kielce: instruktor nauki jazdy oskarżony o molestowanie kursantek

- Jestem w szoku. Ale rozumiem prezydenta Jacka Majchrowskiego, który musiał złożyć zawiadomienie do prokuratury po otrzymaniu pisma od kilku kobiet. Z tego, co wiem, prezydent w swoim zawiadomieniu do prokuratury w żaden sposób nie przesądza o winie - powiedział Schoen. Przyznał, że był wstrząśnięty, gdy dowiedział się o zawiadomieniu.

"Nigdy nie przekroczyłem dozwolonej granicy"

Jak podkreślił, nigdy nie było sytuacji, w której przekroczyłby dozwoloną granicę w relacjach z tymi kobietami. - W sytuacjach naturalnych składałem życzenia, gratulacje i zawsze odbywało się to w obecności wielu innych osób - oświadczył Schoen. Dyrektor zapowiedział, że jest w trakcie przygotowywania odpowiedzi na zarzuty, odpowiedź tę przedstawi prezydentowi Krakowa.

W specjalnym oświadczeniu dla mediów dyrektor ocenił także, że pismo, które pracownice przekazały prezydentowi Majchrowskiemu jest "jedynie narzędziem do uzyskania przez niektóre z podpisanych pod nim osób znacznie dalej idących celów". "Mam poczucie wielkiej niezasłużonej krzywdy, którą wyrządzono mnie i mojej Żonie. Będę bronić swojego dobrego imienia i swojej niewinności" - napisał Schoen.

Żona dyrektora: zarzuty są bezpodstawne

pap Czesław Jerzy Małkowski 1200.jpg
Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu gwałtu

Jego żona, scenograf, Joanna Schoen podkreśliła zaś: "jestem żoną Jacka Schoena od 45 lat, znam go jeszcze z dwuletniego okresu narzeczeństwa. Wiem z całą pewnością, że te zarzuty są skandalicznie nieprawdziwe i zupełnie bezpodstawne".

Pod koniec października pracownice Teatru Bagatela poinformowały prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o niestosownym wobec nich zachowaniu dyrektora placówki. Majchrowski złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia zależności służbowej. Do zawiadomienia Majchrowski dołączył pismo, które otrzymał od kobiet.

"Z tego pisma wynika, że dochodziło wielokrotnie - ze strony dyrektora Teatru Bagatela - do przekroczenia, zdaniem pokrzywdzonych, granic nietykalności i godności pracownic. Molestowanie, zdaniem pokrzywdzonych, miało charakter zarówno werbalny jak i fizyczny" – prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak.

"Zaryzykowałyśmy wszystko, co dla nas ważne"

Alina Kamińska, jedna z aktorek, podpisanych pod skargą do Majchrowskiego, tak powiedziała, że "zaryzykowałyśmy wszystko, co dla nas ważne". - To wielka odwaga naszych koleżanek. Mamy nadzieję, że otwieramy drogę kolejnym kobietom w Polsce. I mamy zgłoszenia od kolejnych kobiet, także nie związanych z Teatrem, które miały styczność z dyrektorem - podkreśliła.

shutterstock szpital  1200.jpg
Gwałty w gdańskim szpitalu. Są wstępne wyniki kontroli

Aktorka podkreśliła również, że ich działanie nie jest w żaden sposób podyktowane interesownością (co mogłoby wynikać z fragmentu oświadczenia dyrektora o dążeniu kobiet do "dalej idących celów"), a jest "walką o własną godność".

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek poinformowała, że w związku z tą sprawą urząd miasta przygotowuje też dokumenty dla Państwowej Inspekcji Pracy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w ciągu najbliższych dni ma również wystąpić do prokuratora z wnioskiem o zawieszenie dyrektora w pełnieniu funkcji w teatrze.

Środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia

- Prezydent jako pracodawca nie ma w takiej sytuacji narzędzia prawnego, żeby pana dyrektora pozbawić funkcji, a chodzi o to, żeby nie narażać kobiet, które postawiły takie zarzuty swojemu szefowi. Stąd wniosek do prokuratora o środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia dyrektora w pełnieniu funkcji - wyjaśniła rzeczniczka.

Zawiadomienie prezydent miasta skierował bezpośrednio do Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód, jednak decyzją kierownictwa Prokuratury Okręgowej postępowanie przekazane zostało Wydziałowi Śledczemu Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Henryk Jacek Schoen od 20 lat zarządza Teatrem Bagatela.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera "Tęczowy Music Box". Prokuratura Okręgowa przejęła śledztwo ws. K. Sadowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 10:58
Sprawę afery "Tęczowy Music Box", czyli oskarżenia o molestowanie i gwałt przez jazzmana Krzysztofa Sadowskiego przejęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13-miesięczne dziecko mogło paść ofiarą gwałtu. Zatrzymano podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:19
Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem wykorzystania seksualnego 13-miesięcznej dziewczynki ze Szczecinka w woj. zachodniopomorskim. Pierwsza z nich została doprowadzona do prokuratury rejonowej i prowadzone są z nią czynności.
rozwiń zwiń