more_horiz
Wiadomości

Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego. Zobacz, co się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:07
- Zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach - podkreśla szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Polska policjazdjęcie ilustracyjne
Polska policja/zdjęcie ilustracyjneFoto: Lubuska Policja

7 listopada w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od dziś, z wyjątkiem jednego przepisu, który dotyczy odczytu wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli. Ten paragraf wchodzi w życie od 1 stycznia.

Jak informuje ministerstwo, w rozporządzeniu zachowano większość obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Co się zmieniło?

gajadhur alvin PR1 1200x660.jpg
Alvin Gajadhur: dla poprawy bezpieczeństwa na drogach trzeba zmienić przepisy

- Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - wyjaśnia Krzysztof Wasyńczuk z warmińsko-mazurskiej policji. Policyjne wozy będą mogły stać między innymi na wysepkach autobusowych czy powierzchniach wyłączonych z ruchu, po to, aby funkcjonariusze mogli dokonywać kontroli tam, gdzie otrzymują sygnały o rażących naruszeniach przepisów drogowych.

>>> ZOBACZ: 16 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Policja apeluje o ostrożność

Kolejna nowość to tak zwane szybkie testy trzeźwości, w czasie przeprowadzania których policjanci w mundurze nie będą musieli się wylegitymować każdemu kierowcy. Krzysztof Wasyńczuk wyjaśnia, że chodzi o to, aby nie przedłużać kontroli. Policjanci chcą przebadać jak największą liczbę kierujących i wyeliminować z ruchu tych, którzy prowadzą po alkoholu.

akcja znicz_1200.jpg
Policja podsumowała akcję "Znicz". Mniej wypadków, więcej nietrzeźwych kierowców

Za mandat będzie można także zapłacić kartą płatniczą wewnątrz radiowozu, co wcześniej było niemożliwe.

Od dziś do kontroli mogą, tak jak obecnie, zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zmiany po 1 stycznia

Od nowego roku, policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego - np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem