Święto 11 listopada. Zobacz, co z tej okazji przygotowało Muzeum Niepodległości
Wystawy, pokazy filmów, koncerty i uroczystość w rocznicę odsłonięcia głazu upamiętniającego nauczycieli kultywujących polskość pod zaborami zaplanowało na listopad Muzeum Niepodległości. W tym miesiącu zwiedzanie placówki jest darmowe.
2019-11-08, 07:08
- W tym roku w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw mieszkańcom i turystom i zachęcić do odwiedzania Muzeum Niepodległości szczególnie w listopadzie. W związku z tym przez cały miesiąc zwiedzanie muzeum jest bezpłatne - powiedział kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości Bartłomiej Kłusek.
W listopadzie w Muzeum Niepodległości trwają Dni Niepodległości, w ramach których przygotowano wiele różnorodnych wydarzeń realizowanych na terenie muzealnych placówek i poza nimi. W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 42 na Targówku prezentowana jest wystawa planszowa "Znaki państwa polskiego" autorstwa Bohdana Wróblewskiego.
W piątek w południe w celach m.in. Romualda Traugutta i Józefa Piłsudskiego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zostaną złożone kwiaty. - Pragniemy w ten sposób uczcić osoby, które odegrały ważną rolę w tworzeniu historii Polski i odzyskaniu przez nią niepodległości - opowiadał kierownik działu promocji.
81. rocznica odsłonięcia przez prezydenta Stefana Starzyńskiego głazu upamiętniającego nauczycieli
11 listopada zaplanowano pokaz filmu "Droga" w reżyserii Andrzeja Kałuszki. Wcześniej nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego w hołdzie więźniom Pawiaka.
Dzień później przypada 81. rocznica odsłonięcia przez prezydenta Stefana Starzyńskiego głazu upamiętniającego nauczycieli, którzy bronili młodzież polską przed wynarodowieniem w okresie zaborów.
Podczas uroczystości w Parku Traugutta z udziałem przedstawicieli władz Warszawy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i stołecznych placówek oświatowych przed głazem zostaną złożone kwiaty.
Cykl wystaw
Pomnik odsłonięty 12 listopada 1938 r., w 1944 r. został zniszczony przez hitlerowców, a w 1958 r. odnowiony przez Radę Narodową m.st. Warszawy. Obecnie znajduje się na nim inskrypcja "Odrodzić dusze ludzkie, zmienić człowieka, zrobić go lepszym, potężniejszym i silniejszym – oto wasze zadanie. Józef Piłsudski" oraz napis "Ku uczczeniu pracy nauczycielstwa stolicy w 20-tą rocznicę odzyskania Niepodległości. Zarząd Miejski 1938 rok".
- Cały czas trwa także cykl wystaw "100 na 100", czyli "100 wystaw na 100-lecie niepodległości". Ekspozycje Muzeum jeżdżą po całym kraju i nie tylko, są prezentowane w szkołach, ośrodkach kulturalnych i polonijnych poza granicami. To m.in. bardzo ważna i ciekawa wystawa "Polonia Restituta" - mówił.
- Angażujemy się również sportowo, w Niepodległościowy Turniej Mazowieckich Instytucji Kultury w piłce halowej, który odbędzie się na Wilanowie. Będzie on jednym z ostatnich wydarzeń zaplanowanych w ramach Dni Niepodległości - dodał Kłusek.
REKLAMA
kad
REKLAMA