X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. A. Elżanowski ws. krów z Deszczna: szukamy nowego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:00
- Sytuacja jest dramatyczna. Poszukujemy miejsca pobytu dla 150-180 krów z Deszczna. Właściciel gruntu, na którym miały znaleźć się obory dla zwierząt, wycofał się z obietnicy sprzedaży – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Andrzej Elżanowski.
Stado krów z Deszczna w rezerwacie przyrody Santockie Zakole latem br.
Stado krów z Deszczna w rezerwacie przyrody Santockie Zakole latem br.Foto: PAP/Lech Muszyński

Stado krów z Deszczna znów nie ma zapewnionego miejsca pobytu – i jak mówi portalowi profesor Andrzej Elżanowski, powodem jest fakt, że właściciel gruntów w Naczkowie, gdzie miano zapewnić miejsce przebywania stu kilkudziesięciu krów, zdecydował, że ziemi jednak nie będzie sprzedawał.
 
W związku z tym, jak podkreślił profesor Andrzej Elżanowski, trwa poszukiwanie nowego miejsca dla stada zwierząt. Jak mówił, Polskie Towarzystwo Etyczne, którego jest prezesem, stara się w tym pomóc, ale samo nie ma środków do działań wykonawczych i nie ma finansów na takie cele, inaczej niż organizacje ochrony zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE
pap krzysztof czabański 1200.jpg
K. Czabański ws. praw zwierząt: potrzebna specjalna służba w MSWiA

- Wszystkie krowy przebywają wciąż tam gdzie wcześniej, w Ciecierzycach na łąkach rezerwatu Santockie Zakole  – mówi profesor. Zaznaczył, że wiele krów jest obecnie w ciąży, gdyż nie doszło ani do rozdzielenia krów od byków ani do kastracji byków przy okazji ich badania.

Rolnik zrezygnował

Dodał, że w wyniku celowego, "nieautoryzowanego opublikowania planów transakcji", rolnik, który miał sprzedać ziemię wraz z oborami dla krów z Deszczna, stał się obiektem nagonki, że krowy będą powodować szkody etc. I dlatego podjął decyzję o wycofaniu się ze sprzedaży.

Mniejsze grupy krów zobowiązały się przyjąć różne organizacje – do 50 krów ma szanse znaleźć nowe miejsce pobytu – mówi prof. Elżanowski. Są to jednak w niektórych przypadkach szanse niepewne. - Na razie jednak nie ma nawet środków na ich transport, które jeszcze we wrześniu obiecał resort rolnictwa - mówił.

Do tego, jak mówił profesor, na mocy obecnego prawa są utrudnienia w kwestii zakupu ziemi przez nierolników, co utrudnia nabycie nowego miejsca pobytu dla krów.

Krowy miały zostać zabite

W październiku ub. r. lekarz weterynarii w Gorzowie zdecydował, że właściciel zwierząt ma zabić 170 krów. Ta decyzja została podtrzymana przez Głównego Lekarza Weterynarii. Sprawa ta zelektryfikowała opinię publiczną.

W obronie krów głos zabrali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński,  prezydent Andrzej Duda, także inni politycy, m.in. Krzysztof Czabański.

Ostatecznie pod koniec maja minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że krowy nie będą zabite.

***

Z prof. Andrzejem Elżanowskim rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Andrzej Elżanowski o stadzie krów z Deszczna: wreszcie nadzieja, ale to początek drogi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:55
- Zakładam, że dzięki politycznej decyzji stado krów z Deszczna jest uratowane przed wybiciem. Teraz trwają dyskusje, w jaki sposób przenieść je na nowe miejsce. Jesteśmy jednak wciąż na początku drogi do rozwiązania tego problemu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego i naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubój krów z Deszczna zablokowany. Krzysztof Czabański: to pokazuje empatię wobec zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:00
- Powinniśmy mieć więcej empatii dla zwierząt. Nie mogą być one traktowane tylko jako przedmioty produkcyjne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który mediował między organizacjami broniącymi stada krów z Deszczna a władzą państwową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepewny los krów z Deszczna. Zwierzęta znowu nie mają opiekuna

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 11:13
Wraca sprawa dzikiego stada krów z Deszczna w Lubuskiem, w którego obronie występowali politycy, celebryci i obrońcy zwierząt. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", właściciel gospodarstwa, do którego miały trafić zwierzęta, wycofał się ze wszystkich umów i nie chce być kojarzony z tym stadem.
rozwiń zwiń