X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:15
- Wśród najcenniejszych eksponatów znajdą się m.in. Enigma. Ale są również bezcenne jak krzyżyk należący do Aleksandra Wata - powiedział w audycji Polskie Radia 24 historyk, publicysta i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Audio
  • 11.11.2019 GośćPR24: Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski
Warszawska Cytadela po powstaniu listopadowym była symbolem carskiego ucisku. Teraz powstanie tu m.in. Muzeum Historii Polski
Warszawska Cytadela po powstaniu listopadowym była symbolem carskiego ucisku. Teraz powstanie tu m.in. Muzeum Historii PolskiFoto: Deposit Photos

Muzeum Historii Polski zostało założone w 2006 roku. Budowa siedziby instytucji potrwa do 2021 roku. Na terenie Cytadeli Warszawskiej są już dwie kondygnacje podziemne i trzy naziemne z planowanych czterech. Będzie tam największa wystawa historyczna w Polsce. Powierzchnia wystawy stałej będzie wynosiła 7 tys. mkw. Dodatkowo będzie przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Bryła budynku będzie minimalistyczna, ale funkcjonalna.

Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów lub z innych instytucji i muzeów. Kilkanaście tysięcy obiektów to przedmioty podarowane przez prywatne osoby. - Planujemy na wystawie stałej eksponować 3 tys. obiektów, z czego połowa będzie pochodziła z naszych zbiorów - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. - Nasze zbiory w tej chwili sięgają 40 tys. obiektów - dodał.

Robert Kostro Robert Kostro

1000 lat polskiej historii

Wśród najcenniejszych eksponatów dyrektor wymienił maszynę szyfrującą Enigma, która została zakupiona za 200 tys. dolarów, oraz zbroję husarską wartą setki tysięcy złotych, której zakup sfinansował Orlen. - Mamy także drobny obiekt, który nie ma wymiernej wartości, ale jest bezcenny. To należący do Aleksandra Wata krzyżyk, podarowany nam przez Andrzeja Wata - mówił dyrektor.

>>>POLSKA NIEPODLEGŁA - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<

Na ekspozycji stałej znajdą się oryginalne historyczne obiekty m.in. pochodząca z X w. łódź wyłowiona z Jeziora Lednickiego czy krzyż procesyjny z XI w. Do opowiedzenia współczesnej historii zostaną wykorzystane archiwalia Polskiego Radia. - Do opowiedzenia najnowszej historii nowoczesne media są kluczowe - podsumował Kostro.

W audycji rozmawiano również o przygotowanych przez Muzeum atrakcjach w ramach 14. Przystanku Niepodległość.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ogród Saski zmieniony w planszę do gry. MHP zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/st

______________________

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 9.33

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Niepodległości. "Polacy chcą wspólnie przeżywać dzień 11 listopada"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 13:49
- Polacy podczas wspólnego świętowania chcą czuć się wspólnotą. Teraz chcemy być częścią tych wydarzeń, coraz bardziej się angażujemy. Można zauważyć tę ewolucję współczesnego patriotyzmu. To słowo znaczy obecnie coś innego, niż wcześniej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Kowalski, kierownik programu "Niepodległa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 09:31
- Nie ma takiego narodu, w którym wszyscy by się we wszystkim zgadzali. Ojcowie niepodległości Polski w jednym się zgodzili - jest Polska i tutaj byli niepodzielni. Piłsudski grał na Dmowskiego, gdy ten był w Paryżu, Dmowski nie przeszkadzał Piłsudskiemu, gdy ten był w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk i publicysta Radia WNET.
rozwiń zwiń