X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś pogrzeb Izabelli Galickiej - odkrywczyni obrazu El Greca

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 06:45
Dziś o godzinie 14.00 na warszawskich Powązkach rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Izabelli Galickiej. Była historykiem sztuki, współodkrywczynią obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka", który razem z Hanną Sygietyńską odnalazła na plebanii w Kosowie Lackim.
Audio
  • Piotr Gliński wspomina zmarłą Izabellę Galicką (IAR)
  • Dziś pogrzeb Izabelli Galickiej. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • W dzień pogrzebu Izabellę Galicką wspomina ks. P. Rytel-Andrianik (IAR)
Izabella Galicka (1931 - 2019)
Izabella Galicka (1931 - 2019)Foto: Wacław Klemp

Autorka książki "Polski El Greco" oraz powstającej biografii Izabelli Galickiej Katarzyna Kowalska powiedziała Polskiemu Radiu, że zmarłej zawdzięczamy odnalezienie wielu cennych zabytków. Jak powiedziała, dzięki pracy Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej udało się ocalić wiele dzieł sztuki.


- Panie docierają do rzeczy, o których możemy tylko śnić, docierają do dzieł El Greca, Bassano, Bandinellego - powiedziała Katarzyna Kowalska.

Czytaj też: Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka >>>

Wspominała, że Izabella Galicka miała niezwykły dar przyciągania innych. - Zawsze podkreślała, że najważniejszy jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, odkrywanie drugiego człowieka - powiedziała Katarzyna Kowalska. Podkreśliła, że na jej prośbę Izabella Galicka na półtora tygodnia przed śmiercią przekazała przesłanie dla bliskich, przyjaciół, znajomych.

"Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe"

Galicka 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

- Na początek pokochać, a przynajmniej polubić ludzi, z sobą włącznie. Słuchać ich uważnie i próbować zrozumieć. Pojąć, że w każdym jest cos wartościowego i dobrego, więc wierzyć w dobro i nawet w złu odnajdywać jego cząstki. Trzymać się zasady "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" napisała w przesłaniu.

- Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe, pamiętać co dobre. Wyzbyć się pamiętliwości. Lubić, nawet kochać dzieci i zwierzęta. Dużo się uśmiechać, nawet do nieznajomych. Wiedzieć, że przypadki są tylko w gramatyce i próbować zrozumieć znaki, Cieszyć się nawet z drobiazgów. Być ufnym. Mieć zawsze nadzieję. I reszta już jest łatwiejsza - dodała Izabella Galicka.

Izabella Galicka 23 października została odznaczona przez prezydenta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Niecałe dwa tygodnie wcześniej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis za całokształt pracy. Za odkrycie obrazu El Greca, Izabella Galicka wraz z Hanną Sygietyńską z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymały Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Izabela Galicka od 1952 roku zajmowała się inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Jest autorką wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Była wykładowcą historii sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk.

dn

Czytaj także

Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:01
– Izabella Galicka wiedziała, że służba nauce, państwu, takim wartościom jak dobro i prawda, jest misją człowieka. To dziedzictwo polskiej inteligencji, które niosła – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:47
"Wielka Dama i Wielka Patriotka. Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda o zmarłej historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:00
Historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości dr Izabella Galicka zmarła w piątek. Miała 88 lat.
rozwiń zwiń