X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Chciał zabić b. prezydenta Siedlec. Nożownik trafi do zakładu psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 12:40
Sąd umorzył postępowanie karne wobec Dejana S. ws. usiłowania zabójstwa b. prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Jednocześnie sąd orzekł o umieszczeniu S. w zakładzie psychiatrycznym - poinformowała siedlecka prokuratura.
Dejan S. zatrzymany przez policję w kwietniu br.
Dejan S. zatrzymany przez policję w kwietniu br.Foto: JANUSZ MAZUREK /AGENCJA SE/East News
  • Były prezydent Siedlec został zaatakowany 1 kwietnia przez Dejana S.
  • Mężczyzna, działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia go życia, zadał mu z bardzo dużą siłą cios nożem w okolice nadbrzusza po stronie lewej, powodując ranę o głębokości ok. 15 cm
  • Samorządowiec, radny wojewódzki PiS, z obrażeniami ciała trafił do szpitala i przeszedł operację
  • Nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń ciała zagrażających życiu. Groziło mu dożywocie
  • 12 listopada sąd okręgowy umorzył postępowanie karne wobec podejrzanego i orzekł umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym

pap dejan s 1200.jpg
Dlaczego Dejan S. zaatakował Wojciecha Kudelskiego?

Jarosław Wardak z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach poinformował, że 12 listopada sąd okręgowy w tym mieście umorzył postępowanie karne wobec podejrzanego "z uwagi na stan niepoczytalności w czasie czynu". - Nadto sąd orzekł wobec niego środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym oraz przepadek dowodu rzeczowego w postaci noża - powiedział prok. Wardak. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Atak na byłego prezydenta Siedlec. Dejan S. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Dejan S. był podejrzany o to, że 1 kwietnia br. - jak podawała prokuratura - "działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia W. Kudelskiego, zadał mu z dużą siłą - nożem o długości całkowitej 22 cm – uderzenie, powodując ranę kłutą skutkującą ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu pokrzywdzonego w postaci choroby realnie zagrażającej jego życiu, nie osiągając zamierzonego rezultatu, z uwagi na udzielenie pokrzywdzonemu natychmiastowej pomocy medycznej".

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Premier: myślami jesteśmy z Wojciechem Kudelskim. Nie ma przyzwolenia na żaden rodzaj przemocy

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: jestem ogromnie wdzięczny lekarzom za uratowanie życia Wojciecha Kudelskiego

"Choroba afektywna dwubiegunowa w fazie maniakalnej"

Śledczy informowali, że "w toku prowadzonego śledztwa dwukrotnie zasięgnięto opinii biegłych psychiatrów i psychologa, którzy po przeprowadzonych badaniach Dejana S. rozpoznali u podejrzanego chorobę psychiczną w postaci choroby afektywnej dwubiegunowej, obecnie w fazie maniakalnej".

Jak zaznaczono, w związku z tym "w ocenie biegłych - w zakresie zarzuconego czynu podejrzany miał całkowicie zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia czynu i możliwość pokierowania swoim postępowaniem". "Ponadto biegli stwierdzili, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzany popełni ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości" - informowano we wrześniu o wynikach śledztwa.

W połowie września do siedleckiego sądu okręgowego trafił wniosek prokuratury o umorzenie śledztwa wobec S. i umieszczenie podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym. W końcu października sąd zajął się tym wnioskiem. Wówczas jednak odroczono posiedzenie do 12 listopada, gdyż sąd chciał jeszcze wysłuchać biegłych z tej sprawy.

polityk 1200.jpg
Polityk zawodem podwyższonego ryzyka? Posłowie PiS i PO komentują

Niepoczytalność a odpowiedzialność karna

Zgodnie z art. 31 par. 1 Kodeksu karnego niepoczytalność podejrzanego w momencie popełnienia czynu stanowi okoliczność wyłączającą jego odpowiedzialność karną. "Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem" - głosi ten przepis.

Były prezydent Siedlec został zaatakowany 1 kwietnia br. przed godz. 8. Nożownik, działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia, zadał mu z bardzo dużą siłą cios nożem w nadbrzusze po stronie lewej, powodując ranę o głębokości około 15 centymetrów. Samorządowiec przebył operację; 7 kwietnia opuścił szpital. W końcu kwietnia Kudelskiego odwiedził prezydent Andrzej Duda.

Wkrótce po zdarzeniu śledczy ustalili, że napastnik, który zaatakował Kudelskiego, w przeszłości leczył się psychiatrycznie. W początkach maja prokuratura informowała, że u podejrzanego stwierdzono niepoczytalność, a opinia sądowo-psychiatryczna została sporządzona przez dwoje lekarzy psychiatrów i biegłego psychologa.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski tydzień po ataku nożownika opuścił szpital

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 11:19
- Były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski opuścił szpital - poinformował dyrektor ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski. Dodał, że jego stan jest dobry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe fakty w sprawie Dejana S.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 17:00
Jak się okazuje, Dejan S., który tydzień temu ugodził Wojciecha Kudelskiego nożem, był dobrze znany w lokalnym środowisku. W ubiegłym roku, w jednym z siedleckich urzędów, groził pracownikom nożem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próba zabójstwa b. prezydenta Siedlec. Jest wniosek o umorzenie śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:38
Do siedleckiego sądu okręgowego trafił wniosek o umorzenie śledztwa wobec Dejana S., podejrzanego o usiłowanie zabójstwa b. prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego i umieszczenie podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym - poinformowała siedlecka prokuratura.
rozwiń zwiń