Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

- Bardzo gorąco dziękuję panu prezydentowi za zaufanie, że możemy kontynuować misję poprawy standardu życia Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości, w czasie której Andrzej Duda desygnował go na premiera. W piątek ma się odbyć zaprzysiężenie zaproponowanej przez Mateusza Morawieckiego Rady Ministrów.

2019-11-14, 11:26

Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego
  • - Mamy z premierem absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości
  • Prezydent podkreślił, iż ma "absolutne przekonanie", że nowy rząd będzie działał sprawnie
  • Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi za zaufanie
  • W piątek ma się odbyć zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów, a prawdopodobnie we wtorek premier wygłosi exposé

- Wynik wyborów jest jednoznaczny, samodzielną większość uzyskała Zjednoczona Prawica i to jest naturalne, że misję utworzenia rządu otrzymuje dotychczasowy premier - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Powiązany Artykuł

EN_mueller-1200.jpg
Rzecznik rządu: exposé premiera będzie zawierać wizję rozwoju Polski

Podkreślił, że wybory parlamentarne przyniosły jednoznaczne rozstrzygnięcia. Przypomniał, że zostali już wybrani marszałkowie obu izb parlamentu; dodał, że kolejnym etapem w działalności demokratycznego państwa jest powołanie nowego rządu.

- Wynik wyborów, jeżeli chodzi o większość w Sejmie, jest absolutnie jednoznaczny, znowu samodzielną większość uzyskuje Zjednoczona Prawica na czele z PiS - obóz, który ja nazywam obozem konserwatywnym - mówił prezydent.

"Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski"

- Dziś przychodzi ten moment, w którym następuje powierzenie misji utworzenia kolejnego rządu RP po ostatnich wyborach parlamentarnych i jest czymś zupełnie naturalnym, że misję tę otrzymuje dotychczasowy premier. Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę. Bardzo dziękuję za konsultacje, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje - długie, ale ciekawe i mam nadzieję pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana premiera - dodał Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

REKLAMA

Prezydent wyraził nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli. - Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki - mówił.

Powiązany Artykuł

duda morawiecki pap 1200.jpg
"Więcej ekspertów, mniej polityków". Prof. Kazimierz Kik o nowym rządzie

Andrzej Duda powiedział, że po rozmowie z Mateuszem Morawieckim, i znając kandydatów na ministrów, ma "absolutne przekonanie", że nowy rząd będzie działał sprawnie.

"Kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym"

- Mam nadzieję, że pierwsze cztery lata były swego rodzaju rozbiegiem, a kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym - powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości desygnowania go na urząd premiera.

Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za okazane zaufanie oraz za możliwość kontynuacji misji "poprawy standardu życia Polaków".

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek. Trwają konsultacje

- Chcę to z całą mocą podkreślić, że te dzieła, które Polacy nagrodzili rzeczywiście bezprecedensowym wynikiem (wyborów) przy najwyższej frekwencji, te ponad 8 mln głosów Polaków, świadczą o ich zaufaniu - podkreślił szef rządu.

Zwracając się do prezydenta, Mateusz Morawiecki powiedział, że "te dzieła" nie byłyby możliwe bez zaufania głowy państwa, jego konstruktywnej i bliskiej współpracy oraz merytorycznej oceny wielu projektów i współpracy ekspertów.

- To rzecz niezwykle cenna, istotna z punktu widzenia naszej zdolności do wdrażania projektów bardzo ważnych dla obywateli, dla całego społeczeństwa - przekonywał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Duda sejm pap-1200.jpg
Andrzej Duda: proszę, żeby język debaty nie był radykalny, ale był językiem szacunku

Jak dodał, "świat i Polska w szczególności stoją niewątpliwie przed ogromnymi wyzwaniami". - Pytań jest bardzo wiele, ale mam głęboką nadzieję, że we współpracy z panem prezydentem będziemy potrafili znajdować wszelkie odpowiedzi na te wyzwania, które są przed nami, oraz że te pierwsze cztery lata były swego rodzaju rozbiegiem, a te kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym - skokiem, który pokaże Polakom, że ten wymarzony standard życia na poziomie europejskim jest coraz bliżej - mówił premier.

W exposé m.in. ważne tematy gospodarcze

Strukturę rządu oraz większość nazwisk ministrów ogłoszono już w ubiegły piątek. Najprawdopodobniej we wtorek Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie exposé.

- Exposé premiera potrwa ok. godziny; będzie zawierać wizję rozwoju Polski nie tylko na najbliższe cztery lata, ale też szerszą perspektywę; pojawią się tematy gospodarcze, duże cele inwestycyjne - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki był premierem w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu, od 11 grudnia 2017 roku do 12 października tego roku, kiedy na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję, jeszcze tego samego dnia przyjętą przez prezydenta.

REKLAMA

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej