Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

2019-11-12, 19:30

 Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu posłowie wybrali marszałka oraz pięciu wicemarszałków. Pracami niższej izby dalej będzie kierowała Elżbieta Witek z PiS. Parlamentarzyści złożyli też uroczyste ślubowanie. Orędzie w Sejmie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj

12.11.2019 Inauguracja Sejmu IX kadencji - przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy
+
Dodaj do playlisty
  • Na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji posłowie wybrali Elżbietę Witek na marszałka
  • Wybrano też pięciu wicemarszałków, którzy wraz z marszałkiem tworzą Prezydium Sejmu
  • Wcześniej w Sejmie posłowie złożyli uroczyste ślubowanie
  • Formalnie do dymisji podał się rząd premiera Mateusza Morawieckiego
  • Na początku posiedzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda

Wicemarszałkami Sejmu zostali: Piotr Zgorzelski (PSL-KP), Ryszard Terlecki (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Małgorzata Gosiewska (PiS) i Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Wcześniej posłowie wybrali Elżbietę Witek (PiS) na marszałka izby niższej. 

Jeszcze przed głosowaniami ws. wyboru marszałka Sejmu przedstawiciele KO, PSL i Lewicy zapowiedzieli, że nie będą głosować przeciw kandydaturze Elżbiety Witek.

- Koalicja Obywatelska szanuje prawo większości sejmowej do zgłoszenia kandydata na marszałka Sejmu, dlatego nie wystawiamy swojej kandydatury, nie będziemy też głosować przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek (PiS) - powiedział poseł KO Borys Budka.

Powiązany Artykuł

witek sejm pap 1200.jpg
Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "Nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać"

"Koniec opozycji totalnej"

- Po wystąpieniach opozycji przed wyborem marszałka: można podsumować - koniec opozycji totalnej, jeśli tak rzeczywiście będzie, będzie to wielki postęp w życiu publicznym i zmiana oczekiwana przez społeczeństwo, zmiana w interesie polskiej demokracji, polskiego społeczeństwa, polskiego narodu, polskiej przyszłości - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Bardzo proszę, żeby to nie były tylko słowa, żeby to były także czyny - dodał.

W głosowaniu Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciw - 11, wstrzymało się - 134, jeden poseł nie głosował. Prócz posłów PiS, za marszałek zagłosowało 48 posłów Lewicy i 30 posłów PSL. Przeciw byli wszyscy posłowie Konfederacji, a wstrzymali się posłowie KO.

Podczas posiedzenia Sejmu IX kadencji formalną dymisję swojego rządu złożył premier Mateusz Morawiecki. Przemawiając do posłów, stwierdził, że jeśli miałby jednym zdaniem podsumować te cztery lata rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy, to powiedziałby, że "nie ma wolności bez godności i nie ma wolności bez wiarygodności".

Jak tłumaczył, to właśnie dotrzymywanie słowa przełożyło się na to, że godniejsze jest życie polskich rodzin. - Godniejsza jest praca, płaca, godniejszy jest - można też tak powiedzieć - stan finansów publicznych, godniejsza jest nasza polityka historyczna, godniejsza jest nasza polityka międzynarodowa - mówił.

Orędzie prezydenta

Na początku posiedzenia Sejmu IX kadencji prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, po nim głos zabrał Marszałek Senior. Odebrano ślubowania od posłów.

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior.

Posłowie sekretarze kolejno wyczytywali imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstawał i wypowiadał słowo: "ślubuję". Poseł mógł dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". Jako pierwsi ślubowanie złożyli posłowie klubu PiS, byli wyczytywani w kolejności zajmowanych miejsc.

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda orędzie Sejm 1200.jpg
Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji prezydent pogratulował posłom wyboru. - Rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski, to niezwykły czas dla Państwa posłów, to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach - powiedział w swoim orędziu Andrzej Duda.

Jak podkreślił Andrzej Duda, "bycie w Sejmie to obok wielkiego zaszczytu, również wielka odpowiedzialność, przez jej pryzmat posłowie są obserwowani dziś, będą obserwowaniu w ostatnim dniu kadencji i oceniani, jeśli będą chcieli ubiegać się o reelekcję".

- W wyniku wyborów do Sejmu wszystkie ogólnopolskie komitety mają posłów, to niezwykle ważne, bo oznacza, że prawie wszyscy obywatele, którzy głosowali, mają tu swych reprezentantów, którzy przedstawiają ich punkt widzenia - powiedział prezydent.

- Chciałem także podziękować, że państwa aktywność w kampanii wyborczej (...) że prowadziliście aktywnie kampanię. Chcę bardzo mocno pokreślić - to także a może nawet przede wszystkim dzięki państwa pracy ta frekwencja w wyborach była tak wysoka. Bardzo za to dziękuję, że rozmawialiście z obywatelami, że mówiliście o swoich programach, o swoich wizjach Polski - powiedział prezydent.

Podkreślił, że to bardzo ważne dla budowania demokracji i poczucia odpowiedzialności obywatelskiej. Andrzej Duda podziękował za aktywne prowadzenie kampanii wyborczej, także tym osobom, które kandydowały, ale nie udało im się uzyskać mandatu.

Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - apelował do posłów prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji. Andrzej Duda przywołał słowa byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, który w swoim expose w 1989 roku mówił m.in. "miejmy ufność w duchowe i materialne siły narodu. Wierzę, że Bóg nam dopomoże, byśmy uczynili wielki krok na drodze, która przed nami się otwiera". Podkreślił, że Mazowieckiego szanują ludzie o różnych poglądach, ponieważ był pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu. Dodał, że miał on wolę realizacji przemian w Polsce. - Będziemy je (przemiany), oczywiście, różnie oceniali, ale one się stały - mówił.

Prezydent przekonywał, że duchowe siły narodu są ważne dla wielu Polaków, a kiedy one są deptane, wśród ludzi budzi to zgorszenie.

Język szacunku

- Proszę o język parlamentarny w debacie, proszę o taki język, który nie będzie obrażał i nie będzie nikogo urażał, bo to jest bardzo ważne - apelował prezydent.

- Poglądy można mieć i trzeba je mieć, bo jeżeli ktoś nie ma poglądów, to nie powinien tutaj zasiadać. Zasiadacie tu państwo właśnie dlatego, że te poglądy macie, one są bardzo często bardzo wyraziste, są bardzo często bardzo mocne i głębokie, niektórzy używają słów radykalnych, ale ja proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że większość rodaków oczekuje tego, aby złagodzić język debaty. - Żeby debata sejmowa nie obrażała i nie budziła zgorszenia. O to bardzo państwa proszę, żeby zachowania, które mają miejsce w Sejmie, były zachowaniami o charakterze twórczym, a nie zachowaniami o charakterze destrukcyjnym. Żeby zachowania także nie gorszyły. Ludzie bardzo tego oczekują. Możecie państwo być tego pewni - przekonywał Andrzej Duda.

"Inauguracja to moment szczególny"

Marszałek senior Antoni Macierewicz podczas inauguracji IX kadencji Sejmu podkreślił, że rozpoczęcie prac Parlamentu to zawsze moment szczególny. - Podczas inauguracji posłowie biorą odpowiedzialność przed współobywatelami i przed społecznością międzynarodową - zaznaczył Antoni Macierewicz.

- Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - mówił we wtorek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji, marszałek senior Antoni Macierewicz.

Powiązany Artykuł

Macierewicz 1200 pap.jpg
A. Macierewicz: niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola

Antoni Macierewicz podkreślił w Sejmie, że "inauguracja nowej kadencji Sejmu to zawsze moment szczególny, moment, w którym jako przedstawiciele narodu stajemy przed swoimi współobywatelami i przed społecznością międzynarodową, której stanowimy część".

- Dlatego w pierwszym rzędzie chciałbym się odnieść do wszystkich Polek i Polaków, do narodu polskiego, którego poświęcenie i ofiarność doprowadziły w długim procesie, po 1989 r., do odzyskania niepodległości - mówił. Zaznaczył jednocześnie, że "Polacy zawsze byli świadomi tego, że niepodległość jest podstawowym, sine qua non warunkiem realizowania wszelkich wartości narodowych".

- Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, "niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola" - przekonywał Macierewicz, odwołując się do "tekstu napisanego w 1976 r. w środowisku harcerskim warszawskiej drużyny harcerzy".

Jak tłumaczył, "program zawarty w tym tekście dał początek nowoczesnemu ruchowi niepodległościowemu, zbudował Komitet Obrony Robotników i odnalazł następnie swoją realizację w największym ruchu społecznym w dziejach współczesnego świata - w Solidarności". - To wielkie odrodzenie narodowe próbowano następnie złamać działaniami zbrojnej grupy przestępczej, kierowanej przez aparat komunistyczny, wydając wojnę narodowi polskiemu w 1981 r. - mówił marszałek senior. Dodał, że "zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych".

Pamięć o tych, którzy odeszli

Przed rozpoczęciem obrad marszałek senior oddał hołd byłym parlamentarzystom.

Prezydent złożył kwiaty przed tablicami pamiątkowymi w gmachu parlamentu. Głowie państwa towarzyszyli marszałek senior oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.


pg/paw/

Polecane

Wróć do strony głównej