Prezydent: złota era polskiej lekkiej atletyki trwa do dziś
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom, trenerom, lekarzom i fizjoterapeutom podczas Gali 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Złota era polskiej lekkiej atletyki trwa do dzisiaj – podkreślił.
2019-11-15, 20:34
Posłuchaj
Prezydent przypomniał największe sukcesy biało-czerwonych, począwszy od pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski, wywalczonego przez przedstawicielkę tej właśnie dyscypliny sportu - dyskobolkę Halinę Konopacką w Amsterdamie w 1928 roku.
– Tak się zaczęła złota era polskiego sportu, polskiej lekkiej atletyki, która na całe szczęście trwa do dzisiaj – powiedział.
Andrzej Duda wymienił nazwiska największych gwiazd polskiej "królowej sportu": nieżyjącej Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego, Józefa Schmidta, Anity Włodarczyk, Tomasza Majewskiego i wielu innych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

50 lat i setki wykutych medali. Okrągły jubileusz Centralnego Ośrodka Sportu
"Ogromny wkład w rozwój dyscypliny"
Gośćmi uroczystości są m.in. prezydent World Athletics (dawniej IAAF) Sebastian Coe oraz European Athletics Svein Arne Hansen.
Polski Związek Lekkiej Atletyki powstał 11 października 1919 roku w Krakowie.
Sebastian Coe podkreślał wyjątkową rolę polskiej lekkoatletyki w historii całej dyscypliny. – Polski Związek Lekkiej Atletyki to federacja, która miała ogromny wkład w rozwój naszej dyscypliny. Zaledwie 36 krajowych związków lekkoatletycznych z całego świata ma za sobą 100 lat istnienia, jedną z nich jest PZLA – powiedział.
Zaznaczył, że "Polscy lekkoatleci odcisnęli znaczący ślad w historii Królowej Sportu". – Macie wiele wspaniałych lekkoatletycznych nazwisk. Prawda jest jednak taka, że sport w Polsce ogólnie ma się bardzo dobrze – dodał prezydent World Athletics.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego
"W historii europejskiej lekkoatletyki jest wielu polskich mistrzów"
Svein Arne Hansen chwalił Polskę i Polaków szczególnie za ostatnie osiągnięcia. – Z najlepszej strony pokazali się podczas mistrzostw Europy w Berlinie, w tym sezonie kontynuowali dobra passę, wygrywając drużynowe mistrzostwa Europy w Bydgoszczy – zauważył.
– W historii europejskiej lekkoatletyki jest wielu polskich mistrzów. I moich przyjaciół z czasów Solidarności, kiedy przyjeżdżałem nad Wisłę na Memoriały Kusocińskiego. Ale dziś potrzebujecie stadionu i to jeden z tematów mojego przemówienia podczas gali – podkreślił szef europejskiej federacji lekkoatletycznej.
Polscy lekkoatleci w 100-letniej historii PZLA zdobyli 57 medali olimpijskich (25 złotych) i 59 medali mistrzostw świata (19 złotych).
REKLAMA
msze
REKLAMA