X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata nad exposé premiera. Zobacz relację z Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:50
W Sejmie odbyła się debata nad exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Swoje opinie po wystąpieniu szefa rządu wygłosili m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński, szef PO Grzegorz Schetyna czy Adrian Zandberg z Lewicy. Portal PolskieRadio24.pl relacjonował wydarzenia z Sejmu "minuta po minucie".
Audio
  • Exposé premiera Mateusza Morawieckiego (PR24)
  • Prezydent Andrzej Duda o exposé premiera Mateusza Morawieckiego (PR24)
Posłowie debatowali nad expos premiera Mateusza Morawieckiego
Posłowie debatowali nad exposé premiera Mateusza MorawieckiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Musimy dążyć do normalności - to można powiedzieć słowo klucz pana premiera i ta normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim - powiedział Jarosław Kaczyński. Ocenił, że obecne zmiany w światowej gospodarce uchylają dotychczasowe prawa ekonomiczne, co - jak dodał - otwiera przed Polską nowe możliwości.

Wysłuchaliśmy wystąpienia długiego, pełnego faktów, liczb, lapidarnych sformułowań, różnych wątków, ale jednocześnie wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości - podkreślił lider PiS.

Szef PO: będziemy stać po stronie wartości

Jak powiedział Grzegorz Schetyna, Koalicja Obywatelska "będzie twardo stać po stronie wartości". - Będziemy nazywać rzeczy po imieniu, będziemy pokazywać wasze błędy, zaniechania, wasze niespełnione obietnice. Będziemy pokazywać waszą politykę - zapowiedział.

Odnosząc się do exposé premiera przewodniczący PO stwierdził, że "nie można polityki opierać na dyrdymałach, opowiadać o rzeczach niestworzonych". Jego zdaniem w przemówieniu zabrakło konkretów, którymi zainteresowani byli zwykli obywatele Polski. Zdaniem Schetyny, wystąpienie Morawieckiego było zbiorem obietnic, nakręcaniem politycznego science fiction.

Adrian Zandberg krytycznie o exposé

Adrian Zandberg z klubu parlamentarnego Lewicy skrytykował wystąpienie premiera  i zarzucił partii rządzącej niewiarygodność. Polityk zapowiedział, że w tej kadencji Lewica złoży projekty ustaw, które mają poprawić sytuację w ochronie zdrowia oraz budżetówce.

Przewodniczący partii Razem powiedział, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie zrealizował planów, które zostały ogłoszone w poprzedniej kadencji. - Miały być inwestycje publiczne, a ich nie ma. Miały być wysokie nakłady na badania i rozwój, a w praktyce jest to nędzne 1,2 procent PKB. Z tego miliona samochodów elektrycznych, o których pan wspominał, nie powstał ani jeden - powiedział.

Szef PSL: koncert życzeń

Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że premier podczas swojego exposé przedstawił "koncert życzeń". - Bez konkretów, bez odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, bez propozycji i rozwiązań w kwestiach, które dotyczą bezpieczeństwa zdrowia i życia, bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa gospodarczego i bezpieczeństwa miejsca pracy - powiedział lider PSL.

Jak mówił, "może i jest dobra wola w tym wszystkim, ale nie ma konkretów, nie ma precyzyjnie wymienionych obszarów, które trzeba szybko tu i teraz naprawić we współdziałaniu".

Rober Winnicki o "ciepłej wodzie w kranie"

Poseł Konfederacji Robert Winnicki zwrócił uwagę na trzy sprawy, które są jego zdaniem w tym kontekście najistotniejsze. Mówiąc o idei przyświecającej państwu i społeczeństwu, stwierdził, że jest nią powtórzona w exposé premiera Morawieckiego "ideologia ciepłej wody w kranie".

- To jest funkcjonalne wejście w buty Donalda Tuska, nawet jeśli przy tym jest parę spraw narodowych więcej i trochę więcej bogoojczyźnianej retoryki" - zaznaczył.

TRANSMISJA

TAK RELACJONOWALIŚMY WYDARZENIA W SEJMIE:

17:55

Politycy wszystkich ugrupowań zadają pytania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

17:36

Paweł Rychlik (PiS) zwrócił się do premiera z pytaniem o limity przyjęć na studia lekarskie w 2009, 2013, 2018 i w następnych latach.

Tadeusz Aziewicz (KO) poruszył kwestię losów stoczni Nauta w Gdyni.

Marcelina Zawisza (Lewica) pytała o kwestię likwidacji umów śmieciowych.

Konrad Berkowicz (Konfederacja) nawiązał do kwestii podniesienia akcyzy. Podkreślił, że w sytuacji wzrostu cen alkohol będzie sprzedawany nielegalnie.

17:29

Tomasz Trela (Lewica) zapytał "skąd i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na podwyżki dla nauczycieli" oraz o to, na jakie podwyżki mogą oni liczyć i ile będą musiały do tego dołożyć samorządy.

Krystian Kamiński (Konfederacja) pytał o jednoznaczne stanowisko polskiego rządu wobec ustawy 447.

Arkadiusz Mularczyk (PiS) spytał o działania rządu w celu ograniczenia biurokracji.

Maciek Konieczny (Lewica) zapytał o kwestię opodatkowania dużych korporacji.

17:21

Czesław Hoc (PiS) zapytał o to, na jaką opiekę będą mogły liczyć kobiety chore na raka piersi.

Paweł Szefernaker (PiS) zapytał o to, ile kilometrów dróg zostanie wyremontowanych w tej kadencji.

17:19

Tadeusz Tomaszewski z Lewicy pytał premiera m.in. o wsparcie rządu dla Krakowa przy organizacji Igrzysk Europejskich.

Marek Sawicki (PSL) poprosił, aby "premier zobowiązał ministra rolnictwa" do odpowiedzi na pytanie o to, które gminy "uniemożliwiają rolnikom otrzymania pomocy suszowej".

17:14

Barbara Bartuś (PiS) podziękowała za to, że programy społeczne obozu rządzącego będą kontynuowane. 

- Panie premierze, proszę o odpowiedź na pytanie, które jest stawiane publicznie: czy te wszystkie programy społeczne nie zadłużą bardziej niż zadłużenie po rządach PO-PSL - pytała Mateusza Morawieckiego.

17:11

Krzysztof Bosak (Konfederacja) powiedział, że jego ugrupowanie jest zainteresowanie szczegółami proponowanego programu demograficznego. 

- Chcemy zwrócić uwagę, że nie wyłącznie finanse decydują o dzietności, ale również kultura. Tutaj moglibyśmy się wzorować m.in. na Węgrzech, gdzie rząd Fideszu wdraża programy oddziaływania na kulturę, kampanie społeczne, prorodzinne - zauważył poseł.

17:10

- Mówił pan sporo o organizacjach pozarządowych. Chciałem zapytać czy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych może liczyć na stabilne finansowanie - zwrócił się do premiera Krzysztof Paszyk (PSL - Koalicja Polska).

17:07

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba mówił, że "w 2018 roku zmarło 414 tysięcy osób, najwięcej od II wojny światowej".

- Zapaść służby zdrowia, armagedon na SOR i rekordowy poziom skrajnego ubóstwa. Żyje w nim 5,4 procenta Polaków. Wstyd panie premierze za te kłamstwa - powiedział w Sejmie.

17:05

Waldemar Andzel podziękował premierowi "za exposé rządu Prawa i Sprawiedliwości, które daje szansę dobrego rozwoju Polski i gwarancję dobrej przyszłości dla Polaków".

Poseł PiS mówił o tym, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał już dużo w sprawie rozwoju infrastruktury drogowej". Zwrócił się z pytaniem do Mateusza Morawieckiego o "najważniejsze przewidywane inwestycje drogowe".

17:02

Kazimierz Plocke (Koalicja Obywatelska) powiedział, że premier Mateusz Morawiecki "poświęcił rolnikom i rolnictwu minutę" podczas przemówienia. 

- Ta symboliczna minuta pokazuje rzeczywisty stosunek pańskiego ugrupowania do problemów rolników i wsi - powiedział poseł.

17:00

- Rząd PiS bardzo często mówi o obronności, bezpieczeństwie państwa, natomiast skutki działania tego rządu są takie, że potencjał bojowy naszych sił radykalnie się obniżył - uważa Czesław Mroczek (Koalicja Obywatelska).

16:58

- Jedyne wotum, na które zapracował ten rząd, to wotum nieufności. I to już na starcie - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

16:58

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że obóz rządzący "jedną ręką rozdaje obietnice, a drugą ręką kradnie demokrację".

- Niszczycie państwo prawa, ograniczacie prawa nas wszystkich zapisane w konstytucji - mówiła.

16:56

- Kłamstwa, zwyczajne kłamstwa i fałszerstwa. Taki jest obraz ostatnich czterech lat i taki jest obraz następnych czterech lat pod waszymi rządami - zwrócił się do członków gabinetu Arkadiusz Myrcha.

16:55

Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska) uważa, że "wymiar sprawiedliwości to ten obszar państwa, który za rządów PiS, poza edukacją i ochroną zdrowia, ucierpiał najbardziej".

Jego zdaniem działania w tej sferze "były ukierunkowane nie na reformę, a na zwyczajne czystki kadrowe".

16:53

Małgorzata Tracz (Koalicja Obywatelska) zaznaczyła, że "usłyszeliśmy dzisiaj wiele pustych słów oraz obietnic dotyczących ochrony środowiska i klimatu".

- Czas stworzyć plan sprawiedliwej transformacji energetycznej i gospodarczej, który pozwoli raz na zawsze odejść od węgla. (...) Czas działać tu i teraz. To jest ta normalność, której Polska potrzebuje - powiedziała.

16:45

- Zmasakrowaliście polską edukację. Pozbawiliście w ten sposób polskie dzieci szansy na konkurowanie ze swoimi rówieśnikami w innych krajach europejskich - mówiła Katarzyna Lubnauer.

16:43

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska) powiedziała na sejmowej mównicy, że "po czterech latach zastanawiamy się tylko, czy będzie źle, czy będzie gorzej".

- Najsmutniejszym podsumowaniem tych czterech lat jest fakt, że w 2018 roku średni przewidywany czas życia Polaków skrócił się pierwszy raz od 1989 roku - mówiła.

16:41

Marcin Horała podkreślił, że "gospodarka nigdy nie jest celem samym w sobie". - Oczywiście mamy i chcemy mieć dobre wskaźniki ekonomiczne, ale najważniejszym celem jest dobrobyt Polaków. I to powszechny dobrobyt - zaznaczył.

16:34

- Kolejne instytucje, chociażby Bank Światowy, prognozują trwały stabilny wzrost gospodarczy w Polsce, pomimo światowego spowolnienia gospodarki - powiedział poseł PiS i zapowiedział, że podobna polityka ekonomiczna będzie prowadzona w podobny sposób.

16:28

- Jeżeli mówimy o wymiarze wspólnotowości i wolności politycznej, to zobaczcie państwo, jak obrazuje ta dzisiejsza dyskusja jak ogromna wolność polityczna panuje w Polsce - zwrócił się Marcin Horała do parlamentarzystów.

W jego opinii w Sejmie zasiadają "osoby, które od wielu lat żyją z atakowania rządu". - Mało tego, można atakować rząd z bardzo różnych pozycji. To natarcie ma szeroko rozwinięte skrzydła: od marksistów-leninistów po nacjonalistów-anarchokapitalistów i oczywiście, jak zawsze, z potężnym hufcem bezideowych złodziei - powiedział poseł PiS.

16:24

- Mamy w Polsce dwie tradycje: tradycję roku 1918 (...), kiedy to wybitni Polacy z bardzo różnych obozów politycznych, bardzo różnych poglądów (...) umieli wznieść się ponad podziały i wspólnie, ba może nawet dzięki tej różnorodności skuteczniej (...) pracować razem dla Polskiej niepodległości. Ale mamy też drugą tradycję. Tradycję Targowicy - powiedział Marcin Horała.

16:17

- W tej wielkiej polskiej tradycji, wielkiej polskiej tożsamości, do której się odwołujemy, z której czerpiemy siły do naszych działań, mieści się oczywiście tolerancja - powiedział Marcin Horała.

Poseł podkreślił, że "Polska była zawsze krajem tolerancji". - Jeżeli teraz Polaków pomawiacie o jakąś szczególną nietolerancję, szczególną ksenofobię, to jest to albo ignorancja (...), albo celowe kłamstwo - mówił w Sejmie poseł PiS.

16:13

Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość) mówił, że przemówieniu premiera "pojawiło się wiele bardzo ważnych akcentów". - Ten akcent najważniejszy, na początku, to korzenie z których wyrastamy, źródło naszej tożsamości - ocenił.

- Tak jak drzewo potrzebuje korzeni, tak naród potrzebuje swoich korzeni, państwo tożsamości, na której jest zbudowane. Obserwujemy w ostatnich latach wielowymiarowy atak na tę tożsamość - mówił.

16:11

Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) powiedział, że "przeraziło go" iż w exposé Mateusza Morawieckiego "mało było o polityce zagranicznej".

- Widzieliśmy w ostatnich latach, mimo wysiłków różnych ludzi, na najwyższym szczeblu brak zainteresowania polityką wschodnią. Chciałbym do pana zaapelować: pan musi być Kijowie, musi pan być w Kiszyniowie, Tbilisi. Tam się rozstrzyga pozycja polski w Europie - zwrócił się do premiera.

16:06

- Tak jak w 2015 roku, tak dziś damy radę sprostać oczekiwaniom naszych rodaków - podkreślił Przemysław Czarnecki. Mówił, że premier w swoim wystąpieniu dał temu "wielokrotnie wyraz".

16:05

Przemysław Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) mówił, że "Prawo i Sprawiedliwość uzyskało historyczny wynik w ostatnich wyborach parlamentarnych, co jest najlepszym podsumowaniem zarówno wiarygodności opozycji, jak i skuteczności" obozu rządzącego.

16:03

- W tej izbie przez 30 lat wszyscy polscy premierzy, w swoich exposé i swoją działalnością, prowadzili nas w kierunku Zachodu. Pan jest pierwszym premierem, który powiedział "ten zły Zachód". Jest pan pierwszym premierem, który ściąga nas w sensie werbalnym i faktycznym z Zachodu na Wschód - mówił Sławomir Nitras.

16:02

Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska) zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. - Jeśli chce pan zasłużyć na nasze zaufanie, mówiąc "nasze" mam na myśli polskie społeczeństwo, to musi pan pamiętać, że pewnym standardem obowiązującym w cywilizacji zachodniej (...), jest jawność majątków najwyższych urzędników państwowych - zaznaczył.

- Pan jest niestety pierwszym polskim premierem po PRL, który przed polskim społeczeństwem ukrywa swoje dochody. Bo to nie są dochody pana żony, bo to pan wszedł w posiadanie tego majątku - powiedział poseł w Sejmie.

15:58

W opinii Mirosławy Stachowiak-Różeckiej "wmówiono nam, Polakom, wszystkim uczestnikom systemu, że w tym czasie, w tym miejscu, w jakim Polska się znajduje, po zmianach ustrojowych, szkołę trzeba traktować niemal jako obszar gospodarczy".

- My mówimy, że tak nie jest. Nie zgadzamy się na tę drogę, dlatego realizujemy konsekwentnie nasz plan i cieszę się, że będziemy go kontynuowali - podkreśliła posłanka.

15:56

Mirosława Stachowiak-Różecka (Prawo i Sprawiedliwość) powiedziała, że obóz rządzący "stara się odwrócić neoliberalny trend, który po roku 1989 wtargnął we wszystkie obszary życia społecznego".

- Niestety polska szkoła nie zdołała mu się oprzeć. Mówiliśmy dlaczego ją zmieniamy i robiliśmy to konsekwentnie - dodała.

15:49

Katarzyna Kretkowska (Lewica) mówiła, że Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu "poświęcił bardzo mało czasu samorządom, a to na samorządach dziś spoczywa ciężar prowadzenia instytucji, które służą codziennemu życiu Polek i Polaków".

- Powiedział pan premier, że o 3,5 mld wzrasta subwencja oświatowa i to jest prawda. Ale nie powiedział premier, że wydatki, które ona ma pokrywać wzrastają o 3,5 raza, czyli o 12 mld 250 mln złotych - mówiła.

15:46
15:46

- Warto odczarować problem uszczelnienia VAT. Wiecie państwo, ile wzrosły dochody z VAT w stosunku do PKB, bo tak się wszystko podaje, w czasach rządów PiS, w stosunku do naszych rządów? O 0,4 punktu procentowego - mówiła w Sejmie Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów.

15:43

Izabela Leszczyna (PO-KO) zapowiedziała, że rząd "odejdzie z hukiem, szybciej niż za cztery lata".

15:40

- Działamy na rzecz silnej, demokratycznej i sprawnej Unii Europejskiej opartej o traktatowe zasady subsydiarności i solidarności, sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi wszystkich państw członkowskich - podkreślił Arkadiusz Mularczyk na sejmowej mównicy.

15:39

Arkadiusz Mularczyk zaznaczył w Sejmie, że rząd zintensyfikował współpracę z USA. - Zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak również gospodarczych, militarnych, energetycznych oraz politycznych. Wymiernym efektem tej współpracy jest zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce - powiedział.

- Polska jest dziś bezpieczna jak nigdy w swojej historii. To jest wymierna zasługa rządów Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

15:32

Arkadiusz Mularczyk skupił się na kwestii bezpieczeństwa. - W ostatnich czterech latach udało nam się istotnie wpłynąć na zwiększenie naszej współpracy z Paktem Północnoatlantyckim, jak również znacząco wzmocnić wschodnią flankę NATO - podkreślił.

15:31

W Sejmie przemawia Arkadiusz Mularczyk (PiS). Zaznaczył, że "jest wiele wyzwań dla naszego bezpieczeństwa międzynarodowego i międzynarodowej polityki".

- Bez wątpienia, co jest istotnym elementem, polityka zagraniczna jest polityką autonomiczną. Decyzje podejmowane są w Warszawie. A priorytety polityki zagranicznej wynikają z kalkulacji interesów Rzeczpospolitej i jej geopolitycznego położenia - ocenił.

15:26

Janusz Korwin-Mikke (Konfederacji) zaznaczył, że "premier mówił, że trzeba walczyć z rajami podatkowymi". - Mam znacznie lepszy pomysł - zrobić z Polski raj podatkowy, wtedy wszyscy będą uciekać do Polski, zamiast na Bahamy - powiedział.

Zaznaczył, że jego ugrupowanie będzie głosowało "przeciw" votum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

15:24

Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do premiera i mówiła, że obiecał "walkę z przemocą wobec kobiet". - Jak można panu wierzyć, skoro nic się w tej kwestii nie stało? - pytała.

Podkreśliła, że w resorcie sprawiedliwości działa Fundusz Sprawiedliwości. Jak powiedziała, środki na niego przeznaczone "trafiają do organizacji bez żadnego doświadczenia, stworzonych naprędce przed Solidarną Polskę".

15:19

Barbara Nowacka mówiła, że w rząd "lekceważy postulaty płacowe w zawodach sfeminizowanych". - Sektor szkolnictwa, nauczycielki, przedszkolanki, służba zdrowia, pielęgniarki, położne - wymieniła.

W opinii posłanki, kobiety nie są bezpieczne w kraju.

15:16

Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska) mówiła, że "słuchając wystąpienia można by pomyśleć, że mamy premiera wizjonera i marzyciela, a doskonale wiemy, że mamy cynika".

- Polityka społeczna to nie tylko efektowne nazwy programów. To nie tylko piękne słowa i licznie wygłaszane slogany. To kompleksowe i strategiczne myślenie o przyszłości państwa. I mądre finansowanie polityki społecznej - powiedziała.

- Zamiast zapobiegać nierównościom, generujecie jedne i pogłębiacie istniejące - powiedziała posłanka w Sejmie.

15:10

Posłanka zaznaczyła, że rząd "w centrum uwagi stawia rodzinę".

- Z satysfakcją należy przyjąć, że pan premier w swoim wystąpieniu w zdecydowany sposób zaakcentował konieczność dalszego wspierania rodziny w wychowaniu dzieci. Dziękuję za stanowczą deklarację, że prorodzinny i prospołeczny charakter reform zrealizowanych w poprzedniej kadencji, także i w obecnej będzie miał priorytetowy status - podkreśliła Joanna Borowiak.

15:08

Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość) podkreśliła, że obóz rządzący "zapoczątkował dobrą zmianę". 

- Wprowadziliśmy rozwiązania o charakterze systemowym, długofalowym i trwałym. Dla rodzin, seniorów, ale także z myślą o młodych ludziach, którzy wkraczają w dorosłe życie. Śmiało możemy powiedzieć, że cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to "cztery lata plus" dla Polski - powiedziała.

15:05

Grzegorz Braun (Konfederacja) nazwał obóz rządzący "grupą rekonstrukcji historycznej sanacji".

- Mówili tu o obronie życia ludzie, którzy zamietli pod dywan sprawę bezpieczeństwa życia ludzkiego. Mówili o bezpieczeństwie narodowym ludzie, którzy jego gwarancję upatrują w sprowadzaniu wojsk obcych na teren Rzeczpospolitej - powiedział w Sejmie.

15:00

- Czy zwykły obywatel dowie się jak wielka podwyżka cen energii dotknie go od 1 stycznia? Czy dowie się jaka wielka drożyzna czeka go wobec waszej fatalnej polityki gospodarczej, podatkowej? Czy zwykły obywatel dowie się jak wiele podatków jeszcze podniesiecie? - pytał Borysa Budka szefa rządu.

14:57
14:56

- Mówi pan o tysiącu bezemisyjnych szkół na które pan postawi. Pan już ma blisko 6 tys. bezemisyjnych szkół. Niemal 6 tys. zlikwidowanych gimnazjów jest symbolem tego, jak potraficie działać - mówił w Sejmie Borys Budka.

14:52
14:51
14:50

Przemawia Borys Budka z klubu Koalicji Obywatelskiej. - Jaką, choć jedną inwestycję, którą mógłby się pan pochwalić zrealizowaliście przed te cztery lata? - zwrócił się do premiera.

- Mam wrażenie, że to pytanie, jak zresztą większość, zostanie bez odpowiedzi - skomentował.

14:46

Arkadiusz Czartoryski (Prawo i Sprawiedliwość) powiedział, że "dzisiaj 98 proc. Polaków stwierdza, że miejsce zamieszkania, w którym żyją, jest bezpieczne". Przywołał też inne badania. - 89 proc. naszych rodaków uważa, że Polska jest w ogóle bezpiecznym krajem, a 75 proc. pozytywnie ocenia działania polskiej policji - podkreślił.

- Te sondaże pokazują, że Polacy najlepiej oceniają ten obszar od 1989 roku - mówił polityk w Sejmie.

14:43

- Polacy w swojej ogromnej masie nie chcieli państwa teoretycznego, odrzucali państwo tektury - mówił poseł PiS.

14:41

Arkadiusz Czartoryski (Prawo i Sprawiedliwość) mówił w Sejmie, że w wielu sferach rząd Zjednoczonej Prawicy jest rządem kontynuacji.

- Polacy chcą, żeby pozytywne dobre, rzeczy dla naszego narodu były kontynuowane - zaznaczył.

14:39

Robert Winnicki ocenił, że rząd szykuje "kolejną porcję biurokracji". - Limit składek ZUS to przecież rujnowanie i tak już fatalnego systemu emerytalnego - powiedział.

Jego zdaniem, PiS proponuje "całkowitą uległość globalnym korporacjom", które "zaczynają cenzurować debatę publiczną w Polsce".

14:36

- Funkcjonalnie PiS dzisiaj zajmuje miejsce PO, bo Platforma Obywatelska boksuje przy lewej flance, wyrywając sobie z lewicą "tęczowego sierpa i młota" - dodał Robert Winnicki.

W opinii posła, "prawda jest taka, że rządu PiS jest kolejnym już rządem kapitulacji wobec rewolucji obyczajowej".

14:34

Robert Winnicki (Konfederacja) zaznaczył w Sejmie, że wyzwaniem, które stoi przed Polską jest "taka modernizacja i taki rozwój, który nie będzie powtarzać błędów Zachodu".

- Chodzi o to, żeby Polska była silna, bogata, dumna, nowoczesna, a jednocześnie odrzucić wszystkie złe praktyki, które dziś prowadzą do tego, że Zachód jest strefą obumierania gospodarczego, kulturalnego i biologicznego narodów, które na niego się składają - powiedział.

14:31

Szef ludowców mówił w Sejmie, że wystąpienie premiera zawierało dużo zapowiedzi dla przedsiębiorców. W jego opinii, za poprzedniej kadencji obóz rządzący nie pomógł tej grupie obywateli.

- My, jako polityczna reprezentacja polskich rzemieślników, małych i średnich przedsiębiorców, mówimy, trochę w waszym stylu: ręce precz od polskich przedsiębiorców - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:23

- Nie ma zgody na "dojenie" państwa, uwłaszczenie się na majątku państwowym, naszej historii, naszej tradycji, naszych wartościach. Polska jest wspólnym domem wszystkich obywateli - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:21

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska) powiedział, że exposé powinno zawierać diagnozy dotyczące najważniejszych problemów państwa i planu jak je rozwiązać.

- Pan premier w swoim stylu przedstawił "koncert życzeń". Bez konkretów, bez odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Bez propozycji rozwiązań, które dotyczą bezpieczeństwa zdrowia i życia, bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego czy miejsca pracy - wskazał lider ludowców.

14:04
13:52

To bardzo znaczące i chciałbym zwrócić na to uwagę - w pańskim exposé prawie nie mówił pan o pracy - stwierdził Adrian Zandberg, kierując swoje słowa do premiera Mateusza Morawieckiego.

13:47

Polityk Lewicy Razem skrytykował bilans rządów PiS. - Pod Pana rządami nadal kwitną śmieciówki i nadal jest łamane prawo pracy. Mogliście wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy - powiedział.

13:44

Na mównicę wszedł Adrian Zandberg (Lewica Razem). - W państwie dobrobytu każdy czuje się bezpiecznie na ulicy, a w Białymstoku podczas zamieszek było inaczej - stwierdził polityk.

13:35

Mówicie o normalności. A normalność to prawda, uczciwość, rządy prawa i gospodarność. A Wy łamiecie te zasady przez cały czas - stwierdził Grzegorz Schetyna.

13:34

Głos zabrał lider PO Grzegorz Schetyna, który skrytykował m.in. działania Ministerstwo Zdrowia.

13:30

- Wszystko jest możliwe. Potrzebna jest dobra wola, a nie partykularyzm. Przesłaniem premiera Mateusza Morawieckiego było właśnie to. Zwracam się do wszystkich na tej sali, aby poważnie tę ofertę rozpatrzyli - podkreślił Jarosław Kaczyński.

13:25

- Ta normalność, o której mówił premier Mateusz Morawiecki powinna nam towarzyszyć we wszystkim - mówił prezes PiS.

13:23

Posłuchaj
00:24 10091049_1.mp3 J. Kaczyński: exposé premiera przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości (IAR)
13:21

Prezes PiS zwrócił uwagę na istotę sojuszu z USA.

13:21

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że "bezpieczeństwo oznacza wzmacnianie sił zbrojnych w Polsce, poprzez zakup nowego sprzętu czy ćwiczenia".

13:14

- Przed Polską otworzyło się okno ogromnych możliwości, europejskiego poziomu życia - zaznaczył Jarosław Kaczyński podczas swojego przemówienia.

13:12

Polska bierze udział w wielkim wyścigu, w którym atutami będą talenty, zdolności innowacyjne, przedsiębiorczość, siła nauki i jej powiązania z gospodarką - zaznaczył prezes PiS.

13:10

Jarosław Kaczyński podkreślił, że exposé premiera "przedstawiło spójną koncepcję naszej przyszłości".

13:09

- Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego odnosi się do tego, jak dojść do punktu, jakim jest polska wersja państwa dobrobytu - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości.

13:07

Na mównicę wszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński.

13:07

Magdalena Biejat (Lewica Razem) zwróciła uwagę, że w exposé Mateusza Morawieckiego zabrakło tematu modernizacji systemu edukacji.

13:01

Magdalena Ogórek zwróciła uwagę na wątek dot. ochrony dzieci i rodziny.

12:57

Prof. Kazimierz Kik stwierdził, że najciekawsze w wystąpieniu premiera były wątki europejskie. Politolog był gościem Polskiego Radia 24.

12:52

Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), który był gościem Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości". - Mateusz Morawiecki bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania - mówił. >>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości

12:39

Paweł Szefernaker napisał, że premier "przedstawił ambitny plan rozwoju Polski".

12:38

Lider Wiosny skrytykował pomysły Prawa i Sprawiedliwości dot. cyfrowych recept i zwolnień.

12:33

Prof. Henryk Domański, który był gościem Polskiego Radia 24, odniósł się do kształtu polityki zagranicznej zaproponowanej przez szefa rządu.

12:30

"Od początku exposé premiera widać, że słowem klucz jest normalność" - pisał sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber.

12:21

Prof. Norbert Maliszewski zwrócił uwagę, że exposé premiera pokazało, iż "Prawo i Sprawiedliwość to nowoczesna partia republikańska".

12:06

Zakończyło się wystąpienie Andrzeja Dudy.

12:05

Prezydent odniósł się także do zapowiedzi premiera dot. polityki zagranicznej.

11:54

- Cieszę się, że bardzo mocno podniesiono rolę i pozycję kobiet w wystąpieniu pana premiera. (...) "Rodzina jest tą podstawową wspólnotą" - to dobrze, że pan premier tak mocno zaakcentował tę kwestię - podkreślił prezydent.

11:52

- Rola rodziny była szczególnie przez pana premiera podniesiona, ochrona dzieci i młodzieży przed wszelkiego rodzaju złymi wpływami. Tę kwestię pan premier podniósł bardzo mocno, co spotkało się z dużym aplauzem na sali oraz dużą przychylnością z mojej strony - mówił Andrzej Duda na specjalnie zwołanej konferencji.

11:49

Głos po exposé zabrał prezydent Andrzej Duda. - Wystąpienie premiera było spójne i bardzo konkretne - podkreślił.

11:29

Zakończyło się exposé premiera Mateusza Morawieckiego.

11:28

- Choć każdy z nas patrzy na Polskę z innej perspektywy, to wciąż widzimy ten sam horyzont. Na tym horyzoncie widzę przyszłe pokolenia Polaków wdzięczne, że w 2019 r. ich przodkowie zeszli z drogi jeszcze większego podziału. Że wybrali zgodę - mówił szef rządu.

11:24

- Polska staje się bezpieczniejsza z dnia na dzień - dzięki naszym działaniom - zapewnił Mateusz Morawiecki. - Polska jest w centrum cywilizacji europejskiej. Możemy łączyć zachód ze wschodem. To łączenie - to jest nasz cel - podkreślił.

11:23

Szef rządu podniósł również temat modernizacji infrastruktury kolejowej.

11:20

Mateusz Morawiecki podkreślił, że "sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość". - Obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców, tworzenie im warunków do rozwoju, przewidywalnego prawa, pozwalającego na planowanie inwestycji i systemu podatkowego, motywującego do rozwoju - mówił.

11:18

- W Unii Europejskiej przyda się chyba więcej prawa i sprawiedliwości - zaznaczył premier.

11:17

Posłuchaj
00:26 10090609_111.mp3 Premier zapowiedział dalszą przebudowę systemu podatkowego (IAR)
11:14

Premier podkreślił, że jego nowy rząd chce budować państwo przyjazne dla obywateli. - Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości. Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze. Skrócimy czas rozpatrywania spraw - zadeklarował szef rządu.

11:09

- Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy konstytucję RP. Zmieńmy ją tak, by przywrócić Polakom wiarę w godną egzystencję - mówił premier.

11:07
11:07

- Dajemy dziś Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturę - podkreślił Mateusz Morawiecki.

11:05

Mateusz Morawiecki mówił, że "im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności". - Będziemy repolonizować na warunkach rynkowych - dodał.

11:04

- Zerwiemy na dobre z przekleństwem tymczasowości, tymczasowych rozwiązań, tymczasowych projektów. Dla nas to normalne, że Polska odzyskała umiejętność podejmowania długofalowych decyzji. Musimy myśleć w takiej perspektywie, aby odpowiednio się rozwijać - zaznaczył podczas exposé premier.

10:59

Idziemy z duchem czasu, ale i z duchem Polski - mówił szef rządu w Sejmie.

10:58

Posłuchaj
00:22 10090549_11.mp3 Mateusz Morawiecki: dodatkowe ulgi dla rodzin z trójką i więcej dzieci (IAR)
10:57

Wielu uwierzyło, że państwo jest kulą u nogi. Budujemy państwo, które daje wolność rozwoju i pracy. Każda firma może się rozwijać. Normalne państwo to ambitne państwo - podkreślił premier.

10:56

Szef rządu odniósł się również do problemu z "piratami drogowymi".

10:55

Mateusz Morawiecki o politycznej poprawności: "Jeśli ktoś będzie chciał umniejszać naszą wolność w imię poprawności politycznej - mówię w tym miejscu stanowcze nie. Zagwarantujemy taką wolność bez krępującej poprawności politycznej".

10:53

Posłuchaj
00:26 10090544_1.mp3 Premier: nie ma zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne (IAR)
10:50

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powołany zostanie zespół, którego celem będzie zidentyfikowanie i zaproponowanie zmian deregulacyjnych dla obywateli i biznesu.

10:49

Szef rządu zapowiedział nowy program. - Uruchomimy program o wartości 2 mld zł, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała potrzebom przyszłości. Nasz cel to co najmniej 1000 zeroemisyjnych szkół - mówił.

10:47

Chcemy więcej niż tylko awansu jednostek, chcemy awansu całego społeczeństwa. Chcemy być bogatą wspólnotą - mówił premier.

10:46

Kancelaria Premiera opublikowała na Twitterze "konkretne działania dla gospodarki" nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

10:43

- Jesteśmy narodem tolerancji. Jesteśmy narodem wolności. Polskość to wolność, polskość to solidarność, polskość to normalność - zaznaczył Mateusz Morawiecki w swoim exposé.

10:42

Premier mówił, że "czas na wielką przyszłość". - Naszą kochaną Ojczyznę doniesiemy tam, gdzie jej miejsce. Słowo dane Polakom jest dla nas świętością - udowodniliśmy to przez ostatnie 4 lata - zaznaczył.

10:40

Ostatnie lata to okres pozytywnych dokonań gospodarczych, to dobry czas dla Polski. Ostatnie lata to także przełom w innowacjach. To symbol wielkich mocy kreatywnych, które drzemią w Polsce i Polakach - wymieniał Mateusz Morawiecki.

10:39

- Idziemy z duchem czasu, z duchem Polski - mówił premier.

10:36

- Rodzina to bastion całej Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Wzmacniamy rodzinę i doceniamy pracę kobiet. Jako pierwsi konkretnie odpowiedzieliśmy na potrzeby społeczne Polaków - stwierdził.

10:35

- Norwid mówił, że wszystko bierze swą moc z ideałów. Nie przyjmujemy takich racji, że główną wartością jest brak wartości, że wolność to dowolność, że władza jest dla władzy, że prawo może działać bez sprawiedliwości - zaznaczył szef rządu.

10:34
10:34

W ciągu 3 lat wyrwaliśmy z zagrożenia biedą ok. 2 mln Polaków. To wciąż za mało. Solidarność to cel i zasada rządzenia, kamień węgielny naszej polityki, a nie historia - mówił Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé w Sejmie.

10:31

- Normalne państwo to państwo, które szanuje wartości Polaków. Nie przyjmuję ani skrajności, ani utopijnych ideologii, ani rewolucji światopoglądowych. Idziemy z duchem Polski - Polski wolności i normalności. Rodzina musi pozostać fundamentem społeczeństwa - podkreślił szef rządu.

10:28
10:28

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, wyniki wyborów pokazały, że Polakom wraca wiara w sens obietnicy i sens polityki.

10:26

Szef rządu zaznaczył, że "trzeba pracować na pozycję Polski w globalnej sieci nowoczesnych gospodarek" - Musimy też wystrzegać się pułapek. Wolny rynek, na którym nie ustanowiono uczciwych reguł konkurencji, szybko ulega wynaturzeniu. Prawo rozwoju ulega wtedy prawu siły. Widzimy wiele przejawów globalnej niesprawiedliwości - mówił Mateusz Morawiecki.

10:24

Beata Szydło podkreśliła, że wierzy iż "wiarygodność i dotrzymywanie danego słowa będą dla rządu PiS priorytetami".

10:23

- Naszym głównym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. To marzenie milionów Polaków - mówił Mateusz Morawiecki podczas exposé.

10:21
10:19

- Niewiele jest krajów, które miały tak trudną drogę do nowoczesności jak my - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Udało nam się jednak przezwyciężyć wiele bolączek przeszłości. (...) Prawo i Sprawiedliwość od lat zadaje pytanie: czy wszystkie szanse wykorzystaliśmy z naszym najlepszym interesem? - pytał premier. - Naprawiamy polskie sprawy jak nikt po 1989 r. - podkreślił.

10:17
10:16

- Polacy powierzyli nam rządzenie w niezwykłych czasach. Żyjemy w epoce przełomu. Stare prawa gospodarcze przechodzą w przeszłość - mówił szef rządu.

10:11

Mateusz Morawiecki opublikował wpis pokazujący, jak członkowie rodziny przygotowali go do wygłoszenia dzisiejszego exposé.

twitter.com/PAP/IAR/pb/msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: chcemy, aby Polska była najlepszym w Europie krajem do życia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 17:40
- Naszym podstawowym celem, naszym celem celów jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie, kraju, do którego wrócą ci, którzy wyemigrowali - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania nowego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś exposé premiera. P. Müller: nacisk na gospodarkę, infrastrukturę i klimat

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:48
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że innowacyjność gospodarki, rozwój infrastruktury, a także sprawy ekologii i klimatu będą ważnymi tematami dzisiejszego exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Program prac swojego gabinetu premier przedstawi w Sejmie. Początek wystąpienia o 10.10. Wieczorem odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Fogiel o exposé: konserwatywna polityka nie musi być niedzisiejsza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 07:50
- Nie wiemy o czym dokładnie premier będzie mówił. To sformułowanie o realizowaniu konserwatywnych idei w nowoczesny sposób jest bardzo celne. Konserwatywna polityka nie musi być niedzisiejsza - mówił na antenie radiowej Jedynki rzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń