X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ryszard Czarnecki o wyroku TSUE: można powiedzieć, że "Piłat z Luksemburga" umył ręce

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:33
- Wyszedł wielki zawód dla opozycji. Spodziewała się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zablokuje zamianę wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości. Tak się nie stało - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki na temat wyroku TSUE ws. reformy sądownictwa. - Najważniejsze decyzje były, są i będą podejmowane w Polsce, a nie poza nią - dodał.  
Audio
  • 20.11.19 Ryszard Czarnecki: wyrok TSUE mógł spowodować, że opozycja srodze się zawiodła.
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Foto: PR24 / Adam Koniecki

Sędziowie Trybunału odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Orzekli, że to SN ma zbadać czy instytucja ta jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Jacek Saryusz-Wolski: wyrok TSUE po myśli zwolenników reformy sądownictwa

Zawód dla opozycji?

Dodali również, że sąd powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Ryszard Czarnecki stwierdził, że takie rozstrzygnięcie można określić jako "umycie rąk przez Piłata z Luksemburga".

– Dodatkowo jest to wielki zawód dla opozycji. Spodziewała się, że TSUE zablokuje zamianę wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości. Tak się nie stało. Opozycja może być tym srodze zawiedziona. Ani ulica, ani zagranica nie jest w stanie pomóc naszym oponentom – stwierdził Ryszard Czarnecki.

"Decyzje będą podejmowane w Polsce, a nie poza nią"

szymański 1200 pap.jpg
Konrad Szymański: TSUE powstrzymał się przed ingerencją w wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która ją powołuje, jest upolityczniona. 

– Możemy być zadowoleni z orzeczenia TSUE. Najważniejsze decyzje były, są i będą podejmowane w Polsce, a nie poza nią – wskazał Ryszard Czarnecki.

Sędziowie z Luksemburga napisali ponadto, że jeśli Sąd Najwyższy uzna, że nie ma gwarancji co do niezależności Izby Dyscyplinarnej, to może przestać kierować do niej sprawy dotyczące stanu spoczynku sędziów. 

IAR/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 11.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent o wyroku TSUE: kwestie, o które pytał SN, powinny zostać rozstrzygnięte w kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:10
- Kwestie, o które pytał SN, są kwestiami politycznymi, które powinny zostać rozstrzygnięte w naszym kraju i w kwestie wewnętrzne, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, Trybunał wtrącał się nie będzie i za Polaków przesądzał - tak do wyroku TSUE odniósł się prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha o wyroku TSUE: nie przesądza, wskazuje kryteria

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:39
- Zgodnie z orzeczeniem TSUE należy dokonać analizy aspektów faktycznych i prawnych dla dokonania oceny niezależności Izby Dyscyplinarnej. Wyrok nie przesądza niezależności organu, wskazuje tylko, w oparciu o jakie kryteria należy dokonać jej oceny - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
rozwiń zwiń