X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prawybory w PO. W "kopercie" nazwisko nowego kandydata, posłowie zaskoczeni

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:22
Jak poinformowali liderzy Platformy Obywatelskiej, pojawiło się kolejne zgłoszenie w prawyborach prezydenckich w ugrupowaniu. Nie ujawniono kto to jest, bo kandydat został zgłoszony we wtorek wieczorem "za pośrednictwem koperty". Posłowie KO byli zaskoczeni "kandydatem z koperty" zaskoczeni.
Politycy Koalicji Obywatelskiej
Politycy Koalicji ObywatelskiejFoto: Jacek Dominski/REPORTER

Termin zgłaszania kandydatów w prawyborach minął we wtorek o północy. Warunkiem zgłoszenia było zebranie podpisów 30 członków Rady Krajowej PO.

W poniedziałek zgłosiła się Małgorzata Kidawa-Błońska, która zebrała 150 podpisów. Do wtorkowego wieczoru nie było żadnych informacji o kolejnych zgłoszeniach. Nawet wicemarszałek Sejmu, gdy rano występowała w radiu, była przekonana, że kandyduje sama.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
sikorski 1200 free yt.JPG
Prawybory prezydenckie w PO. Radosław Sikorski nie wystartuje

W piątek poznamy nazwisko

Niespodziewanie szef PO Grzegorz Schetyna, przebywający w środę w Zagrzebiu na kongresie wyborczym Europejskiej Partii Ludowej poinformował dziennikarzy, że pojawiło się drugie zgłoszenie w prawyborach prezydenckich.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Prof. Wawrzyniec Konarski: wybory prezydenckie nie są jeszcze rozstrzygnięte

- Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie i są dwie osoby. W piątek będziemy informować kto to jest, bo komisja wyborcza zapozna się z tą aplikacją - powiedział.

Informację tę przekazał PAP także szef komisji wyborczej Rafał Grupiński.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że nie wie kto jest drugim kandydatem, bo zgłoszenie dotarło w kopercie we wtorek wieczorem.

Posłowie KO zdziwieni

Parlamentarzyści KO nie kryli zaskoczenia informacjami przekazanymi przez lidera PO. - Trudno mi komentować kandydata z koperty. Nie wiem, że jest taka procedura by zgłaszać kandydata za pośrednictwem koperty; wiem, że osobą, która wyraziła wolę kandydowania, która zebrała podpisy jest pani marszałek Kidawa-Błońska i tego się trzymam - powiedział dziennikarzom poseł Paweł Olszewski.

>>>[JEDYNKA] P. Poncyljusz: M. Kidawa-Błońska naturalnym kandydatem KO na prezydenta

Jego zdaniem PO powinna podjąć "jednoznaczną decyzję" o wystawieniu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich kandydatury Małgorzaty Kidawa-Błońskiej.

Senator Bogdan Klich wyraził natomiast zadowolenie z faktu, że zgłosił się kontrkandydat w prawyborach. - Jeżeli jest konkurencja, to lepiej niż jej brak. Ja jestem zwolennikiem konkurencji i mnie taka informacja cieszy - zaznaczył polityk.

Tożsamość nieznana

Zaskoczenia nie kryła też sama Małgorzata Kidawa-Błońska. - Wczoraj posłowie długo w nocy byli na sali sejmowej i dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest zgłoszona kandydatura - powiedziała dziennikarzom w Zagrzebiu. - Wydaje mi się, jeśli ktoś poważnie traktuje prawybory, to powinien to ogłosić, a nie składać kopertę - dodała.

Pytani przez PAP parlamentarzyści KO nie znali tożsamości kandydata. Zapewniali też, że nie podpisywali się pod niczyją kandydaturą.

schetyna pap 1200.jpg

Grzegorz Schetyna: pokażemy kandydata, który będzie mógł pokonać Andrzeja Dudę

Kandydatura z Poznania?

Niektórzy spekulowali, że "kandydatem z koperty" mógłby być prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Sam Jaśkowiak był dla PAP nieuchwytny.

Grzegorz Schetyna przekonywał, że jeśli ta druga kandydatura spełni wszystkie wymogi formalne, tak jak wcześniej zgłoszona kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, będą prawybory.

- To oczywiście jest decyzja zarządu, ale jeśli będzie taka sytuacja, że wszystko jest spełnione, będą prawybory - powiedział lider PO.

Kandydata PO i KO poznamy w grudniu

Decyzję o rozpisaniu prawyborów, które wyłonią kandydata PO i KO na prezydenta, podjął kilkanaście dni temu zarząd Platformy. Ich zwolennikiem był m.in. lider PO Grzegorz Schetyna.

Powołana została Komisja Wyborcza na czele z posłem KO Rafałem Grupińskim, która przyjmuje zgłoszenia kandydatów do prawyborów. Ostateczną listę kandydatów ma ustalić i ogłosić w najbliższy piątek zarząd PO. Kandydata PO i KO na prezydenta ma 14 grudnia wskazać konwencja krajowa Platformy.

Zanim pojawiła się druga obok Małgorzaty Kidawy-Błońskiej kandydatura rozważano, by tę procedurę przyspieszyć. Zwolennikiem tego był m.in. szef klubu Borys Budka. Gdy jednak zgłosił się drugi kandydat, prawybory odbędą się zapewne według wcześniej zapowiedzianego scenariusza.

dn, msze

Czytaj także

Lider PO odpowiada R. Sikorskiemu: prawybory nie były ustawione

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 20:16
Radosław Sikorski zasugerował w jednym z wywiadów, że prawybory w 2010 r., które miały wyłonić kandydata PO na prezydenta były "ustawione". Grzegorz Schetyna odpowiedział, że była to "nieprzemyślana" wypowiedź i zadeklarował, że tak nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: pokażemy kandydata, który będzie mógł pokonać Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 15:53
Prawybory prezydenckie są niezbędne. Pokażemy dobre programy, emocje i kandydata, który będzie w stanie odebrać prezydenturę Andrzejowi Dudzie – powiedział w Swarzędzu lider PO Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Kidawa-Błońska jedyną kandydatką PO na prezydenta. "Z tego co wiem, nikt się nie zgłosił"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 09:47
Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że z tego, co wie, nie pojawiła się dotąd żadna inna kandydatura na prezydenta i jej zgłoszenie jest jedyne. Zastrzegła jednak, że powiedzieć, iż jest kandydatką KO na prezydenta, będzie można w piątek, gdy zbierze się zarząd PO, który zatwierdzi kandydaturę.
rozwiń zwiń