X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Stanisław Szwed: będzie nowy system orzekania o niepełnosprawności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 17:47
- Myślę, że w tej kadencji Sejmu będzie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i będzie nowy system orzekania o niepełnosprawności – powiedział w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

W czwartek posłowie wysłuchali sprawozdania komisji finansów publicznych oraz stanowisk klubów i kół o poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

shutterstock_niepełnosprawni1200.jpg
Rząd zajmie się 500 Plus dla niepełnosprawnych. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie?

W debacie nad projektem głos zabrał wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Wskazywał, że w 2015 r. na wsparcie osób niepełnosprawnych przeznaczono 14 mld zł, w 2018 r. było to 19,5 mld zł, a w 2020 r. na ten cel zaplanowano 27 mld zł.

Przypomniał, że z pieniędzy SFWON finansowane są m.in. usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnych i tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych.

"Potrzeb jest bardzo dużo"

- Oczywiście potrzeb jest bardzo dużo, nie mówimy, że ich nie ma, ale rozmawiajmy uczciwie, bo na osobach niepełnosprawnych nie warto uprawiać propagandy. (...) Jeżeli chcemy autentycznie pomóc osobom niepełnosprawnym, to szukajmy na tej sali porozumienia, bo to jest jedyna droga do tego – powiedział wiceminister i dodał: "jeszcze raz z tej mównicy powiem, w żadnym przypadku osoby niepełnosprawne nie stracą na zmianie w funduszu".

Stanisław Szwed odniósł się także do pytań posłów opozycji dotyczących wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie orzekania o niepełnosprawności. TK w październiku 2014 r. orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

- Myślę, że spokojnie w tej kadencji Sejmu będzie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i będzie nowy system orzecznictwa – zapowiedział wiceszef MRPiPS.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm rozpatrzy rządowy projekt ustawy 500+ dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 06:18
Sejm ma rozpatrzyć w środę rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dorosłe osoby niepełnosprawne będące w najtrudniejszej sytuacji otrzymają dodatek w wysokości 500 złotych. Świadczenie będzie przyznawane osobom, których dochód nie przekracza 1100 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa komisja za projektem ws. 500+ dla osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 20:11
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny jednogłośnie przyjęła rządowy projekt ustawy w sprawie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie poparto poprawek zaproponowanych przez posłów opozycji, które dotyczyły m.in. podniesienia kwoty kryterium dochodowego lub całkowitego jego usunięcia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ dla niepełnosprawnych. Ł. Schreiber: poszerzymy grono uprawnionych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:44
- Była na osobistą interwencję pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego taka decyzja, by przyjąć jedną z poprawek opozycji, żeby pokazać, że chcemy jeszcze przemyśleć szereg spraw - powiedział w audycji "W samo południe" Łukasz Schreiber o projekcie świadczenia 500 zł dla niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń