X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: pokolenia nie doświadczyły takiej Polski jak dzisiejsza

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 19:13
- Całe pokolenia nie doświadczyły 30 lat pełnej wolności i niepodległości, nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiejsza - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego. - Polska cały czas potrzebuje odpowiedzialności za wzmacnianie wolności - dodał.
Audio
  • Andrzej Duda: nie dało się przerwać ciągłości narodu (IAR)
Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyli oficerowie Wojska Polskiego
Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyli oficerowie Wojska PolskiegoFoto: twitter.com/@prezydentpl
  • Prezydent wygłosił przemówienie podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Podchorążego
  • Andrzej Duda zaznaczył, że powstańcy "chcieli wolnej, suwerennej i niepodległej Polski"
  • Jak dodał prezydent, całe długie pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiejsza
  • Dzień Podchorążego obchodzony jest w rocznicę wybuchu powstania listopadowego

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając powstanie.

- Tamten czas (...) i tamci młodzi ludzie, podchorążowie i studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki. Z bijącym sercem, młodzieńczym podnieceniem i ekscytacją, swoją własną odwagą i gotowością brawury, chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli i która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków - powiedział prezydent na dziedzińcu przed Belwederem.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: chwała powstańcom listopadowym. Pamięć o nich nigdy nie zginie

"Walczyli ku niechybnej śmierci"

Prezydent wymienił pokolenia walczących - od powstania listopadowego, po żołnierzy niezłomnych, którzy prowadzili swoja walkę do lat 40. i 50. XX w. Podkreślił, że wszyscy oni walczyli "ku niechybnej śmierci, ale cały czas z myślą o wolnej Polsce". - Oni patrzą dzisiaj na was gdzieś z niebiosów, może są gdzieś tutaj obok nas, przeglądają się swoim następcom, młodym polskim żołnierzom, młodym polskim funkcjonariuszom, przyszłym młodemu oficerom - mówił do podchorążych zebranych przed Belwederem.

Drucki-Lubecki_663.jpg
Ksawery Drucki-Lubecki – wierny carowi, oddany Polsce

- Myślę, że oni wam zazdroszczą i są z was dumni. Zazdroszczą wam dzisiejszej Rzeczpospolitej od 30 lat wolnej, suwerennej i niepodległej, już tak długo wolnej i suwerennej i niepodległej, jak nie doświadczyły całe długie pokolenia od początku XIX wieku. Całe długie pokolenia nie doświadczyły 30 lat pełnej wolności i niepodległości - podkreślił prezydent.

Tęsknota za dzisiejszą Polską

Jak dodał, całe długie pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiejsza. - Polski w silnych międzynarodowych sojuszach, Polski we wspólnej Europie, Polski świetnie rozwijającej się, Polski coraz zamożniejszej. Jednocześnie Polski, która cały czas potrzebuje od nas tej wielkiej odpowiedzialności za jej budowanie, za jej wzmacnianie, za utrwalanie, ale przede wszystkim za absolutne nieoddawanie nikomu i za nic naszej wielkiej tradycji, naszej kultury, naszego etosu, naszego polskiego ja, trwającego w nas nieprzerwanie od ponad 1050 lat - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że choć państwowość Polski była niejednokrotnie przerywana, to "nie dało się przerwać ciągłości narodu". - To dzięki tej ciągłości narodu, osadzonej w tradycji i kulturze, stoimy dziś w takim państwie, jakie mamy dzisiaj - prezydent. - Nie spoczniemy w tym wielkim dziele budowy Polski - zapewnił. - Zawsze było warto i będzie warto stawać w obronie Rzeczpospolitej. To jest nasz etos, to jest służba, to jest Bóg, honor i ojczyzna - oświadczył.

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyli oficerowie Wojska Polskiego oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Ten ostatni wraz z prezydentem wręczyli podczas uroczystości upominki wyróżniającym się podchorążym.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie listopadowe – klęska na własne życzenie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 06:00
Rządy cara Mikołaja I, łamanie przez niego konstytucji z 1815 roku, wprowadzenie cenzury, prześladowania organizacji patriotycznych – to główne przyczyny wybuchu powstania listopadowego. Do ujścia nastrojów rewolucyjnych doszło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Prezydent: pamięć naszym obowiązkiem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 17:48
W Warszawie, przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską, odbyły się obchody 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.  - Jak co roku w sposób szczególny czcimy pamięć polskich patriotów, którzy po latach działalności konspiracyjnej czynnie i z całą mocą wystąpili przeciw zniewoleniu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.
rozwiń zwiń