Sprawa Mariana Banasia. Jacek Sasin: będziemy analizować inne możliwości działania
Wicepremier Jacek Sasin uważa, że dymisja prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia byłaby rozwiązaniem "najmniej godzącym w interes państwa". - Ale skoro jej nie ma, to będą analizowane inne możliwości rozwiązania tego problemu - zapowiedział.
2019-12-04, 16:38
Jacek Sasin w środę po uroczystościach barbórkowych w kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie został poproszony przez dziennikarzy o komentarz do informacji, że Marian Banaś nie poda się do dymisji z funkcji prezes NIK.
Powiązany Artykuł
"Nie podam się do dymisji". Marian Banaś wydał oświadczenie
- Szkoda, bo w ten sposób mija szansa na to, aby rozwiązać tę sprawę w sposób najmniej godzący w interes państwa, w interes również NIK, a jestem o tym głęboko przekonany, również w sposób najwygodniejszy dla samego pana prezesa Mariana Banasia. Bo przecież nikt nie odmawia mu prawa do tego, żeby mógł oczyścić się zarzutów - powiedział Jacek Sasin.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jest śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia
- Myślę, że znacznie lepszym byłoby, gdyby pan prezes mógł już jako osoba prywatna, a nie pełniąca tak ważną funkcję, dochodzić swojej niewinności - dodał.
REKLAMA
"Opozycja postępuje w sposób niepaństwowy"
Zdaniem wicepremiera lepiej byłoby, gdyby Marian Banaś ustąpił. Jacek Sasin przypomniał, że od wielu dni o to do niego apelowano. - W dzisiejszym stanie prawnym bardzo trudno jest podjąć działania inne niż takie, jakie podejmowaliśmy w tej sprawie - powiedział. - Będziemy w tej chwili analizować inne możliwości działania w tej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy - dodał Jacek Sasin.
Ocenił też, że opozycja w tej sprawie "postępuje w sposób niepaństwowy" - Nie taki, którego oczekiwać by można od polityków, że będą przede wszystkim myśleli o interesie państwa, o zachowaniu powagi największych instytucji państwowych - powiedział.
REKLAMA
- Opozycja zachowuje się jak zwykle na zasadzie "im gorzej, tym lepiej". W ten sposób chce na tej sprawie budować swój kapitał polityczny. To bardzo niedobrze. Mam nadzieję, że jeszcze pojawi się szansa wspólnego działania, żeby ten problem rozwiązać - powiedział Jacek Sasin.
Oświadczenie prezesa NIK
Marian Banaś oświadczył w środę, że był gotów złożyć rezygnację, ale stał się przedmiotem brutalnej gry politycznej. Oświadczył, że NIK jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, a on jako prezes Izby nie może pozwolić, by "stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów". Zapowiedział, że będzie kontynuował misję prezesa NIK w poczuciu odpowiedzialności. Zadeklarował zarazem, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba - zrzec się immunitetu przysługującego prezesowi NIK.
Powiązany Artykuł
K. Sobolewski: dymisja M. Banasia nie wpłynęła do Sejmu. Każdy może wygenerować taki dokument
W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia, że "plan B" Prawa i Sprawiedliwości na okoliczność, gdyby Marian Banaś nie podał się do dymisji z funkcji prezesa NIK, to zmiana przepisów konstytucji lub ustawy o NIK. Politycy opozycji krytycznie odnieśli się do tego rodzaju pomysłów podkreślając, że Marian Banaś to problem PiS, który ta partia sama na siebie sprowadziła, i nie można zmieniać konstytucji po to, by PiS mógł z tego problemu wybrnąć.
REKLAMA
Śledztwo ws. oświadczeń majątkowych
Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Podstawą wszczęcia śledztwa są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury: od grupy posłów opozycji, m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które przeprowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.
bb
REKLAMA