X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polska tygrysem Europy". Nasz poziom wynagrodzeń dogania kraje europejskie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:30
Polska nadrabia dystans do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Grant Thornton. Firma szacuje, że gdyby pensje w Unii Europejskiej utrzymały obecne tempo wzrostu, to za 50 lat wynagrodzenia Polaków dogoniłyby unijną średnią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Grand Warszawski

myimage (40).png
Jaka część firm planuje dać podwyżki w najbliższym czasie?

Analitycy Grant Thornton podkreślają, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska nadrobiła aż osiem lat dystansu w odniesieniu do unijnej średniej. Przyczyną jest między innymi wzrost gospodarczy i większa dynamika wzrostu wynagrodzeń Polaków w porównaniu do obywateli innych państw UE. - Możemy powiedzieć, że jesteśmy "tygrysem Europy". Przez niemalże dwie dekady nie było w Polsce kwartału z ujemnym PKB. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym takie zjawisko miało miejsce" - mówi Tomasz Wróblewski, prezes Grant Thornton.

- Ważne jest również to, że dynamika wynagrodzeń w krajach tzw. starej Unii jest bardzo niska. Oscyluje ona wokół jednego procenta. W Polsce w ciągu ostatnich trzech lat było to trzy procent - dodaje Tomasz Wróblewski.

pieniądze portfel 1200 free
Płace w sektorze przedsiębiorstw w górę. GUS podał dane

Stara i nowa Europa

Z analizy wynika, że za osiem lat przeciętne wynagrodzenie Polaków może zrównać się z poziomem wynagrodzeń w Portugalii, a za dziesięć lat - w Grecji. Przy obecnej dynamice wzrostu, za 38 lat Polska osiągnęłaby poziom wynagrodzeń w Niemczech. Największy dystans dzieli nas obecnie od obywateli Luksemburga, którzy zarabiają średnio niecałe 5 tysięcy euro miesięcznie.

Tomasz Wróblewski zaznacza, że wysokość przeciętnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej jest mocno zróżnicowana w zależności od regionu. - Generalnie mapa wynagrodzeń dzieli się na tzw. starą i nową Europę. 11 krajów ma wynagrodzenia powyżej średniej unijnej, a 16 krajów - poniżej. Większość krajów z wynagrodzeniami powyżej unijnej średniej to państwa tzw. starej Unii należące do strefy euro - mówi Tomasz Wróblewski.

Przeciętne wynagrodzenie w Unii Europejskiej wynosi blisko 3 tysiące euro miesięczne. W Polsce średnia pensja to ponad tysiąc euro. Niższe zarobki mają mieszkańcy Słowacji, Łotwy, Litwy, Rumunii i Bułgarii.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cywilni pracownicy wojska dostaną podwyżki. Będą też premie przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 10:11
Resort obrony podtrzymał deklarację o podwyżce wynagrodzeń pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Narodowej średnio o 500 zł od stycznia 2020 r. - poinformował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wojska. W tym roku przed świętami pracownicy cywilni wojska mają jednorazowo otrzymać 1000 złotych premii.
rozwiń zwiń