X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rada Rodziny powołana. Premier: chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 12:00
- Wzmocnijmy rolę kobiety w rodzinie, życiu społecznym, pracy. Chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet, które umożliwią jak najlepsze wychowanie dzieci i dadzą fundament wartości, by odeprzeć działania ideologiczne destabilizujące rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania Rady Rodziny.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: bez rodziny nie ma długofalowego rozwoju społecznego (IAR)
Powołanie Rady Rodziny w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Powołanie Rady Rodziny w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejFoto: Twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powołała Radę Rodziny. Podczas uroczystości szef rządu mówił, że jednym z głównych zadań Rady będzie tworzenie odpowiedniej przestrzeni do rozwoju dla dzieci i młodzieży.

Skład Rady

Rada ma być organem opiniodawczo - doradczym resortu. Ma wspierać i inicjować działania na rzecz promowania kultury prorodzinnej i promować tradycyjną rodzinę. Ma także opracowywać kierunki działań dla poprawy sytuacji demograficznej w Polsce i wspierać pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej Barbarę Sochę w przygotowaniu strategii demograficznej.

W skład Rady weszli między innymi profesorowie, eksperci, członkowie organizacji pozarządowych. W sumie powołano 14 członków Rady. W skład weszli m.in. posłowie PiS Anna Maria Siarkowska, Dominika Chorosińska i Piotr Uściński, szefowa Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska, prezes Fundacja Mamy i Taty Marek Grabski, a także wiceprezes PKO BP Rafał Antczak oraz wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju i były wiceminister pracy Bartosz Marczuk.

malag marlena_85631200.jpg
Minister rodziny: musimy spojrzeć szerzej na dzietność w Polsce

Na stanowisko przewodniczącej wybrana została Dorota Bojemska, prywatnie matka ośmiorga dzieci. Rada została powołana na czteroletnią kadencję.

Jak powiedział IAR Bartosz Marczuk ważne jest nie tylko wsparcie finansowe rodzin, co już udało się zrobić ale też trzeba patrzeć na inne elementy wzmacniające rodzinę, takie jak możliwość godzenia ról zawodowych i rodzicielskich, rozwijanie usług dla rodzin a także zwracanie uwagi na kwestie wartości i edukacji.

- Trzeba stwarzać modę na rodzinę i afirmować ją, co już od czterech lat się dzieje - podkreślił Marczuk i dodał, że mimo 12-procentowego wzrostu wskaźnika dzietności sytuację demograficzną wciąż trzeba wzmacniać i Rada się o to zatroszczy.

Do Rady powołany został również Kordian Kolbiarz - burmistrz Nysy. Podkreślił w rozmowie z IAR, że na szczeblu samorządu jest dla rodzin bardzo wiele do zrobienia. Korekty wymaga polityka i mieszkaniowa, i podatkowa i dostępności do mieszkań. Burmistrz Kolbiarz zaznaczył, że w Nysie wprowadzono na przykład bon wychowawczy działający na zasadzie 500 Plus.

Wzmocnienie roli kobiet

Mateusz Morawiecki skierował też prośbę do Rady Rodziny o kolejne pomysły i rozwiązania w obszarze usług publicznych, w obszarze działania administracji państwowej i samorządowej w obszarze życia społecznego. Premier stwierdził, że to na barkach kobiet, "wspaniałych żon, mam, babć, sióstr, córek spoczywa w dużym stopniu życie rodziny", jednak - jak mówił - również mężczyźni mają "obowiązek, żeby wspierać i pomagać paniom".

 - Chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania również dla kobiet, które umożliwią z jednej strony jak najlepsze, jak najbardziej owocne, piękne wychowanie dzieci, a z drugiej strony dadzą ten fundament wartości, fundament aksjologiczny, a więc pozwolą odeprzeć te czasami bardzo sprytnie prowadzone działania ideologiczne dla destabilizacji rodziny - powiedział premier.

- Wzmocnijmy rolę kobiety i w rodzinie, i w życiu społecznym, i w pracy, i w karierze zawodowej tak, żeby wszystko można było we właściwy sposób pogodzić ze sobą - dodał.

st/Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szwed: program 500+ to nasz duży wspólny sukces. Środki nie są marnotrawione

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 11:00
- Najważniejsze jest to, że na politykę rodzinną będziemy wydawać 4 proc. PKB. W stosunku do 2015 roku to gigantyczny wzrost, ponieważ wtedy było to 1,7 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Maląg: ważne jest, aby rozmawiać z niepełnosprawnymi i ich środowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 08:17
- Pochylamy się nad tym, żeby rozmawiać ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i realizować krok po kroku wyznaczony plan. Bardzo ważne są takie programy jak Dostępność plus, opieka wytchnieniowa, a także świadczenia dla osób niesamodzielnych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń